27 článků z NEDĚLE 10.3.2019

Jak velký musí být objekt vstupující do zemské atmosféry, aby udělal nezanedbatelnou paseku? Záleží na rychlosti, sklonu dráhy apod. V roce 2013 v ruském Čeljabinsku jsme viděli, že stačí jen asi 20 metrů. Vloni 18. prosince došlo k podobné události [zdroj] nad Beringovým mořem. Do zemské atmosféry vstoupil objekt o velikosti 10 metrů a hmotnosti 1400 […]

The post Malý Čeljabinsk: co dokáže 10 m velký balvan, který se připlete Zemi do cesty appeared first on Exoplanety.cz.

Jan Petránek. Foto: ProfimediaJe to asi půl roku, co se na pultech našich knihkupectvích objevila poslední kniha významného českého novináře Jana Petránka Hausboat na soutoku Volhy a Mississippi. Kolega Ivo Fencl o ní nedávno napsal moc pěknou recenzi a soudě podle ohlasů, které u čtenářů vyvolala, lze s potěšením konstatovat, že lidí, co s úctou a vděkem na Jana Petránka vzpomínají, je opravdu hodně.

Máme za sebou týden, během kterého první soukromá loď schopná nést posádku uskutečnila úspěšný let k Mezinárodní kosmické stanici a úspěšný návrat na Zemi. Krom této velké události se už tradičně v Kosmotýdeníku budeme věnovat událostem, které kvůli tomuto velkému dění zapadly. Podíváme se například na čínský start, který je již třístým startem nosičů z rodiny Dlouhý pochod. Vypravíme se však i k Ryugu, nebo na Mars. Nevynecháme ani tradiční rubriky. Přeji vám příjemně strávené chvíle u 338. vydání Kosmotýdeníku a pěknou neděli.