102 článků s nálepkou energie

Jeden každý z těchto 4 kolektorů je v podstatě novým modelem původního modelu SunCatcher- celkem 6 prvogeneračních kolektorů postavených během minulých let (taktéž v NSTTF) bylo schopno produkovat ve špičce až slušných 150 kWh za den. Sdělil to Chuck Andraka, vedoucí Sandianský inženýr.

číst dál


Úterý 1. září 2009Pátek 31. července 2009Čtvrtek 30. července 2009


Na geotermální energie se pohlíží jako na jednu z nejatraktivnějších energetických alternativ budoucnosti. Je to zdroj bez jakýchokoliv emisí škodlivin, stabilní a spolehlivý - což se zdaleka nedá říci o větru, vodě či slunci. Cílem samozřejmě je získat z geotermálních zdrojů takové množství energie, aby nejen pokrylo režii provozu, ale samozřejmě, aby se nám vůbec vyplatilo podobné věci provádět.

Pete McGrail, člen laboratoře, celou věc komentoval následovně: "Koncem tohoto kalendářního roku plánujeme zprovoznit první prototyp generující elektřinu. Pokud budou jeho výsledky slibné, pochopitelně to bude znamenat, že se podobné inovované geotermální konvertory brzy stanou významným doplňkem našeho energetického jídelníčku."

Prvotní analýza provedená Massachusetts Institute of Technology napovídá, že tyto konvertory budou schopny v roce 2050 dodávat cca 10 % celkové spotřeby státu. Ale nepropadejme ještě předčasnému optimismu, teoreticky lze dokázat / zpracovat leccos, ovšem praxe bývá kapku jiná...

A co že je to vlastně na těchto konvertorech nového a zajímavého? Využívají kontrakcí a expanzí nově navržené tekutiny vyvinuté PNNL výzkumníky. Tu nazývají vědci "biphasic fluid" a jejím úkolem bude sloužit jako pohon turbín pro generování elektřiny. Teplo se nahoru dostane tradičním způsobem - horká voda bude cyklovat mezi studeným povrchem a teplou skálu dole.


 

Aby získal celý proces na efektivitě, rozhodli se vědci zabudovat do okruhu nanostrukturální kovově-organické nosiče tepla (na obrázku), jež zvyšují schopnost generovat elektřinu až na úroveň srovnatelnou s parními stroji. Dle McGraila byly nanotechnologie a vůbec stavby na molekulární úrovni pro vývoj velmi důležité, ba kritické. Mimochodem, PNNL je se svojí dotací 1,2 milionu USD jednou z celkem 21 sekcí, které obdržely v oblasti Geothermal Technologies Program grant.

Odkazy


Neděle 5. července 2009Čtvrtek 2. července 2009Pátek 26. června 2009


Vývojáři různých společností i mnoho vědců po celém světě každý den pracuje na hledání nových technologií pro solární články nebo optimalizace a vylepšení stávajících. V současné době asi mezi nejprogresivnější technologie patří tzv. barvivové články, ale ty jsou stále ještě ve vývoji v laboratořích. Naopak ohebné a tiskem vyráběné CIGS solární články společnosti Nanosolar jsou již komerční realitou. Více ZDE


Středa 17. června 2009Středa 13. května 2009Středa 6. května 2009Neděle 26. dubna 2009Pátek 10. dubna 2009


 HydroFoto: Terje S. Knudsen, zdroj: HydroProblémem obnovitelných zdrojů energie (zejména slunce a větru) je nerovnoměrnost výroby, což je příčinou ostré kritiky ze strany některých energetiků, kteří tvrdí, že větrníky a fotovoltaické elektrárny destabilizují rozvodnou soustavu. V české republice tento problém není příliš palčivý, protože zatím máme těchto obnovitelných zdrojů poměrně málo, a v celkovém objemu se výkyvy z OZE zatím schovají. Problém by ale nastal v okamžiku, kdybychom začali považovat větrníky a fotovoltaiku za hlavní zdroj elektrické energie - potom bychom pravděpodobně museli přebudovat celou rozvodnou soustavu směrem ke SmartGrids a zároveň zavést požadavek na alespoň částečnou regulovatelnost a předvídatelnost zdrojů elektrické energie (toto se již konkrétně řešilo ve Španělsku, kde byly stanoveny požadavky na velké fotovoltaické a koncentrátorové elektrárny, aby garantovaly dodávaný výkon na několik hodin dopředu a posílaly tato data o pravděpodobném vývoji dodávek do řídícího centra rozvodné soustavy - toto opatření vyžadující obrovskou akumulaci energie téměř zdvojnásobilo investiční náklady na sluneční elektrárnu).

číst dál


Čtvrtek 9. dubna 2009Středa 8. dubna 2009Pondělí 6. dubna 2009Úterý 31. března 2009Pondělí 30. března 2009Pátek 27. března 2009


Prvé fotosyntetizujúce organizmy sa na Zemi objavili už pred vyše troma miliardami rokov. Fotosyntéza podstatne ovplyvnila smer vývoja života. Nielen tým, že jej vedľajším produktom je kyslík. Umožňuje transformovať slnečnú energiu do biologicky využiteľných energetických zásob. Príroda je, napriek súčasnej technickej vyspelosti, stále inšpirujúcou múzou aj pre mnohé oblasti vedy a výskumu. Na počiatku 21. storočia len hľadáme cesty, ako napodobniť jednu z najbežnejších biochemických reakcií a pomocou umelej fotosyntézy ekologicky skladovať energiu slnečných lúčov v podobe paliva.


Úterý 17. března 2009Sobota 14. března 2009