14 článků z NEDĚLE 8.9.2024
NASA podpoří projekt na servisování družic
NASA a vojenská technologická vývojová agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) podepsaly meziagenturní dohodu o spolupráci na demonstraci schopnosti servisování družic na geostacionární dráze, kde stovky družic poskytují komunikační, meteorologické, či vojenské a další služby. V rámci aktuálně uzavřené dohody NASA poskytne své zkušenosti z oboru pro...
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne obíhat v roce 2026. Ve čtvrtek se sonda přiblížila k Merkuru více než kdykoli předtím a zaslala ostré černobílé snímky nehostinného, skvrnitého povrchu planety...
Přelepit si pusu a spát: Nový trend „tejpování“ úst zajímá miliony lidí. Co na něj říkají lékaři?
Mezi lidmi se objevila zvláštní móda – zalepovat si ústa před spaním. Důvody jsou vlastně docela lidské: nechrápat, nemít sucho v ústech, lépe spát – to mají být hlavní přínosy tejpování. Obrátili jsme se proto na lékaře, abychom zjistili, jestli takovou činnost považují za dobrý nápad.
Alžbětinští mořští psi byli často šlechtici, kteří si loupení na moři zvolili jako druh podnikání
Mnoho pirátů v roce 1500 pocházelo z vyšší společnosti – a také slídili po španělské kořisti na širém moři, zatímco královna Alžběta přivírala oči.
Kosmotýdeník 625 (2. 9. – 8. 9.)
Tento týden se stalo tolik zajímavých kosmonautických věcí, že je opravdu obtížné vybrat, co do našeho pravidelného týdenního souhrnu dát. Jisté však je, že hlavní téma Kosmotýdeníku bude tentokrát z České republiky. V Praze totiž proběhla velmi zajímavá simulovaná mise PROMISE zahrnující i výstup na povrch Měsíce, které se mimo jiné účastnil i Aleš Svoboda....
Na velikosti rozhodně záleží, vyplývá z analýzy stovek mravenišť po celém světě
Mravenci patří mezi nejúspěšnější skupiny živočichů na Zemi. Obývají téměř všechny suchozemské ekosystémy a vytvářejí ohromující kolonie čítající až 14 milionů jedinců. Klíčem k jejich úspěchu je schopnost efektivně si rozdělit práci. Ale ne všechny mravenčí druhy jsou v tomto ohledu stejné.
Canopy Aerospace
Americké letectvo udělilo dva kontrakty společnosti Canopy Aerospace v celkové hodnotě 2,8 milionu USD na vývoj systémů tepelné ochrany (TPS). Jeden kontrakt se zaměřuje na transpirací chlazený TBS Canopy. V rámci druhé smlouvy Canopy zabuduje vysokoteplotní senzory do materiálu TPS. 8. září 8:00
Vrak Titaniku letos přišel o své „romantické“ zábradlí na přídi
Zřícení zábradlí na přídi lodi, které se objevilo v ikonické scéně filmu Titanic, je jen posledním důkazem pokračujícího chátrání vraku.
Gastronomická cesta po Los Angeles: Objevte kouzlo mexických specialit a pálivého kuřete z foodtrucků
Křupavé tostadas (opečená tortilla s náplní), štiplavé krevetové ceviche (tatarák), ohnivé nashvillské horké kuře: pojízdné kiosky s jídlem na pobřeží Los Angeles odrážejí bohaté kulturní dědictví svých majitelů.
Veslování nezná věk: Příběhy žen, které našly sílu a společenství na vodě v šedesáti i devadesáti letech
Na příkladu agilních Američanek je vidět to, co víme všichni – rekreační sport prospívá tělu i duchu. Nejtěžší je však udělat první krok a začít. Reportážní série fotografií, pořízených v místním veslařském klubu, by vás mohla inspirovat, ať už je vám hodně, nebo málo.
37. vesmírný týden 2024
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené...
Jak naučit "starého psa" novým kouskům?
Či spíše: „Jak naučit dospělé pěvce novému zpěvu?“ Anebo: „Jak si udržet výkonný mozek i v pokročilém věku?“ V mozku ptáků se podařilo „odemknout dveře“, jimiž vede cesta k funkcím mladého mozku přijímajícího ochotně nové informace a dovolujícího zvládnutí nových dovedností.
Když hynou netopýři, umírají i děti
Neblaze proslulý „syndrom bílého nosu“, který zdevastoval především severoamerické populace netopýrů, si nepřímo vyžádal i oběti na životech kojenců. Na vině je – jako obvykle – člověk.
Vozataj delfský
Slavná socha Vozataj delfský je vrcholným příkladem „přísného stylu“ rané klasické doby, také památkou na zobrazování vítězů a pak spíše donátorů her, ale i zobrazením metafory vozataje. Platón metaforu vozataje použil pro vyjádření vztahu intelektu a „nižších“ složek duše, které ovšem táhnou káru života, totiž emocí a fyziologických dějů.