81 článků ze ČTVRTKA 5.9.2019

Tlačítkové telefony sice ještě nepatří na smetiště dějin, avšak jejich dotykoví sourozenci je již celkem slušně válcují. Dotykové displeje mění zvyky, jemnou motoriku, ale ukazuje se, že na člověka mají i zásadnější vliv. Zvyknout si na dotykový displej chvíli trvá, někteří lidé jej vydrží proklínat i měsíce. Inu, ne každý má šikovné prsty. Aby se...

Minulý měsíc jsme publikovali přehled největších výrobců čipů na světě, ze kterého vyplynulo, že Čína je v tomto směru stále poměrně pozadu. To se ale pomalu mění a Čína nyní udělala další významný krok k tomu, aby se stala čipovou velmocí. Čínská společnost Yangtze Memory Technologies kterou ...

V pátek 6. září bude na předměstí Tokia, v Městském muzeu výtvarného umění v Čibě, zahájena výstava s názvem „MUCHA A JAPONSKO, JAPONSKO A ORLIK“. Bude obsahovat přes 550 uměleckých děl pokrývajících období od začátku 19. století po 30. léta dvacátého století, z veřejných i soukromých sbírek z Japonska, České republiky a Německa. Z českých výtvarníků na ní budou k vidění mimo jiné díla Alfonse Muchy, Vojtěcha Preissiga, Arnošta Hofbauera nebo Jana Preislera.

Hlavním tématem výstavy je fenomén kulturních transferů mezi Japonskem a Evropou, ke kterým docházelo v druhé polovině 19. a na začátku 20. století. Po celé období našeho baroka – během japonského období Edo – razila ostrovní mocnost izolacionistickou politiku a byla přísně uzavřená: zažívala dlouhé období míru, rozvoje a stability, Japonci až na výjimky ovšem nesměli cestovat ze země ven a cizinci naopak nesměli dovnitř. S vnějším světem udržovalo Japonsko pouze omezené obchodní styky prostřednictvím Holandska, Číny a Koreje.

Když v polovině 19. století došlo k politickým změnám a k jeho znovuotevření, začaly do světa v mnohem větší míře proudit nejrůznější japonské řemeslnické i umělecké předměty. Evropu zachvátila módní vlna Japonismu. Mezi první sběratele japonských zajímavostí patřil Vojta Náprstek, pro kterého japonská díla v pařížských obchůdcích asijských kuriozit nakupoval například básník Julius Zeyer.

Japonismus hluboce ovlivnil většinu hlavních evropských uměleckých proudů doby: francouzská secese byla dokonce pojmenována podle jednoho z těchto asijských butiků, pařížského obchodu „Art nouveau“ (doslova: Nové umění). Jednou z hlavních osobností výstavy bude v Japonsku oblíbený Alfons Mucha: podle pořadatelů má nalákat návštěvníky a umožnit jim tak objevit pro ně jiné méně známé české tvůrce. Vedle něho budou vystavena díla dalších secesních tvůrců, mimo jiné Eugèna Grasseta, Félixe Vallottona, Gustava Klimta, Kolomana Mosera nebo Oskara Kokoschky.

Vliv japonských dřevořezů, paravánů, porcelánových, lakovaných i jiných předmětů lze spatřit rovněž v dílech předních tvůrců evropského symbolismu, expresionismu i dekadence. Výstava toto názorně dokládá na srovnání například mistrů dřevořezu Ukiyo-e Kacušiky Hokusaje nebo Utagawy Hirošigeho s tvorbou Antonína Slavíčka, Josefa Váchala nebo Richarda Teschnera.

Expozice také uvede některé Čechy, kteří tehdy zemi vycházející slunce navštívili: hlavní důraz bude kladen na osobnost Emila Orlika, který do Japonska přenesl praxi tvorby ex libris, ale svou sekci bude mít i Tavík František Šimon. Stručně představeni budou cestovatelé a sběratelé Josef Kořenský nebo Joe Hloucha, a vybraní členové československých legií, z nichž někteří v Japonsku strávili i delší pobyt.

 {loadmodule mod_tags_similar,Související}

Právě spolupráce Japonska s našimi legiemi v sovětském Rusku na konci první světové války a při zajištění jejich transportů domů vedla k oficiálnímu navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi. V září 1918 japonská vláda oficiálně uznala Československou národní radu za svrchovanou moc nad spojeneckou československou armádou. Už v listopadu 1918 bylo v Tokiu zřízeno zastoupení plnící činnost vojenského atašé. A ke jmenování prvního Československého velvyslance došlo zkraje roku 1920.

I Japonci byli však stejně lační po evropských novinkách, o kterých se mohli většinou jen dočítat z cizích knih. Konfrontace s tím, že na rozdíl od Japonska si evropští tvůrci grafických listů často kreslili předlohy, ryly desky a tiskly díla sami, vedla například k novým impulsům a reflexím o pozici umělce, které výstava ilustruje například na tvorbě rytce Kazumy Ody.

Velká část výstavy je pak věnovaná společnosti Hakuba-kai (Bílý kůň) a umělecké revui Myōjō, které byly mezi hlavními vektory přijetí secese v Japonsku. Pomyslný kruh se uzavírá na tvorbě předních japonských tvůrců konce 19. a začátku 20. století Asaje Chū, Kōtara Nagahary, Fudžišimy Takedžiho nebo Hiromitsua Nakazawy, na které je dobře patrný vliv Japonskem inspirovanou secesí, v čele s Alfonsem Muchou.

Výstava bude v Městském muzeu výtvarného umění v Čibě k vidění do 20. října. Do léta 2020 bude uvedena v dalších třech japonských muzeí: ve Wakajamě, Okajamě a Šizuoce. Vychází k ní třistapadesátistránkový katalog.

