34 článků ze SOBOTY 10.8.2019

Máte na zahradě vzrostlé stromy a nechcete o ně v současném suchu přijít? Tak je prosím zalijte. Snadná rada, ale málokdo to vlastně umí tak, aby stromu opravdu pomohl. Není potřeba k nim cmrndat vodu denně po troškách, stromu stačí občasná zálivka (1-2x az měsíc v období sucha), ale zato vydatná. Dvě, tři konve jsou zoufale málo, vzrostlý strom denně odpaří... ...

Čínská soukromá firma LinkSpace má zájem o znovupoužitelnost svých raket. Postavila proto zkušební testovací prototyp RLV-T5, které můžeme považovat za analogii k zařízení Grasshopper, na kterém SpaceX před lety sbírala první zkušenosti s motorickým přistáváním prvních stupňů. RLV-T5 vystoupala 19. dubna letošního roku do výšky 40 metrů a následně měkce přistála. Nyní přišla větší výzva - vyletět do výšky 300 metrů a pokusit se o motorické přistání. Jak dokládá níže přiložené video, pokus byl úspěšný.

Svět osvětlovací technologie bude do budoucna hrát významnou roli také v oblasti telekomunikace. Společnost Signify, světový lídr v oblasti osvětlení, uvedla na trh novou řadu LiFi systémů pod názvem Trulifi, která předznamenává konec přenosu dat jak ho známe dnes.

Řada Trulifi namísto použití rádiových signálů (jako WiFi, 4G/5G, Bluetooth atd.) používá světelné vlny, které umožňují vysoce spolehlivou a bezpečnou obousměrnou bezdrátovou komunikaci, při rychlosti výrazně převyšující klasické technologie na pracovišti.

Trulifi používá optickou bezdrátovou technologii transceiveru zabudovanou do svítidel Philips. Nová technologie překonává rostoucí přetížení rádiového spektra a je ideální do míst, kde rádiové frekvence nefungují dobře nebo nejsou povoleny.

Svítidla s podporou Trulifi umožňují bezdrátové připojení rychlostí až 150 megabitů za sekundu (Mbps) ve velkých místnostech, jako jsou konferenční sály nebo tzv. open office (otevřené kanceláře). Mezi každým svítidlem podporujícím technologii Trulifi je bezproblémové předávání dat a signálu, které uživatelům umožňuje pohybovat se po okolí.

Rychlost této nové technologie je dostatečně vysoká, aby bylo možné současně streamovat až 30 1080p HDTV filmů. Uživatel má rovněž možnost připojit se přes tzv. bezdrátový pevný bod s rychlostí až 250 Mbps.

Možné další aplikace zahrnují připojení robotů nebo strojů ve vysokofrekvenčních prostředích, jako jsou průmyslové závody nebo nemocnice. Tedy v místech, kde RF komunikace nemusí být povolena nebo kde je žádoucí bezpečná a rychlá výměna dat.

Zdroj: led-professional.com

Bílí trpaslíci patří mezi nejvíce fascinující objekty ve vesmíru. Hvězdy podobné Slunci nekončí dramatickým výbuchem supernovy ale mnohem poklidnější a delší fází rudého oba. Po něm hvězda odhodí svou plynnou obálku, ze které se stane planetární mlhovina. Na místě hvězdy zůstává malé, extrémně husté a horké obnažené jádro alias bílý trpaslík. Typický bílý trpaslík má velikost […]

The post Kepler hodil vědcům vidle do teorií. Našel bílého trpaslíka, který nemá existovat appeared first on Exoplanety.cz.

Cítím se diskriminován! V příštím roce se v plné fyzické a duševní svěžesti  hodlám dožít pětašedesáti let a chtěl jsem ve výběrovém řízení předložit svou kandidaturu na post ředitele Národní galerie.

Pro výkon uvedené funkce mám celou řadu předpokladů, ale představte si – já do výběrového řízení jít nemohu.

Důvod?

Výběrového řízení na uvedenou pozici se může účastnit pouze osoba, která podá žádost o účast ve výběrovém řízení a doloží splnění níže uvedených požadavků.

Požadované předpoklady:

Ukončené vysokoškolské vzdělání minimálně magisterského stupně.

A je to!

Tady to máte, černé na bílém.

V čem diskriminace spočívá?

Inu,  kdo v letech 70. i pozdějších letech minulého století chtěl studovat vysokou školu, nota bene humanitního směru, musel mít předpoklady především politické, musel být alespoň členem SSM, a nikoho se škraloupem ke studiu zkrátka nepřijali.

