feed info

2,533 článků z ArmádníNoviny.cz


Středa 13. listopadu 2019Úterý 12. listopadu 2019Pondělí 11. listopadu 2019


Ruský náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko po půl roce opět navštívil Komsomolský letecký závod (KnAAZ, dříve KnAAPO), kde probíhá montáž první sériové stíhačky Su-57, označované v novém kódu NATO „Felon“. První sériová Su-57 (T-50S-1; trupové označení „modrá 01“) opustí výrobní závod do konce roku.


Pátek 8. listopadu 2019


Norské ministerstvo obrany od domácí firmy Kongsberg objednalo systém protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu (Mobile Ground Based Air Defence). Systém kombinuje hloubkově přestavěné obrněné transportéry M113F4 a vypouštěcí zařízení pro střely země-vzduch krátkého dosahu IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled).


Čtvrtek 7. listopadu 2019


Pokud jako voják pracujete v terénu a potřebujete se někam dostat, využijete schopnost zvanou navigace. K tomu se hodí pár pomůcek. Kromě určitých vědomostí je jako takový dobrý základ mapa a buzola. Pak se hodí i GPS přístroj. Zprvu samostatným GPS přístrojům už dlouho asistují mobilní telefony. Pokrok ale nezastavíš a posledním trendem jsou chytré hodinky, které se na rukou vojáků objevují čím dál častěji. Dokáží ale spolehlivě pomoci i relativně levné hodinky? Mrknem na to.


Středa 6. listopadu 2019


Dne 4. října společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV Testbed). Již skončený program studoval nejmodernější letecké technologie v oblasti radiolokační, infračervené, elektronické a akustické „neviditelnosti“. Výsledky programu LOUT budou přeneseny do francouzsko-německého programu bojových leteckých systémů nové generace FCAS (Future Combat Air System).


Úterý 5. listopadu 2019Pondělí 4. listopadu 2019Pátek 1. listopadu 2019


V poslední době se stále častěji mluví o tom, že si Armáda České republiky vyvíjí a testuje pro své vojáky novou uniformu. Je současná uniforma už opravdu zastaralá? Potřebují naši vojáci nové oblečení, když to staré stále dobře slouží? Nebo je už opravdu nejvyšší čas vyměnit téměř čtvrt století starý design a podívat se po novém řešení? Na to se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.


Čtvrtek 31. října 2019Středa 30. října 2019Úterý 29. října 2019Pátek 25. října 2019Čtvrtek 24. října 2019


Syrští Kurdi byli i díky poslední roky vytrvale medializovanému utrpení svých soukmenovců v oblastech, které nejsou vzhledem k jejich cílům klíčové (tj. oblast západně od syrského města Ra´s al-´Ajn/Serê Kaniyê), schopni dlouhodobě odklánět pozornost od skutečně strategicky podstatných zón – tj. jak lokalit Darbásíja a Amúda, tak (především) oblastí v teritoriálním „apendixu“ Sýrie vklíněném východně od Qámišlí mezi Turecko a Irák.