40 článků ze STŘEDY 28.11.2012

Exoplanety.cz uspěly v Křišťálové lupě

Exoplanety.cz ve dvou soutěžích v jeden den. Dnes krátce po 16. hodině byly vyhlášeny výsledky soutěže SCIAP, kterou pořádá druhým rokem Akademie věd. V loňském roce získal časopis Gliese druhé a exoplanety.cz čtvrté místo. Letos jsme nominovali pouze web exoplanety.cz, který v kategorii internet obsadil třetí místo. Večer pak proběhlo vyhlášení výsledků soutěže...

Našli planetu s oběžnou dobou 4 hodin?

Vyždímáno 150 nových kandidátů od Keplera. Astronomové z Princeton University představili objev 150 nových kandidátů, které objevil kosmický dalekohled Kepler. Samotný tým okolo lovce exoplanet dosud hovořil o 2321 kandidátech. Noví kandidáti nejsou noví ve smyslu analýzy novějších dat. Astronomové si vzali na paškál relativně stará data z počátku mise, konkrétně...

V plzeňské zoo se vylíhlo sedm mláďat tučňáků

Plzeňská zoologická zahrada se raduje z nového přírůstku. Při podzimním líhnutí přišlo na svět sedm mláďat tučňáků Humboldtových. Zoo je chová už 15 let a za tu dobu se zde vylíhlo přes sto malých tučňáčků, 80 z nich se podařilo odchovat. Současná mláďata jsou zatím schovaná v norách a krmí je rodiče.

Rozmístění protiraketového deštníku v Turecku vyvolává napětí

Rozmístění systému protiraketové obrany Patriot, které počátkem tohoto týdne začala přímo na tureckém území připravovat smíšená turecko-německo-holandská skupina vojenských odborníků, není prvním krokem k prosazení bezletové zóny nad územím Sýrie. Jejich umístění má výhradně chránit turecké území před případnými útoky ze strany Sýrie.

Nová zelená úsporám představena

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) České republiky včera představilo první návrh, jak by mohla vypadat Nová zelená úsporám. Přestože se plánem bude ještě zabývat vláda, je zde konečně první nástin, jak by mohl pokračovat úspěšný dotační program, který pomohl zateplit tisíce rodinných i bytových domů. Cílem nového programu opět bude přispět ke...

Vlak přijíždějící do stanice může vyrábět elektřinu!

Každý kdo někdy stál na nástupišti při příjezdu vlaku do stanice mohl na vlastní kůži zažít pocit lehkého chvění způsobený pohybující se masou vagonů hnaných lokomotivou. Vědci z univerzity ve Stony Brook šli od tohoto poznání o několik kroků dál a rozhodli se, že by bylo škoda těchto otřesů tvůrčím způsobem nevyužít. Vytvořili jednotku, která [...]

Strata zamestnania môže aj zabíjať

Strata zamestnania predstavuje pre človeka rovnaké riziko srdcového infarktu, ako fajčenie, vysoký krvný tlak alebo cukrovka - najvýznamnejšie zdravotné rizikové faktory. Navyše, riziko sa zvyšuje s každou ďalšou stratou zamestnania.

Česká TATRA se snaží prosadit v polské armádě

Český výrobce nákladních automobilů TATRA se ve spolupráci s polskou finanční skupinou MAW Telecom intenzivně propaguje své vozy na polském vojenském trhu. Před několika dny představitelům polské armády a tisku na polygonu Vojenského institutu automobilové a obrněné techniky (WITPiS) představil své nejmodernější vojenské nákladní automobily řady T-815-7.

Objevy z police

Po nových druzích pozemských organismů není třeba pátrat v nedostupných pustinách či mořských hlubinách. Mnohé leží desetiletí nepopsány v muzejních sbírkách.

Rostlina jako vánoční symbol

Rostliny odnepaměti doprovázejí oslavy Vánoc a příchodu Nového roku. Společně nahlédneme do českých domácností před sto lety a přesvědčíme se, že městské interiéry i venkovská stavení zdobily nejen vánoční stromky a snítky jmelí, ale mnoho dalších zajímavých rostlin.

Atomové hodiny pro nitro Země

Atomové hodiny pomohou při průzkumu nitra Země. Zdánlivě nespojitelné je díky přesné matematice možné: na palubě umělé družice budou velmi přesně měřit časový průběh dráhy oběhu kolem Země.

Objevy z police

Po nových druzích pozemských organismů není třeba pátrat v nedostupných pustinách či mořských hlubinách. Mnohé leží desetiletí nepopsány v muzejních sbírkách.

Proč je ve světě hlad?

Chudoba a hlad, Hojící se jizvy Peru, hudebníci z Řecka, Bál Thákré a indonéské legendy – taková je nabídka aktuálního Sedmého světadílu.

Radiová čočka z metamateriálu

Vědci z MIT vyvinuli radiovou obdobu optické čočky se zvláštními vlastnostmi. Ta jednou umožní detailní průzkum jak vzdáleného vesmíru, tak i průzkum útvarů o velikosti jednotlivých molekul. Tvar čočky vznikl pomocí trojrozměrného tisku z tzv. metamateriálu, tedy z umělého materiálu, jehož neobvyklé vlastnosti vyplývají ze speciálně uspořádané mikrostruktury.

Týden v pasivním domě

Pasivní domy jsou v současnosti módním trendem s příjemnými vedlejšími efekty. Komentujeme jejich pojetí i podmínky, které nabízejí k životu.