1,509 článků mezi dny 1.7.2019 a 31.7.2019

TESS se podílela na objevu nového zajímavého planetárního systému. U hvězdy GJ 357, která se nachází 31 světelných let od nás v souhvězdí Hydry, našla jednu planetu, která je o 20 % větší a o 80 % hmotnější než Země. GJ 357 b obíhá okolo hvězdy s periodou 3,9 dní. Vědci následně využili data z pozemských […]

The post GJ 357: TESS se podílela na objevu potenciálně obyvatelné planety appeared first on Exoplanety.cz.

Teleskop Cheops alias CHaracterising ExOPlanet Satellite úspěšně prošel závěrečným analytickým zhodnocením před startem na raketě Sojuz z Francouzské Guyany. Všechny aspekty, které firma Arianespace provedla včetně dráhy letu či průběhu separace nákladu dávají pozitivní výsledky. „Jsme nadšeni, že jsme prošli tímto důležitým milníkem a dostali jsme od firmy Arianespace zelenou,“ raduje se Nicola Rando, projektový manažer mise Cheops. Samotná podoba harmonogramu startů na další měsíce je momentálně nejistá - zatím není jistý ani termín převozu teleskopu do Jižní Ameriky ani jeho start - obecně se hovoří zhruba o posledním čtvrtletí letošního roku.

V Jordánsku jsem díky IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) již podruhé. Poprvé jsme se v roce 2013 bavili o tom, jak začít komunikaci s veřejností o projektu velké jaderné elektrárny. Od té doby JAEC (Jordan Atomic Energy Commission) udělala kus práce, vydala mnoho informačních materiálů, uspořádala řadu setkání, debat, výstav, zorganizovala televizní reklamní kampaň, pracují se sociálními sítěmi, vysokoškolskými studenty, v parlamentu pouštěli film Pandora´s promise, pro děti vytvořili komiks.

Od rozhovorů s dodavateli velkých jaderných elektráren, jako byla Areva nabízející reaktor ATMEA, Kanada (CANDU), Rusko, které nabídlo nejlepší finanční podmínky a vyškolilo již asi 100 studentů v jaderné fyzice a technice,  došli v Jordánsku až k nejnovějšímu rozhodnutí orientovat se na SMR – malé modulární reaktory.

Méně vody, levnější stavba

Největší problém s velkou elektrárnou je zde v pouštní zemi samozřejmě voda. Zvažovali model, kterého užívá Palo Verde v USA v arizonské poušti, tj. chlazení odpadní vodou z velkého města. I případný SMR bude chlazen stejně, ale potřebuje vody méně. Jedna z variant se vrátila i k možnému umístění poblíž města Akaba na kratičkém pobřeží Rudého moře. Zde je možné chladit mořskou vodou a navíc oblast je hodně průmyslová a potřebovala by spolehlivé zásobování elektřinou i procesním teplem.

Cítí časový tlak – Jordánsko je z 95 % závislé na dovozu energií. Dovážejí ropu ze zálivu, plyn z Egypta, prodělávají na tom sedm miliard dolarů ročně (roční HDP je 38 miliard). Nemohou to řešit zdražením elektřiny pro obyvatele. Našli nějaký břidličný plyn a diskutují o jeho možném dolování. Slunce a vítr mají omezené použití (paradoxně jen několik málo míst  v zemi má dobré větrné podmínky a solární panely zanáší písek a přehřívají se). Jedna z cest, kterou se energetika bude ubírat, bude určitě fotovoltaika. Dnes mají instalovaných ve FV 10 GW, chtějí jít až na 22 GW, ale i kdyby osadili všechny pouště, budou potřebovat zdroj pro základní zatížení.

Chytré ženy v akci

Bylo moc milé potkat kolegyně, které se zúčastnily také minulé mise. Randa Kodah právě slavila 16 let u JAEC, z mladičké Jasminy se stala zodpovědná pracovnice jaderného regulátora. Tým JAEC obohatilo několik nových dívek, chytrých a akčních, jedna z nich vystudovala v Rusku a pro JAEC pracuje jako dobrovolník, stará se o sociální média. V jaderné komunikaci zde pracuje hodně žen. Semináře se zúčastnili i dva muži z uranových dolů. Jordánsko těží uran jako vedlejší produkt těžby fosfátů, ale jsou s tím teprve na počátku.

