498 článků s nálepkou medicína


Čtvrtek 3. září 2009



Pondělí 31. srpna 2009


Transplantace mitochondriálních genů

Narození tří zdravých opiček skýtá naději, že lidských nemocí, za které mohou vadné mitochondrie, se budeme moci poměrně snadno zbavit. Mělo by to jít přenesením chromozómů do vajíčka se zdravými mitochondriemi.

Kmenové buňky vyléčily cukrovku

Americko-brazilský tým vedený Richardem Burtem z chicagské Northwestern University a Júliem Voltarellim z Hematologického ústavu v brazilském městě Ribeirao Preto vyvinul nový způsob léčby cukrovky kmenovými buňkami imunitního systému.


Pondělí 3. srpna 2009


Čo prezradia o nádore bunky

V bostonskom Dana-Farber Cancer Institute rastie zbierka mozgových nádorov. Skladá sa z buniek najzákernejších mozgových tumorov, ktoré vyoperovali pacientom.


Čtvrtek 30. července 2009



Středa 29. července 2009



Neděle 5. července 2009



Čtvrtek 2. července 2009



Středa 1. července 2009


Výzkum autoimunního onemocnění lupus

Lide trpí během této nemoci závažnými symptomy v podobě zanícení tkání, oteklých kloubů, extrémní únavy, kožních vyrážek, horeček, ledvinových problémů, atd. Badatelé z institutu The Scripps Research Institute ..

Genetické testy určí dávku léku

Miliony lidí na celém světě užívají lék warfarin, protože jsou náchylní k tvorbě nebezpečných krevních sraženin čili trombů. Sražená krev by jim mohla ucpat životně důležitou cévu a vyvolat vážné zdravotní komplikace. Warfarin potlačuje srážení krve a chrání tak pacienty třeba před infarktem myokardu nebo mozkovými cévními příhodami.


Úterý 30. června 2009


Nerosteš? Tak se nadechni!

Děti s hormonálními poruchami růstu se možná zanedlouho zbaví denního píchání injekcí. Dávky růstového hormonu by totiž mohly dostávat i prostřednictvím inhalátoru.


Čtvrtek 25. června 2009


Zablokovaná Ebola

Vědci využili závislosti viru na hostitelské buňce a našli hned dvě cesty, jak v buněčné kultuře zabránit šíření viru Ebola.


Středa 24. června 2009


Čím opravit přerušený nerv?

Zlomenou kost fixujeme sádrovým krunýřem. Když dojde k rozsáhlému poškození nervového výběžku – axonu, taky je nutné sáhnout po vhodném materiálu, který mezeru přemostí a pomůže k správné regeneraci. Vědci, ve snaze najít pro tento účel nové a vhodnější materiály, kombinují vlastnosti přírodních a umělých látek.


Úterý 23. června 2009



Pátek 19. června 2009