43 článků z PÁTKU 5.10.2012

Atomové hodiny pro každého vojáka

Atomové hodiny jsou naprosto nezbytné pro fungování navigačních systémů a vůbec pro precizní určení polohy. Běžné atomové hodiny jsou však příliš velké, technicky složité a potřebují ke svému fungování velké množství elektrické energie. Nyní však, po letech výzkumů, přichází zlom. Americká armáda spustila poslední fázi programu, na jehož konci budou k...

Místo exoplanety tranzituje jen její atmosféra

Před hvězdou 55 Cnc tranzituje atmosféra exoplanety „b“. Hvězda 55 Cnc patří v oblasti exoplanet mezi největší celebrity. U této hvězdy byla objevena v roce 1996 jedna z prvních exoplanet, později přibyly další čtyři a tak se 55 Cnc stala na dlouhou dobou nejpočetnějším planetárním systémem po Sluneční soustavě. Do třetice je tato hvězda v souhvězdí Raka...

Lov gravitačních vln s Einstein@home

Gravitační vlny deformující časoprostor a šířící se rychlostí světla předpověděla Obecná teorie relativity. Vědci dnes vkládají naděje, že se jim existenci těchto vln podaří prokázat pomocí soustavy laserových interferometrů a distribuovaných výpočtů.

Star Trek a realita

Po 46 rokoch populárneho sci-fi seriálu je mnoho vynálezov budúcnosti už skutočnosťou. Ďalšie sa k nim môžu čoskoro pridať.

Obloha v říjnu 2012

Jedinou planetu, kterou zahlédneme na večerní obloze bez dalekohledu, je planeta Mars. I ona se ale bohužel úhlově blíží ke Slunci, a proto je pouze obtížně viditelná nízko nad jihozápadním obzorem krátce po západu Slunce. Naštěstí, brzo po západu Slunce nad obzor vychází nápadný Jupiter, jehož viditelnost se rychle zlepšuje. Zatímco počátkem října vychází nad...

Astronomové zpřesnili měření rozpínání vesmíru, je o něco rychlejší

Vědci z NASA využili pozorování infračerveného vesmírného teleskopu Spitzer, aby zpřesnili měření rozpínání vesmíru. Nové měření poukazuje na rychlejší rozpínání vesmíru, než bylo doposud vypočítáváno z pozorování jiných zařízení. Nový odhad rychlosti rozpínání vesmíru, neboli hodnota hubblovy konstanty je 74,3 kilometrů za sekundu na jeden megaparsek.

Představujeme čínské stíhací letouny: Chengdu J-10

Chengdu J-10 je jednomotorový stíhací letoun určený k ničení vzdušných i pozemních cílů. V čínském letectvu doplňuje těžší a taktéž víceúčelový stíhací letoun Su-27/30 a patří k tomu nejlepšímu, co mají Číňané k dispozici. Do výzbroje je zařazován od roku 2003 a v nedávné době jej začalo využívat taktéž námořnictvo. 

Biopaliva – méně skleníkových plynů, jinak srovnatelná s benzínem

V poslední době se hodně mluví o biopalivech, leč většina zdrojů poněkud jednostranně adoruje výhody, aniž by se podrobněji zabývala dalšími dopady na životní prostředí. Studie, pod kterou je podepsána EMPA (Švýcarské federální laboratoře pro materiálové vědy a technologie), pak působí jako osvěžení přinášející do debaty o „výhodnosti“ a „ekologické...

Largo desolato poprvé

Archeologické objevy v Duchcově. Téma: Do muzea v Mnichově Hradišti. Z archivu Hlasu Ameriky - unikátní nahrávka divadelní hry Václava Havla Largo desolato. Po stopách zaniklých hradů a tvrzí I. Buštěhrad.

Svět pod hladinou

Ulicemi měst projíždějí auta společnosti Google vybavená kamerami a lasery, na to jsme si více či někde méně zvykli. Tato auta průběžně fotografují okolí, fotografie a panoramatické snímky putují do mapového systému firmy. Ten brzy nabídne dokonce i pohled pod hladinu moře.

Václav Cílek: Sucho a megasucho

Čeští hydrologové pozorně už několik let sledují sušší roky či zatím spíš jenom sušší období, jaká v průběhu posledních nejméně pěti let postihla evropské státy. 

Věda za šera

Ohlížíme se za letošním ročníkem Noci vědců a hodnotíme současný zájem o vybrané vědní obory.