Pět let usilovné komunikace

Udělala jsem si soukromý miniprůzkum mezi oběma taxikáři, co mne vezli, oba o tom, že Jordánsko chce postavit jaderný zdroj, věděli. V národním muzeu měli sekci o energetice a v návštěvnickém průzkumu mělo jádro 7 % podporovatelů, zhruba stejně jako další možnosti (voda, vítr, ropa, plyn, uhlí, odpady...), kromě slunce – to se 44 % vedlo. Celonárodní průzkum mezi 2 500 respondenty ukazuje, že podpora jádra je 66 %. V roce 2017 spustili první reaktor - experimentální (JRTR), který teď využívají pro medicínské aplikace, dopování polovodičů a materiálový výzkum. Proti jeho výstavbě byli nejvíc dovozci radiofarmak ze zahraničí, protože jeho spuštěním přišli o byznys.

V roce 2017 také za podpory IAEA slavnostně otevřeli největší vědecké výzkumné centrum na Středním východě – SESAME (Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East). Obojího hojně využívají v komunikaci. Do školních osnov se jim podařilo včlenit nauku o jaderné fyzice. A v TV show o úspěšných jordánských studentech představovali první mladé jaderníky.

Soláry zvyšují státní dluh

Potenciálních dodavatelů SMR, malých  modulárních reaktorů, mají asi sedm, největší naděje vidí v NUSCALE, Rols-Royce, Ruském RITM a čínském, který už prý Čína staví. Chtějí, aby uměl i odsolování mořské vody, protože problém s pitnou vodou je asi stejně velký jako s energií. Když vše půjde dobře, v roce 2022 chtějí začít stavět a 2027 spouštět. JAEC se pak změní na Jordan Nuclear Operating Company.

Ministerstvo píše národní energetickou politiku, ale nic není jisté. V Akabě postavili terminál na kapalný plyn z Kataru, protože Egypt je krajně nespolehlivý dodavatel a cena ropy ze zálivu stoupá (v roce 2018  kvůli tomu byl státní deficit o 150 milionů větší). Řada soukromých firem staví soláry, protože jsou dotované. To ovšem působí na obyvatele velmi negativně, protože vědí, že v noci všechny soukromníky dotují z plateb za elektřinu a doplácejí tak na ty, kteří si ve dne užívají solární proud zadarmo. I kvůli solárům se zvyšuje státní zadlužení.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

Odpor proti jádru

Jordánští komunikátoři cítí velkou nespravedlnost, že Němci za jeden seminář proti jádru utratí víc peněz, než kolik má JAEC na komunikaci na celý rok. Zajímavé přitom je, že dokonce ani komunikátoři z JAEC nevěděli, že při jaderné události ve Fukušimě nikdo nezemřel. Pan ředitel JAEC byl velmi zklamán z protijaderného vývoje v některých evropských státech a považuje jej za nesmyslný.

Jak je to s jádrem v USA

Oba kolegové, co byli v Ammánu se mnou, byli z USA. Počet reaktorů jim klesl ze 103 na 98, ale podíl na celostátní energetice mají stejný, protože zlepšují capacity faktor, využitelnost. Jaderky se zavírají z ekonomických důvodů, protože USA se vrhlo ve velkém na těžbu domácího břidličného plynu. Plyn je tedy levný. Jakýsi profesor ze Stanfordu horuje pro vítr a argumentuje tím, jak dlouho se nová jaderka licencuje a staví, a že po celou tu dobu už vítr může vyrábět.

