48 článků z ÚTERÝ 26.2.2019

Pro izraelské biology bylo překvapivým zjištěním, že korálové útesy v Rudém moři jsou oproti ohroženému Velkému bariérovému útesu v daleko lepším stavu – i přes kyselost moří a oceánů a zvyšování teploty nedochází k jejich bělení. Provedli bližší zkoumání a korálům vytvořili umělé laboratorní prostředí, v němž měnili životní podmínky. „Stále jsme zvyšovali teplotu. O tři, čtyři a...

Japonská společnost ispace byla jedním z pěti finalistů Google Lunar XPrize. Tato společnost byla velice úspěšná v získávání prostředků od investorů. Získala dokonce více než SpaceIL, která byla schopná vypravit lunární sondu Beresheet za 90 mil. USD. Původně nasmlovaný start společně s indickým finalistou GLXP Team Indus byl sice zrušen, ale japonské soukromé měsíční plány pokračují dál. ispace, která má 85 zaměstnanců a sídlí Tokiu, s kancelářemi v Lucemburku a v USA, se chystá na cestu jako sekundární náklad některého ze startů Falconu 9 (stejně jako izraelský Beresheet). CEO společnosti je Takeshi Hakamada.

Výběr partnera je v životě člověka bezpochyby klíčovým rozhodnutím. Jaké charakteristiky jsou pro nás při výběru partnera důležité? A mění se představa ideálního partnera v průběhu vztahu? Tyto a další otázky si kladl tým vědců z Univerzity Karlovy - Radka Kučerová, Zsófia Csajbók a Jan Havlíček. Jejich nejnovější studie mimo jiné ukazuje, jak si představujeme ideálního partnera i to, co se s partnerskými preferencemi děje v průběhu vztahu.

Ideální domov může vypadat různě, podle preferencí konkrétního člověka nebo rodiny. Každý inteligentní dům proto musí být vyvinut individuálně, aby vyhovoval svému majiteli. Nejluxusnější stavby blízké budoucnosti se pravděpodobně dokážou samy učit, aby se průběžně přizpůsobovaly svým obyvatelům, kterým budou perfekcionisticky sloužit, aniž by vyžadovaly lidskou obsluhu.

V domácnostech přibývají automatické přístroje, které mají svým majitelům usnadnit život. Po moderních vysavačích, ledničkách a pračkách přišly myčky, sušičky, rekuperační jednotky, elektronické zabezpečovací systémy (EZS) a další užitečné vynálezy. Samy o sobě ale vyžadují lidskou obsluhu. A navíc pokud nejsou smysluplně propojené, mohou fungovat proti sobě – třeba když zároveň topení topí a klimatizace chladí.

Proto vznikly první inteligentní domy, kde jsou jednotlivé prvky propojeny, aby spolu dokázaly komunikovat a kooperovat. Takže se například automaticky ztlumí nebo vypne topení, když jsou otevřená okna, aby tepelná energie zbytečně neunikala ven. Následně přibyly chytřejší ovladače, díky kterým můžeme celou domácnost řídit nejen pomocí mobilní aplikace, nebo přes jedno nástěnné tlačítko, ale také hlasem.

Ideální domov se přizpůsobí svému obyvateli

„Naše práce začíná tak, že několik hodin nasloucháme klientovi, abychom potom naprogramovali jeho vysněné bydlení. Chceme však vytvořit novou generaci inteligentních domů, které budou dokonale integrované a budou se učit z lidského chování,” vysvětluje Vojtěch Zavřel, odborník na chytré bydlení a technický ředitel české společnosti Smarteon Systems.

Stejným směrem míří taky někteří vizionáři na západním pobřeží Atlantiku. „Chytrá domácnost v budoucnosti uspokojí moji novou potřebu dříve, než si vůbec uvědomím, že mám takové přání,” předpovídá Andrew Weinreich, který koncem minulého století založil první internetovou sociální síť. A na příkladu upřesňuje, jak může budoucí domov fungovat:

Inteligentní dům sám, prostřednictvím svých senzorů pozná, co vám začíná scházet – třeba určité hygienické a čistící prostředky, vaše oblíbené potraviny apod. Tyto věci tedy objedná on-line. Jakmile přijede přivolaný distribuční vůz a vystoupí kurýr, dům odemkne vchodové dveře a přes reproduktory vyzve návštěvníka, aby v předsíni položil zásilku na zem. Mezitím bude muže nahrávat na video a také bude připraven spustit alarm, kdyby poslíček prováděl nějaké hlouposti. Po jeho odchodu zase zabezpečí vchod a pomocí robota rozmístí doručené předměty na svá místa.

Inteligentní domy brzy v blízkém sousedství

Automatizace samozřejmě skýtá rizika, což ovšem platí obecně pro všechny technologie, které nejsou dostatečně vyspělé. Odborníci na počítačovou bezpečnost průběžně varují, že lze například špehovat lidi přes levnou domácí kameru nebo odemknout cizí drahé auto. „Pro ochranu chytré domácnosti jsou nyní ústředními tématy: strojové učení a umělá inteligence,” konstatuje společnost Bitdefender, jejíž bezpečnostní programy používá zhruba 500 milionů lidí.

I díky podobným odborníkům ovšem pokročilých technologií přibývá. „Do 10 let budou mnozí z nás žít v chytrých domácnostech – inteligentních a koordinovaných ekosystémech. Součástí budou kromě softwaru různé přístroje nebo roboti, kteří budou vykonávat domácí práce, a dokonce s námi navazovat emoční vztahy,” vyvozuje ze současných trendů a svých výzkumů globální konzultační společnost McKinsey & Company.

The post Jaká bude nová generace inteligentních domů? appeared first on Nazeleno.cz.

Na ostrově Fernandina v souostroví Galapágy objevili biologové druh želvy, o kterém se domnívali, že vyhynul již před více než 100 lety. Zprávu zveřejnila ekvádorská vláda. Želva Chelonoidis phantasticus je také známa jako želva fernandina, podle místa výskytu, a jedná se o poddruh želvy sloní (Geochelone nigra complex). Tento plaz byl naposledy spatřen v roce...