83 článků z ÚTERÝ 29.10.2019

Představení Formidable! Aznavour vytvořené na počest Charlese Aznavoura nás zavede zpět do doby nezapomenutelné „La Bohême“. Skrze kultovní písně nám odvypráví neuvěřitelný příběh života slavného šansoniéra. Zpěvák, skladatel a herec arménského původu Charles Aznavour bývá označován za „francouzského Franka Sinatru“. A poté, co Frank Sinatra zemřel, byl Aznavour považován za posledního z tzv. „Velkých“.

Během své 70 let dlouhé kariéry Charles Aznavour napsal více než 800 a nahrál více než 1200 písní. Zpíval v mnoha jazycích a na svém kontě měl více než 180 miliónů prodaných desek celosvětově. Je proto právem považován za jednu z největších hudebních legend naší doby. Ostatně v anketě stanice CNN byl Charles Aznavour v roce 1998 zvolen za Největšího umělce století. V hlasování získal 18 %, a předčil tak i Elvise Presleyho nebo Boba Dylana. Kromě hudební scény se pohyboval i v oblasti filmu – zahrál si ve více než šesti desítkách filmů.

Za představením Formidable! Aznavour stojí tým Directo Productions, tedy tatáž produkce, která má na svědomí Piaf The Show či Paris The Show, které byly s úspěchem několikrát uvedeny také v ČR. S pomocí videoprojekcí, originálního pojetí scény a dekorací show oslavuje život a dílo špičkového tenoristy, který dokonce dal této produkci své osobní požehnání ještě před svým skonem v roce 2018. V roli Charlese Aznavoura se představí talentovaný francouzský zpěvák Jules Grison a na podiu jej doprovodí pětičlenná skupina hudebníků.

Objevte kořeny největších písní velikána francouzského šansonu, které se staly nedílnou součástí světového hudebního dědictví! Předprodej vstupenek probíhá v síti Ticketmaster a Goout.

Na koncerty zve agentura Brnokoncert:
27.5.2020 od 19,30 Sono Centum Brno
28.5.2020 od 19,30 Divadlo Hybernia Praha

Včera podepsala Evropská kosmická agentura s firmou Arianespace dohodu na vynesení družice Biomass pro výzkum Země. Start naplánovaný na rok 2022 na raketě Vega z Francouzské Guyany umožní realizovat misi, která má být dalším krokem ke zmapování množství uhlíku, který je vázán v lesích. Vědci by s pomocí družice také rádi prozkoumali změny této hodnoty v průběhu času například kvůli odlesňování. Jiné družice mohou měřit, jak je povrch Země pokryt stromy, ale Biomass posune počítání stromů na novou úroveň. Poslouží jí k tomu přístroj, který ještě nikdy nebyl ve vesmíru. Radar se syntetickou aperturou pracující v pásmu P.

Říkají vám něco jména Alexandre Selkirk? Francois Picaud? Joe Bell? A Dušan Popov? Ne? A co takhle Robinson Crusoe? Hrabě Monte Christo? Sherlock Holmes? James Bond? Ty už zná snad úplně každý. Českého vydání v překladu Heleny Beguivinové se dočkala kniha Nicolase Carreaua Skutečné životy hrdinů (Argo 2019), která se pídí po skutečných předobrazech světoznámých literárních postav.

Každý čtenář si někdy kladl otázku, zda je literární postava v jím právě čteném díle alespoň z části reálná. Kniha Skutečné životy hrdinů přináší náhled do tajemství hned 13 literárních skvostů – Draculy, Tří mušketýrů, Života a zvláštních podivných dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, Bídníků, Hraběte Monte Christa, Paní Bovaryové, Cesty kolem světa za osmdesát dní, Příběhů Sherlocka Holmese, Neobyčejných dobrodružství Arsèna Lupina, Případů komisaře Maigreta, Tarzana, Tintinových dobrodružství a Jamese Bonda. Pokud jste dané tituly nečetli, Carreauova kniha vás dozajista navnadí po nich konečně sáhnout.

Každému literárnímu dílu je věnováno okolo 13 stran textu. Některým to stačí, ale například Drákulovi a Sherlockovi – nejčastěji adaptovaným postavám popkultury – by mohlo být věnováno prostoru více. Nicolas Carreau servíruje čtenáři koktejl fikce a reality, ne nepodobně tomu, jak to dělali velcí autoři světové literatury. Historické události, postavy i místa se prolínají s těmi literárními jako housková pletýnka. Mimo to se dozvíte, že Dumas stále ještě dluží knihovně na zpozdném, a nepřijdete ani o barvité detaily ze středověké encyklopedie mučení.

To, že je pro spisovatele občas realita moc nudná a strohá, takže si ji přibarví, asi nikoho nepřekvapí. To, že tomu občas je právě naopak, už možná některá obočí nadzvedne. Kniha nastoluje zásadní otázku: Je postava (či zápletka) méně působivá, pokud má základ v realitě? Nebo naopak více? Čeho si tedy jako čtenáři ceníme – působivého vyprávění, nebo volné fantazie? Odpověď nechává na nás, na čtenářích.

Leckterý bohemista či literární snob se v knize nedozví mnoho nového. Pro milovníky literatury, kteří neprošli dvěma semináři ruské literatury a interpretačními kurzy, bude však zábavným čtením. Je psaná lehce, s nadsázkou, ale zasvěceně. Co knize ovšem ubírá na kráse, jsou chyby, kterých tam i po korektuře zbylo požehnaně.

 

Nicolas Carreau: Skutečné životy hrdinů, přeložila Helena Beguivinová, nakladatelství Argo, Praha, 2019, 1. vydání, váz., 232 stran.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}