Strategie komunikace

Hlavní náplní naší letošní mise bylo připomínkovat strategii a vyleštit ji tak, aby ji příslušné úřady schválily a daly na ni prostředky finanční i lidské. Je obdivuhodné, jak ti lidé s nadšením pracují už dlouho s minimálními zdroji za pomoci dobrovolníků z univerzit, výzkumného reaktoru a vědeckých center, a čeho všeho již dosáhli. Držím jim palce. Jordánsko je malá země (jen o malinko větší než ČR) s  9,5 milionem obyvatel, z čehož téměř polovinu tvoří uprchlíci z okolních válečných zón. Váží si své stability, kterou přičítají hlavně osvícenému králi. Panovník sice odvozuje svůj rodokmen přímo od proroka Mohameda, ale přesto ženy nemusí nosit hidžáb, a celá země jde velmi "západní" a civilizovanou cestou.

 

Autorka je jaderný fyzik a nyní je šéfredaktorkou soukromého internetového časopisu popularizujícího vědu a techniku Třípól (www.3pol.cz).

Dnešní moderní doba nám nabízí skutečně širokou škálu možností, jak svůj život dělat ekologičtějším a pomáhat tak přírodě, aby vzkvétala. Pro člověka to může být až matoucí a možná neví, kde začít. Proto jsme se rozhodli, že vám v tomto článku nabídneme pár možností, jak nastartovat svůj ekologický životní styl a přispět svou troškou ke zlepšení situace na naší planetě.

Orlické hory patří mezi oblasti s největší zátěží sloučeninami dusíku v České republice...Svůj podíl na ohrožování lesů dusíkem nese již od konce 20. století intenzivní zemědělství, průmysl a doprava. Lesní hospodáři se tak musí vypořádat s abnormálním růstem mladších porostů i dalšími negativními projevy. Situaci ale mohou řešit. Zvýšené množství... ...

Olomouc v pátek v centru města a před vlakovým nádražím nainstalovala na zkoušku tři ,,chytré" odpadkové koše. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné, zároveň mají lisovací zařízení, které zmenší objem odpadků až šestinásobně. Pokud se osvědčí, stanou se v budoucnu součástí městského mobiliáře. Moderní odpadkové koše mají... ...

Plzeňský obránce Luděk Pernica označil výhru Olympiakosu Pireus 4:0 a postup řeckého favorita do třetího předkola Ligy mistrů za naprosto zasloužené, protože domácí byli v úterní odvetě druhého předkola ve všech směrech lepší než Viktoria. Devětadvacetiletý fotbalista podle svých slov nehrál v lepší atmosféře než na stadionu Georgiose Karaiskakise.

Kvůli bouřce s přívalovým deštěm, která po 11:00 zasáhla v Prahu, byly v celém hlavním městě zhruba 90 minut zpožděné tramvaje a autobusy. Voda zaplavila na některých místech silnice a výhybky, některé komunikace byly neprůjezdné a znečištěné. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik. Okolo 13:00 se zpoždění týkalo už pouze tramvajových linek 15, 17 a 22.

Představa, jak se dívám na moje dítě, které k smrti roluje vlak, je příšerná. Právě to musela zažít matka na nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem. Přiznávám se, že na nástupištích v metru i na nádraží stojím vždy trochu dál a ohlížím se po kolemstojících. Pošuci, kteří si takovýmto způsobem vraždy řeší svoje osobní problémy, jsou všude na světě. I u nás.

V Německu to byl Eritrejec, který měl trvale povolený pobyt ve Švýcarsku a utekl do Německa, aby tam spáchal ten odporný zločin. O pár dní dřív to byl další cizinec na severu Německa, který pod vlak strčil mladou ženu. Pikantní je, že byl nejdříve ve zprávách označen za Srba. Zřejmě proto, že Srbové jsou ti, na které je možné ukazovat prstem. Bohužel pak vyšlo najevo, že to byl kosovský Albánec. Ta žena ovšem zemřela v každém případě.

