34 článků z PONDĚLÍ 1.10.2012

V křemenném skle vydrží data na věky

Hitachi vyvíjí extrémně odolné datové médium založené na plátcích křemenného skla, do nichž se data zapisují mikroskopickými tečkami v binárním kódu. Kdopak je asi za stovky milionů let bude číst?

Lachtani versus lososi

Vliv člověka způsobuje úbytek početnosti severoamerické populace lososů. Když se pak přidá ještě vliv lachtanů, stává se dříve početná ryba velmi ohroženou.

Nemocné ženy jsou atraktivnější

S nemocí zvanou endometrióza se ženy nechlubí. Doprovázejí ji bolestivé menstruace, problémy s močením, znetvořená přepážka mezi pochvou a konečníkem a bolestivý pohlavní styk. I když onemocnění bývá příčinou neplodnosti, paradoxně se nám právě tyto ženy jeví přitažlivější.

Vermikompostování: vlastní kompost v paneláku

Spousta lidí si vždy přálo mít do květináčů kvalitní hlínu z kompostu, ale v paneláku to jaksi nebylo možné. Řešením je vermikomostování, které nabírá na popularitě. Díky novému trendu zvanému vermikompostování tak mohou i obyvatelé paneláku získat skvělé hnojivo pro pokojové i další rostliny. To je nejen samotný kompost, ale také přebytečná tekutina,...

Spojené státy se rozhodly vsadit na iránskou opozici

Spojené státy hledají v Iránu spojence pro boj proti současnému režimu. Americká vláda proto rozhodla,  že vyřadí iránskou opoziční skupinu Lidoví Mudžahedíni ze seznamu teroristických organizací. Současně také uvolní její finančními prostředky, uložené v amerických bankách. S odvoláním na mluvčí americké vlády Victorii Nuland to uvedla tisková agentura...

Pravěká dílna

Archeologické vykopávky v Německu odhalily 35 000 let starou dílnu, v níž se pracovalo se slonovinou. Vědci ji dokonce označují za „workshop“.

Inspirace přírodou (1. díl) – život bez nemocí

Pozorování přírody a dějů v ní probíhajících je mnohdy velmi pozoruhodné a poučné i pro život člověka. Nyní si všimněme jedné fascinující vlastnosti, která neznámo mi proč, uniká běžné pozornosti médií či vědy – příroda nezná nemoci.