Takže jsem byl diskriminován tehdy – maminka pracovala v Americké informační službě a šla po únoru sedět – a jsem diskriminován i dnes, protože se nemohu zúčastnit výběrového řízení na funkci, pro kterou bych se myslím obzvlášť hodil.

A je možné, že bychom to s Národní galerií někam dotáhli a možná by mě kolektiv jejích zaměstnanců nezklamal. Takže – jak vidíte z výše uvedeného – je moje diskriminace naprosto zřejmá, ale jde tu i o potenciální ochuzení našeho státu.

Když  totiž nemohu kandidovat ani já, ani řada jiných moudrých žen a mužů, kteří tehdy v tzv. normalizaci studovat nemohli, je možná možné, že ta pravá/ý pro tuto důležitou funkci nebude vybrán/anebo bude vybrán kdosi s ohebnější páteří. A co potom?f

Krátce jsem se svými právníky zvažoval podání žaloby k mezinárodnímu okresnímu vesmírnému soudu se sídlem v galaxii Dolánky nad Bečvou, ale protože naše vítězství by bylo naprosto evidentní, de facto bychom svou zemi možná ochudili. Zejména kdyby pokuta nebyla určena přímo do našich rukou.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

Proto nezbývá než výzva. Výzva všem spravedlivým této naší země – pozvedněte svůj hlas proti diskriminaci. Dnes jsme diskriminováni my, kteří jsme v určitých letech nesměli studovat, zítra můžete být diskriminováni vy! No ano! Může se to stát i vám!

Jsem diskriminován!!! Po kolikáté už!  Dneska už se tomu směju, na to jste během čtení možná přišli, ale v podstatě, v podstatě je to pravda.

A poznámka na závěr?

Přečtete li si výběr požadavků na kandidáta, už v půlce výčtu zjistíte, že takový člověk, který by vše splňoval, se ještě nenarodil, buď by šlo o homunkula, nebo robota.

A pak si myslím, že do podmínek k výběrovému řízení by bylo dobré přidat ještě několik požadavků na předpoklady fyzické – veletoč na hrazdě, běh kandidátek/átů v plavkách, kotoul na žíněnce, třináct dřepů (plavbu a jízdu na koni jsme po zralé úvaze škrtli).  I malé dítě ví, že bez fyzických předpokladů tak náročnou funkci vykonávat prostě nelze. Předci říkali – mens sana in corpore sano. Překlad? Můžete si to na seznamu vygůglit.

Potřeba ,,zachraňovat lesy" na Šumavě se objevuje pravidelně už od roku 1991, kdy byl založen Národní park Šumava. Jenže bezmála třicetiletá existence Národního parku prokázala, že právě lidské zachraňování, v podobě masivního kácení nebo naopak masivního sázení, je to poslední, co Šumava potřebuje. V rámci nejrůznějších kampaní, včetně té... ...

Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutíÚstředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství.... ...

Od letošní sezóny bude dalším lákadlem pro turisty unikátní elektroloď. Zájemci si užijí plavbu po hladině Slezské Harty už od začátku června. Moravskoslezský kraj tak pokračuje v podpoře cestovního ruchu, na pořízení elektrolodi dal 14 milionů korun. ,,Věřím, že bude pro všechny návštěvníky plavba po Slezské Hartě nezapomenutelným zážitkem. Tato vodní... ...

Společnost Rocket Lab si v uplynulých měsících vypracovala velmi slušnou pozici na rodícím se trhu s malými družicemi. Její malá raketa Electron má za sebou již sedm startů, při kterých vynesla dohromady 35 družic. její plány však nejsou vůbec malé - firma by chtěla současnou frekvenci startů zvýšit na dvojnásobek, vyvíjí vlastní družicovou platformu Photon, která by mohla poprvé letět leště letos. Vyrobila již sto 3D tištěných motorů Rutherford s elektrickým čerpadlem, a buduje novou startovní rampu na východním pobřeží USA. Ta by se mimochodem mohla stát nejrychleji postavenou startovní rampou kosmické rakety. Její stavba začala letos v lednu a do konce roku by se z ní mohl uskutečnit první start. V tomto týdnu však přišlo ještě jedno oznámení, které bylo avizováno jako začátek nové éry firmy.

Atomy, to je konečně opravdická věda! Ano, ale pozor, antický atomismus má jen něco společného s tím naším novodobým. Společný je princip kompozicionality (skládačkovistosi). Kombinacemi atomů se ustavuje to, co vnímáme. Rozdílné je, že Démokritovy atomy nejsou empirické objekty. Jsou to kousky jakési skutečnosti samé, jejichž hemžení teprve zakládá něco smysly vnímatelného, včetně bohů.