20 článků ze SOBOTY 1.6.2019

Životní singlový úspěch Kateřiny Siniakové přišel na Roland Garros v sezoně, ve které dlouho ve dvouhře prohrávala. Třiadvacetiletá tenistka ale neztrácela víru a odměnou jí je dnešní pařížský skalp světové jedničky Japonky Naomi Ósakaové a první postup do osmifinále grandslamu. Do druhého týdne některého z turnajů velké čtyřky se Siniaková ve dvouhře probojovala na devatenáctý pokus.

Hana Hegerová někdy zpívala, jak lepič od cirkusu lepí plakát se dvěma slovy – Dnes naposled. Představuju si ten plakát: šapitó, manéž, koně nebo co všechno na něm původně bylo a přes to velkým písmem ta dvě slova. Cirkus zítra balí a lepič zamilovaný do krasojezdkyně se přesune s ním. Ti ostatní, co jsou zamilovaní taky, muži do akrobatek a ženy do krotitelů a kouzelníků, ti tu zůstanou a vrátí se zas ke svým „normálním“ životům.

Ekvádorský cyklista Richard Carapaz udržel v předposlední 20. etapě Gira d'Italia dvouminutové vedení před Italem Vincenzem Nibalim a už jen nedělní časovka na 17 km ve Veroně ho dělí od celkového triumfu. Závěrečnou etapu s hromadným startem vyhrál po přejezdu Dolomit Španěl Pello Bilbao, lídr Carapaz dojel čtvrtý těsně před Nibalim.

Fotbalisté Mladé Boleslavi si zajistili účast v 2. předkole Evropské ligy. Vítěz skupiny o Evropu v premiérovém kvalifikačním utkání zvítězil na hřišti pátého týmu nadstavbové skupiny o titul Baníku Ostrava 1:0. Jediný gól vstřelil ve 12. minutě nejlepší kanonýr soutěže ruský útočník Nikolaj Komličenko a svůj střelecký účet v ligové sezoně zakončil na 29 brankách.

V Paříži se dnes sešlo asi 1000 až 2000 příslušníků hnutí takzvaných žlutých vest, tedy méně, než minulou sobotu, informuje agentura AFP. Počet demonstrantů po celé Francii v posledních týdnech klesá. Podle francouzského ministerstva vnitra se dnes pochodů v zemi zúčastnilo celkem 3200 lidí. Řada účastníků však tvrdí, že hnutí zdaleka neumírá.