28 článků z PÁTKU 24.5.2013

Fantastický svět kmenových buněk

Už 15 let vědci hledají cesty, jak z embryonálních kmenových buněk vytvořit „náhradní“ orgány a prolomit tak další bariéru našeho poznání. Současně vzniklo morální dilema, které dosud nemá řešení. Smíme to, co můžeme?

Genetika bílých tygrů

Vědci odhalili genetickou příčinu bílého zbarvení bengálských tygrů. Je jí drobná změna v genu, který ovlivňuje pigmentaci také u lidí. 

Genetika bílých tygrů

Vědci odhalili genetickou příčinu bílého zbarvení bengálských tygrů. Je jí drobná změna v genu, který ovlivňuje pigmentaci také u lidí. 

Výrobek z 3D tiskárny zachránil život dítěti

Pomocí trojrozměrného tisku již vznikla celá řada lékařských implantátů. Nyní se však odborníkům povedlo vytisknout speciální protézu průdušnice, která zachránila život malému dítěti. Bez ní nebylo dítě schopno samostatně dýchat a modralo.

Našli starší dvojče Slunce

Jedno z prvních dvojčat s určenou periodou rotace. Astronomové zejména s posledních zhruba dvaceti letech objevili řadu hvězd, které jsou velmi podobné našemu Slunci. Bohužel se nedařilo zjistit jeden z klíčových parametrů a tím je perioda rotace hvězdy. Důvod neúspěchu je prostý. Rotace hvězdy se nejlépe měří sledováním hvězdných skvrn (analogie slunečních...

Morpheus se opatrně vrací

Pro budoucí výzkum Měsíce bude NASA potřebovat levně a efektivně dopravovat materiál či vědecké vybavení na poměrně přesně zvolená místa povrchu našeho trabanta. Ať už se jedná o zásobování lunární základny, podporu lidských výprav, různé automatické vědecké expedice nebo vyhledávání zdrojů vhodných k těžbě. Ke všem těmto účelům může posloužit...