feed info

2,440 článků z ArmádníNoviny.cz


Čtvrtek 22. srpna 2019Středa 21. srpna 2019


Nemecká firma Rheinmetall predstavila svoj nový 60mm mínomet RSG60. Jeho výhodou má byť nízka hmotnosť a jednoduché ovládanie a to vrátane možnosti zmeniť štandardnú pechotnú zbraň s hmotnosťou 15,8 kg na 6,8 kg „commando“ mínomet bez potreby náradia do 30 sekúnd. Má ísť teda o kompaktné riešenie dva v jednom, ktoré bude vyhovovať tak pechote ako aj špeciálnym silám.

Jednou ze společností, která se účastní výběrového řízení na nová pásová vozidla pro českou armádu je i General Dynamics European Land Systems (GDELS). Tato evropská odnož General Dynamics má dlouholeté zkušenosti se spoluprací s lokálními firmami v mnoha zemích v rámci výzbrojních projektů pro armády NATO i mimo alianci. Příkladem z poslední doby může být projekt obrněných vozidel Ajax ve Velké Británii či výroba a dodávky kolových vozidel Piranha 5 v Rumunsku. V obou případech GDELS nejen že zvítězila ve výběrových řízeních na novou výzbroj pro tamní armády, ale také v široké míře převedla její výrobu a s ní spojené technologie a know-how do lokálních podniků.


Úterý 20. srpna 2019Pondělí 19. srpna 2019Pátek 16. srpna 2019Čtvrtek 15. srpna 2019


Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení 250 milionů rublů (88 milionů Kč). Důvod žaloby není znám, ale podle ruských médií (Rambler) se pře týká (ne)dodávek vojenské techniky. Žaloba podtrhuje vážné existenční problémy UVZ, jediného ruského výrobce tanků.


Středa 14. srpna 2019


Nemecké námorníctvo používa dva tankery Type 704A triedy Rhön, ktoré už pred 42 rokmi kupovalo ako second hand. Pôvodne boli postavené v roku 1974 pre Líbyu v lodenici Kröger v Rendsburgu, ktorá je dnes súčasťou zbrojárskeho a lodiarskeho koncernu Lürssen. Do služby boli zaradené po troch rokoch komerčnej prevádzky ako Rhön a Spessart. Lode potom neboli nikdy vyzbrojené a ako pomocné plavidlá operujú s 42 členmi civilnej posádky.


Úterý 13. srpna 2019Pondělí 12. srpna 2019


Pentagon definoval šest klíčových oblastí modernizace americké armády (US Army), tedy pozemní složky Ozbrojených sil Spojených států. Jednou z oblastí jsou zbraně velmi dlouhého dosahu LRPF (Long-Range Precision Fires). Součástí LRPF jsou hypersonické střely LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon) schopné zasáhnout cíl vzdálený několik tisíc kilometrů.


Pátek 9. srpna 2019


V současné době vrcholí na 21. základně taktického letectva Čáslav přípravy desítek vojáků k zahraničnímu nasazení. „Od začátku roku se vybírá personál splňující všechna kritéria od bezvadného zdravotního stavu až po jazykovou vybavenost. Cílem je, aby od září 2019 zahájilo z estonské letecké základny Ämari činnost 3. úkolové uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing 2019,“ prozrazuje velitel podplukovník Pavel Pavlík. Uskupení je součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru Balstkých států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem.


Čtvrtek 8. srpna 2019


Dne 3. srpna došlo ke zničení čínského dronu Wing Loong II, létajícího ve službách Spojených arabských emirátů (SAE), v Libyi. Dle světových zpravodajských agentur letoun sestřelil protiletecký raketový komplet S-125 jednotek Libyjské národní armády (LNA). Dle ruského webu TopWar však sestřelení dronu má na svědomí turecký laser.


Středa 7. srpna 2019


Nové německé fregaty třídy Baden-Württemberg (F125) stejně jako další velké zbrojní programy budí řadu kontroverzí. Armádní noviny se touto třídou lodí zabývaly poprvé v článku „Budúcnosť nemeckého námorníctva zatiaľ pláva v problémoch“. Tato série článků se zaměří na některé další aspekty a informace související s těmito nejmodernějšími německými plavidly současnosti. Dnes uvádíme druhý a poslední díl.


