23 článků z NEDĚLE 11.8.2019

21. června došlo na nízké oběžné dráze k velmi zajímavému momentu. Vůbec poprvé v historii byl proveden koordinovaný systém manévrů dvou cubesatů na dráze kolem Země. O tohle prvenství se postaraly cubesaty v rámci mise Optical Communications and Sensor Demonstration pod hlavičkou NASA. Dvojice identických družic (1,5 U) se na oběžnou dráhu dostala 12. listopadu 2017 s osmou zásobovací lodí Cygnus. V průběhu roku 2018 otestovaly třeba první vysokorychlostní přenos dat pomocí laseru mezi cubesatem a pozemní stanicí, nebo první optickou komunikační linku mezi dvěma cubesaty. Pro lepší představu dokáží tyhle malé krabičky s využitím pozemního teleskopu o průměru 30 cm přenášet data rychlostí 200 Mb/s. Dnes se však zaměříme na jejich jiný úspěch.

Tuzemskou dovolenou Češi rádi tráví v přírodě. I proto byl vloni nejnavštěvovanější letní destinací Jihočeský kraj s rozsáhlými rybníky a šumavskými lesy.Kromě krás české krajiny však během dovolené turisté často narazí i na černou skládku, nebezpečný suchý strom nebo poničené turistické značení. S čím si lze poradit bez pomoci a kdy je naopak třeba... ...

Město Valašské Klobouky se snaží jít příkladem minimálně na úrovni regionu v problematice řešení adaptace na klimatické změny. Z tohoto důvodu si nechalo zpracovat vyhledávací studie na riziková místa pro případ přívalových dešťů, a hledá řešení jak zlepšit hospodaření s vodou. V rámci těchto snah byla vytipována lokalita pod Svatým Hubertem jako místo... ...

Do nově spuštěného systému na vratné kelímky na kávu se ve Vídni zapojilo už přes 50 podniků a další přibývají. V oběhu je 50 000 kelímků, díky kterým Vídeň ušetřila tunu odpadu. Vzít si kávu s sebou je sice praktické, ale zároveň tím zatěžujeme životní prostředí. Jen ve Vídni končí každý rok mezi odpadky 84 milionů jednorázových kelímků na kávu.... ...

Přesně sedm dní nás dělí od zatím posledního vydání Kosmotýdeníku a tak je čas na další souhrn těch nejzajímavějších událostí, které kosmonautika za tento týden přinesla. Začneme pohledem na test rozkládacího systému pro sekundární zrcadlo dalekohledu Jamese Webba, byl to poslední velký test před konečným sestavením celé observatoře. Podíváme se také na nestandardní odlet a pokračující misi lodi Cygnus NG-11 a nepřijdete ani o tradiční rubriky. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Blížíme se k polovině srpna, což je milovníky astronomie tradiční čas pro pozorování meteorického roje Perseidy. Meteory vylétají zdánlivě ze souhvězdí Persea, podle kterého dostaly svůj název. Letošní maximum nastává v noci z pondělí na úterý, kdy bychom mohli vidět okolo 80 meteorů za hodinu. Pozorovat Perseidy však můžete i o pár dní dříve nebo […]

The post Na nebi jsou vidět Perseidy a na internetu poplašná zpráva o srážce s mateřskou kometou appeared first on Exoplanety.cz.

„Mácha napsal Máj a May napsal Vinnetoua.“ Tuhle okřídlenou větu z knihy Karla Franty Malý Vinnetou netřeba zrovna rámovat jako něco geniálního, nicméně je to výrok ještě stále poměrně kultivovaný. A jako ze starých časů. Kdyby se lidé bavili podobnými výroky a nikoli třeba střelbou, žilo by se lépe!

Lidé se ovšem baví všelijak, zatímco knihy se čtou stále méně a méně, a když nějakou přinesete jako pozornost svému zubaři (například a ne že bych to zkusil), leda vás nakopne. Oproti tomu pěkným obrázkem nepohrdne.

A vidíte, přesto ceny knih stále rostou a majitelé antikvariátů to chápou. Ó, jak cenný je starý Máj, tedy ten Máchův, a ó, jak cenný je prastarý Karel May, i když…

Ne zas tolik.

Jestliže mayovka netkví v původní vazbě, získáte ji třeba za 350 korun, a osm set vydáte za Karla Maye v původní vazbě. Ale zas tu máme háčky.

Tak kupříkladu původní Mayovy romány malé řady od Toužimského a Moravce se dnes dají sehnat za hubičku i ve vysoce solidním stavu. Chce to však pátrat, procházet antikvariáty a především to chce nejevit o to, po čem pátráme, příliš velký zájem.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

Chce to být klidný. A ten kdo má trpělivost (o času nemluvě), vždy něco odloví i mezi korunovkami a pětikorunovkami. I tady se dá narazit na zasypané poklady, ačkoli zrovna výše zmiňovaného Karla Maye v podobné krabici u vchodu krámu vykutáte stěží.

I nejhloupější z antikvářů se totiž při spatření staré mayovky zatetelí v očekávání tučného zisku a nasadí nekřesťanskou cenu i na nejhorší „salát“. Kupte jej, kupte, když jste posedlý sběratel.

Dám přece jen přednost Máji Máchovu.

Přehled událostí na obloze od 12. 8. do 18. 8. 2019. Měsíc bude v úplňku. Od setmění můžeme pozorovat jasný Jupiter poblíž jihu a nedaleko slabší Saturn. Později po půlnoci je vidět také Neptun a Uran. Aktivita Slunce zůstává velmi nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Starty Falconu 9 i Atlasu V z Floridy šly hladce. V Číne povylétla a opět přistála malá testovací raketa. Nákladní Cygnus ještě nezanikne v atmosféře, má další úkoly. Česká minidružice Lucky-7 vyfotila Zemi. Před 275 lety se narodil Pierre Méchain, objevitel řady objektů Messiérova katalogu.