78 článků z PONDĚLÍ 13.5.2019

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová zveřejnila odpověď Společnosti Ferdinanda Peroutky, která vyjádřila své znepokojení nad jmenování nové ředitelky Čapkova památníku ve Strži Alice Seidlové. Jermanová mimo jiné slíbila, že Seidlovou pozve na jednání Rady kraje, aby její členy seznámila se svými záměry. Bude také požadovat, aby o nich nová ředitelka informovala i novináře.

Mohli se potkat Karel Kramář, Alois Rašín, Vladimír Iljič Lenin, Naděžda Krupská, Mata Hari a Václav Babinský mladší? Odpověď zní: ano. Ve hře Malý říjen od Ladislava Smoljaka rozhodně, a to za první světové války v jedné rakouské cele. Legendární hru nyní uvede Klicperovo divadlo v Hradci Králové v režii Šimona Cabana. Premiéra se uskuteční 18. května.

V našem nepravidelném seriálu si čas od času ukazujeme, jaké činnosti vyplňují časový harmonogram astronautů na ISS. Jelikož jde o unikátní vědeckou laboratoř, není se co divit, že spektrum experimentů pokrývá různé vědecké obory. Jako vždy se sluší poznamenat, že ani zdaleka nejde o souhrn všech experimentů, které na ISS probíhají. V těchto souhrnech se vždy dostane jen na ty, kterým astronauti věnovali nejvíce času. Mnohé experimenty se pak bez obsluhy posádky obejdou úplně. Co tedy dělali astronauti na ISS v pátek 10. května?