Úterý 6. srpna 2019Pondělí 5. srpna 2019Pátek 2. srpna 2019


Unikátní letadlo TriFan 600 získá schopnost kolmého startu a přistání VTOL (Vertical Take-Off and Landing). Pohon letounu zajistí sériový hybridní pohon, jehož jádrem se stane v Česku vyvíjený, testovaný a vyráběný turbovrtulový motor GE Catalyst. Mimochodem, podobnou koncepci testoval experimentální letoun Bell X-22 v šedesátých letech minulého století.


Čtvrtek 1. srpna 2019


Nové německé fregaty třídy Baden-Württemberg (F125) stejně jako další velké zbrojní programy budí řadu kontroverzí. Armádní noviny se touto třídou lodí zabývaly poprvé v článku „Budúcnosť nemeckého námorníctva zatiaľ pláva v problémoch“. Tato série článků se zaměří na některé další aspekty a informace související s těmito nejmodernějšími německými plavidly současnosti.


Středa 31. července 2019Úterý 30. července 2019


Americká rychlá transportní loď USNS Spearhead (T-EPF-1) třídy Spearhead je nyní na experimentální plavbě kolem pobřeží amerického ostrova Key West v Karibiku. USNS Spearhead testuje několik typů leteckých, hladinových a podvodních dronů. Největší zájem vzbuzuje robotický „konvertoplán“ V-Bat od společnosti MartinUAV.


Pondělí 29. července 2019Pátek 26. července 2019Čtvrtek 25. července 2019


Americká armáda (US Army) zveřejnila informace o nové samohybné houfnici M1299 (prozatím nese experimentální označení XM1299) ráže 155 mm. Houfnice vzniká v rámci programu ERCA (Extended Range Cannon Artillery) a v příštím desetiletí začne nahrazovat houfnice M109A6/A7 Paladin. Během vývoje M1299 se v nebývalém rozsahu uplatní nástroje virtuální a rozšířené reality.


Středa 24. července 2019


Podle Aleksandra Krasovickije, šéfa Vojenské průmyslové společnosti (MIC), se náklady na program nové ruské kolové obrněné platformy Bumerang sníží třikrát (!). Důvod je ten, že ruští subdodavatelé několikanásobně nadhodnocovali ceny. Program Bumerang je tak ukázkovým příkladem finanční krize ruského vojenského průmyslu, kde neexistuje skutečná konkurence a především ani reálný mechanismus výpočtu cen vojenských výrobků.

Všetky zložky amerických ozbrojených síl venovali v uplynulom období mimoriadnu pozornosť ostreľovacím a DMR (Designated Marksman Rifle) puškám. Ak abstrahujeme od možnosti integrovať miniaturizovaný systém riadenia paľby do týchto ručných zbraní, prípadne od experimentov s navádzanou puškovou muníciou, inovácie sa väčšinou týkajú troch oblastí. Ide o ergonómiu zbrane vrátane možností meniť kaliber, zlepšovanie vlastností zavedenej munície všetkých kalibrov od 5,56×45 mm NATO po 12,7×99 mm BMG, prípadne skvalitňovanie optických zameriavačov a prístrojov nočného videnia.


Úterý 23. července 2019Pondělí 22. července 2019


Pokud by z hlediska bezpečnosti bylo současné desetiletí něčím charakterizované, kromě pokračujícího terorismu, mohla by to být „revoluce nových nesmrtících válek“. Dezinformace, hybridní, informační nebo kybernetická válka, to je jen část pojmů, které se v současných médiích ale i odborné obci vyskytují v relativně velkém počtu. Často ve spojení s Ruskem a jeho „válkou“ (zda informační, dezinformační, hybridní atp. si již každý může dosadit sám) se Západem.


Pátek 19. července 2019


Včera oběhla médií informace o „sestřelení“ íránského dronu americkou výsadkovou lodí USS Boxer (LHD-4) třídy Wasp. Ve skutečnosti byl dron zneškodněn pomocí systému elektronického boje LMADIS (Light Marine Air Defense Integrated System). Zajímavé je, že LMADIS není organickou součástí výzbroje plavidla, ale nachází se na bugině Polaris MRZR.