63 článků s nálepkou nanotechnologie


Úterý 1. září 2009Pondělí 3. srpna 2009Pátek 31. července 2009


Atomy tvoří základní stavení struktury hmoty a udávají jí velkou část jejích makroskopických vlastností. Zkoumat prvky a sloučeniny složené z atomů umějí vědci dávno. Jak ale vyzkoumat vlastnosti jednoho jediného atomu? S tímto problémem si dnes dokáží vědci částečně poradit s pomocí uhlíkových nanovláken.


Středa 29. července 2009


Uhlíková nanovlákna se běžně používají při výrobě řady materiálů. Tento materiál má však i odvrácenou tvář. Ukázalo se to při pokusech na laboratorních myších. Pokud vdechly více než 20 miligramů nanovláken, docházelo u nich k poškození plic.


Čtvrtek 2. července 2009


O tzv. nanomateriálech je slyšet stále víc. Prosazují se ve zdravotnictví, stavebnictví, chemickém, automobilovém i textilním průmyslu. Neobejdou se bez nich elektronická ani optická zařízení. Využívají se dokonce při ochraně životního prostředí. Dá se říci, že nanomateriály jsou už dnes všude kolem nás. Není divu - mají totiž řadu unikátních vlastností.


Středa 1. července 2009Úterý 30. června 2009Pondělí 29. června 2009Pátek 26. června 2009Pátek 19. června 2009Středa 17. června 2009


Nejčastější příčinou kardiovaskulárních onemocnění jsou cévní usazeniny. Vědci a technici z UC Santa Barbara vyvinuli nanočástice (micely), které rizikové cévní plaky dokážou napadat. Zpráva o úspěšně probíhajících testech prováděných na myších vyšla ve Sborníku americké Akademie věd.


Pondělí 11. května 2009


Nanotechnologie mění naše pojetí života. Krásná modrá barva křídel motýla Blue Morph není způsobena pigmenty, ale strukturou. Obor zvaný nanofotonika zkoumá lamelární struktury šupin křídel. Motýl fascinoval celé generace vědců, a to právě díky jemnému optickému inženýrství, se kterým manipuluje s fotony. Jeho oslnivá křídla hrající všemi barvami duhy jsou dnes základem trhu, který se snaží napodobit jeho krásu – ale také poskytnout důkazy o padělcích peněz nebo kreditních karet. Skutečným překvapení je však objev, jak se u motýlů mění buňky během metamorfózy z housenky na motýla. Tyto změny nejsou postupné, buněčná proměna se děje v náhlých vlnách, které jsou přerušovány nehybností a tichem. Přitom osm pump, nebo-li „srdcí“, která stále pracují i v obdobích změn, udávají rytmus v pozadí. Během proměny se každá z plochých buněk křídla stane nanofotonickou strukturou černé bílkoviny, vedoucí ke hře barev. Nové technologie přispívají nejen k tomu, že neviditelné se stane viditelným, ale také mění náš vztah k „tichu“: neslyšitelného se totiž stává slyšitelným. Interaktivní instalace Blue Morph se skládá z nanofotografií povrchu motýla a zesílených zvuků proměny housenky v motýla. Člověk sedí uprostřed místnosti a je přímo s instalací propojen. Jako by se sám stal motýlem …


Čtvrtek 30. dubna 2009Středa 29. dubna 2009


Pokud nechtějí výrobci elektroniky v brzké budoucnosti porušit Moorův zákon, který praví, že počet tranzistorů na jednom čipu se zdvojnásobí přibližně každých 18 měsíců (i když to není právně platný nebo fyzikální zákon, je otázkou prestiže jej dodržovat), budou potřebovat nové konstrukční postupy. Ty stávající už narážejí na fyzikální limity především v oblasti nejmenších rozměrů tranzistorů.


Úterý 7. dubna 2009Neděle 22. března 2009Pondělí 16. března 2009Čtvrtek 12. března 2009Středa 28. ledna 2009Pátek 23. ledna 2009


Zdálo by se, že na vypínači se toho už moc vymyslet nedá. Nyní ale vzniklo zařízení, ve kterém jsou elektrody v (sub-)nano velikosti a vidět je můžeme jen díky tunelovému rastrovacímu elektronovému mikroskopu. Technologicky jde o nejmenší možném řešení na bázi jednotlivých atomů. Jde o využití technologie pro kterou se razí označení MCBJ ( Mechanically Controllable Break Junction).


Úterý 20. ledna 2009