65 článků z PONDĚLÍ 5.8.2019

Rok po podepsání závazku v oblasti bezpečnosti výrobků vydala Komise první zprávu o pokroku v naplňování těchto závazků ze strany čtyř internetových prodejců, kteří se k těmto cílům zavázaly. Konkrétně se jedná o obchody Alibaba (AliExpress), Amazon, E-Bay a Rakuten France. Zpráva uvádí, že tyto obchody stáhly 87 % nebezpečných výrobků ze své nabídky do dvou... ...

O Zemi se někdy říká, že je modrou planetou. Není ovšem jediným tělesem sluneční soustavy, které se momentálně odívá do modré. Podobnou barvu volí i vzdálený a poněkud tajemný Neptun. Světlu trvá čtyři hodiny, než urazí cestu mezi Zemí a Neptunem. Až tak vzdálená je osmá planeta sluneční soustavy od planet vnitřních. Pro kosmické agentury...

Hudební složka šestého ročníku festivalu Hortus Magicus, který se koná od 8. do 11. srpna, je téměř výhradně zaměřena na novodobé světové premiéry děl zachovaných v lichtenštejnské kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. Patří k nim soubor duchovních děl vídeňského dvorního skladatele Pietra Andrei Zianiho, které zazní na čtvrtečním zahajovacím koncertě souboru Societas incognitorum Eduarda Tomaštíka.

Páteční večer připomene letošní dvojité výročí Carla Dittersez Dittersdorfu. „Proto jsme se rozhodli pro novodobé provedení vokálně instrumentálního monumentu serenaty Il tribunale di Giove z roku 1774, jejíž partitura je dochovaná v Londýně. V kroměřížském archivu je uložena také pozůstalost po Josefu Antonínu Štěpánovi, učiteli klavíru dětí císařovny Marie Terezie. Z jeho prací jsme pro letošní uvedení v zahradách vybrali cembalový koncert C dur,“ uvedl organizátor festivalu Karel Valenta. Tyto skladby provede Ensemble Damian se sólistou Martinem Smutným pod vedením Tomáše Hanzlíka.

Sobotní odpoledne bude patřit novodobým premiérám triových sonát od Zianiho, Vejvanovského, Bertaliho a jiných v podání Castelcorn Ensemble z Francie. Hudební část festivalu pak vyvrcholí večer premiérou Zianiho opery L´Elice, k níž se v Kroměříži zachovala partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera. Po představení čeká návštěvníky noční podívaná s kejklíři, barokním ohňostrojem s hudbou, iluminací s baletem, ohňovou show a obřími zrcadly na vodní hladině.

V neděli odpoledne bude v centru pozornosti dílo Pavla Josefa Vejvanovského,  který působil na dvoře biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna jako kapelník a trubač. Jeho dosud neznámé duchovní skladby vznešeného a patetického francouzského stylu provede Czech ensemble baroque Romana Válka.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

Speciálně pro festival vyrobená replika několikametrové barokní houpačky je součástí programu pro rodiny s dětmi, které si také budou moci zahrát kuželky, osvěžit se vodními tryskami, nalézt cestu v bludišti nebo si půjčit barokní kostým. „Křest obří houpačky se koná v pátek v pravé poledne,“ doplňuje Karel Valenta.

Námětem organizované části her pro děti je nová kniha o Květné zahradě s názvem Tajemství Libosadu. Na osmi stanovištích budou plnit úkoly a číst si z knihy v místech, kde se příběh odehrává. Hlavního hrdinu příběhu Roberta přenesly stromy ze současnosti do barokního období.

Atmosféru baroka navodí také Květná zahrada slavnostně vyzdobená týmem zahradníků, floristů a aranžérů.  Tým zahradníků oživí formou florálních objektů sochy čtyř lovců u Králičího kopce, ztvárněné jako alegorie čtyř světadílů, které doprovázejí bohyni lovu Dianu. Aranžéři nechají ožít příběh z Ovidiových Proměn o krásné nymfě Kallistó, který je ústředním motivem hlavního představení – Zianiho opery L´Elice.

Při své třetí letošní misi má raketa Proton vynést čtvrtý a poslední prvek armádní družicové komunikační sítě Blagovest, která funguje na geostacionární dráze. Ke startu by mělo podle aktuálních údajů dojít 6. srpna brzy ráno. Start této družice zažil docela dost odkladů. Ještě před rokem (v srpnu 2018) se start plánoval na první čtvrtletí 2019, a pak přišel odklad na 17. května. V březnu letošního roku byl start přesunut na 24. nebo 25. května, ale v polovině dubna se start posunul na 16. července. Zatím poslední přesun přišel koncem června, kdy byl jako datum startu určen aktuálně platný 6. srpen.