Vyšla nová verze webového prohlížeče Firefox s číslem 69.0. Přináší celou řadu novinek, z nichž hned několik se zaměřuje na lepší ochranu soukromí. Ta nejdůležitější, označovaná jako „Rozšířená ochrana proti sledování“ („Enhanced Tracking Protection“ či ETP) ve výchozím nastavení blokuje sledovací ...

Jejím úkolem bude měřit z oběžné dráhy výšku vodní hladiny na celé planetě. Družice Sentinel-6A je již vybavena některými měřicími přístroji, takže nic nebrání tomu, aby začaly její zkoušky. Čas do startu, který je plánován na konec příštího roku se totiž neustále krátí. Odborníci z firmy Airbus v německém Friedrichshafenu se v minulých měsících věnovali pečlivé instalaci špičkových senzorů, které mají měřit měnící se výšku oceánské hladiny. Jelikož projekt Sentinel-6 počítá s dvojicí družic, museli odborníci pracovat na dvou exemplářích - Sentinelu-6A a Sentinelu-6B. Družice však nepoletí společně na jedné raketě - jako první se do vesmíru vydá Sentinel-6A, jehož start na raketě Falcon 9 z Vandenbergovy základny je plánován na listopad 2020.

Německý startup Sono Motors nedávno ukázal světu svůj nový elektromobil Sion, který je zajímavý především jednou maličkostí – má v palubní desce zaintegrovaný mech, který je součástí filtračního systému. Mech už sice není živý, ale to podle výrobců nebrání maximálnímu využití jeho vlastností při udržování svěžího vzduchu ve vozidle. „Systém filtrace vzduchu využívá elektrostatickou gravitaci...

Pořádně vysokou laťku výkonu nasadila nová svítilna Imalent MS18, která přináší neuvěřitelných 100 000 lumenů a dosvit do vzdálenosti 1350 metrů. Jedná se tak o bezkonkurenčně nejvýkonnější sériově vyráběnou svítilnu na světě.

Pro tento extrémní výkon bylo použito 18 LED Cree XHP70.2, které jsou poháněny z osmi vysokoproudých lithium-iontových článků Samsung typu 21700. Baterie jsou integrovány v rukojeti a lze je jednoduše dobít pomocí síťového adaptéru za cca 4,5 hodiny.

Uživatel může zvolit celkem z 9 režimů výkonu: 100000 lumenů (po 1 minutě přepnutí do režimu 25000 lumenů), 60000 lumenů (po 1,1 minuty přepnutí do 25000 lm), 30000 lumenů (po 3,8 minutě přepnutí 25000 lm), 22000 lumenů (67 minut), 10000 lumenů (3,75 hodiny), 5000 lumenů (6,8 hodiny), 2000 lumenů (9,25 hodiny) a nejúspornější režim 700 lumenů s dobou provozu 14,8 hodiny. Pro nouzové situace je rovněž k dispozici stroboskop o světelném toku 100000 lumenů.

Pro provoz takto silného výkonu je zapotřebí chlazení, svítilna je tak vybavena čidlem, které při interní teplotě 70°C zapne integrované větráky. Jakmile dosáhne interní teplota LED 110°C, tak dochází k automatickému snížení výkonu na hodnotu 25000 lumenů.

Imalent MS18 si poradí s dešťem dle normy IP56 a jeho masivní konstrukce z leteckého duralu rovněž s nepředvídatelným pádem z výšky až 1,5 metru.

Brutální výkon na hranici samotných technických možností je skryt ve svítilně o rozměrech 26,5 cm (délka), 5,9 cm (průměr těla) a 12,9 cm (průměr hlavy) s celkovou váhou 1,9 Kg. Tento unikátní model, určený pro profesionálního i náročného uživatele, je k dostání za cenu 17 999 Kč včetně DPH.

Zdroj: svitilny.eu

,,Simply Clever" a na elektrický pohon: ŠKODA AUTO DigiLab v Praze uvádí službu sdílení elektrických skútrů ,,BeRider". Nyní ,,BeRider" startuje pilotní provoz. Elektrický pohon skútru zajišťují dvě lithium-iontové baterie. S LED-světlomety a kotoučovými brzdami vpředu a vzadu umožňuje ,,BeRider" bezpečnou a efektivní jízdu v městském provozu. Díky nízké... ...

Už třetím rokem funguje na některých brněnských sběrných střediscích prodej starých funkčních věcí. Lidé v něm mohou odkládat nebo naopak za symbolickou částku pořídit nádobí, knihy, obrazy, hračky, sportovní potřeby, zkrátka vše, co se jednomu jeví jako nepotřebné a druhému ještě poslouží nebo mu udělá radost. Za symbolických 10 korun si tak můžete... ...

Mezinárodní úmluva CITES se po 18. konferenci v Ženevě (17. až 28. srpna 2019) rozšíří o další druhy živočichů i rostlin. Projednáno bylo celkem 57 návrhů na zařazení druhů v přílohách CITES. Delegáti ze 169 států světa se věnovali i úpravám naplňování cílů úmluvy včetně opatření k zefektivnění boje s nelegálním obchodem. Za ČR vystoupili... ...

Kia představila elektrické modely e-Niro a e-Soul již před nějakou dobou, na náš trh se ovšem dostávají oficiálně až nyní. Důvodem bylo logické upřednostnění trhů, kde se elektromobily prodávají lépe než u nás. Nyní se ale zájemci o kompaktní elektromobily se zajímavým dojezdem dočkali. Oba modely mají shodnou základní cenu 1 149 980 Kč. Kia e-Niro je... ...