Zajímavá je reakce lidí, novinářů a politiků. Ve Frankfurtu lidé reagovali bleskově a vraha zadrželi, ještě než přišla policie. Sedělo na něm prý pět mužů. Ministr vnitra Seehofer přerušil dovolenou, aby požadoval více policie na nádražích. A jedna poslankyně za stranu Zelených vlastně řekla, že lidé by si měli dávat větší pozor. Kromě zpravodajství relativně věcného bylo zajímavé číst komentáře.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

Na webu poměrně seriózního politického měsíčníku Cicero se    rychle objevil názor, že ten vrah byl určitě frustrovaný, protože to není tak dávno, co jeden Němec postřelil chudáka imigranta. Ponechávám stranou, jak mohl být frustrován švýcarský Eritrejec střelbou někde na německém venkově, ale budiž. Závažnější už je tendence označovat vraha za psychicky narušeného, což může být první krok sice ne k jeho osvobození – to by asi neprošlo, ale k označení jeho nepříčetnosti.

​Nevylučuji, že ten muž byl opravdu frustrován. Otázka je, z čeho a proč? A může být naše společnost – a teď nedělám rozdíl mezi Německem a námi – srozuměna s tím, že tato frustrace se bude vybíjet takovýmto vražedným způsobem? Německo  je velmi stabilní a určitě nelze  očekávat nějaké protesty typu žlutých vest. Za chvíli ale budou troje regionální volby – jedny v sousedním Sasku, kde už dnes národně orientovaná AfD (Alternativa pro Německo) má významnou pozici. Dám ruku do ohně za to, že se tyto události ve volbách projeví. 

Na český trh přichází vyhledávací svítilna Fenix L40R s dominantním výkonem až 12000 lumenů, jedná se tak o nejvýkonnější model v nabídce značky Fenix.

Úctyhodných parametrů dosahuje díky jedné LED Cree XP-L HI a osmnácti LED Cree XP-G3 umístěných po obvodu reflektoru svítilny. Celkem tak má uživatel k dispozici velmi širokou škálu 11 režimů, kdy může kombinovat široký a dálkový světelný kužel. Středový dálkový reflektor nabízí dosvit až 640 metrů (101960 cd), zatímco široké obvodové reflektory dosvítí až na 410 metrů (41867 cd). Při aktivaci všech reflektorů dosahuje svítilna kombinovaného dosvitu až 773 metrů.

Volit tak lze mezi dálkovým kuželem se světelnými toky 1000 lumenů (7 hodin), 350 lumenů (22,5 hodiny), 150 lumenů (44,5 hodiny), úsporným režimem 50 lumenů (92,25 hodiny) a nebo širokým kuželem s monstrózním výkonem 11000 lm (0,75 hodiny), 6000 lm (2 hodiny), 3000 lm (2,83 hodiny), 1000 lm (7,25 hodiny), 350 lm (22,75 hodiny) a rovněž Strobo 3000 lm a záchranným režimem SOS o světelném toku 350 lumenů.

Pro zajištění dostatku energie slouží vysokoproudový Li-ion akumulátor ARB-L37-12000 s kapacitou 12000 mAh/3,6 V (43,2 Wh). V nouzi ho lze nahradit i 1 – 4 samostatnými 18650 akumulátory, kdy ovšem nebudou dostupné nejvyšší režimy osvětlení. Nabíjení akumulátoru probíhá klasickou cestou přes moderní USB-C konektor. Svítilna je zároveň vybavena i USB výstupem, takže ji lze využít jako powerbanku.

Výkonná svítilna si udržela překvapivě štíhlé rozměry 15,4 cm (délka) x 5,1 cm (průměr těla) x 8 cm (průměr u reflektoru) s váhou necelých 700 gramů včetně akumulátoru. Samozřejmostí nové prémiové svítilny je ochrana proti přehřátí, indikátor stavu nabití, elektronická regulace výkonu, nárazuvzdornost z výšky 1 metru a voděodolnost do hloubky až 2 metrů.

Vyhledávací svítilna Fenix L40R je jako stvořená pro záchranné operace, či jako profesionální pomocník pro služební účely. Zakoupit ji lze za cenu 7199 Kč včetně DPH s pětiletou zárukou.

Zdroj: svitilny-fenix.cz