Jak účinně bojovat s dezinformacemi? Zapojte emoce!
Dezinformační kampani v Irsku se před pár lety povedlo potopit očkování proti lidskému papilomaviru o více než 30 procent. Oficiální protikampaň založená na faktech naprosto selhala. Pak se ale do věci vložila Laura Brennanová s terminálním nádorem děložního čípku, jejíž emotivní příběh, s podporou odborníků, přinesl zvrat a zásadně pomohl vrátit...
Primordiální černé díry se mohou skrývat na planetkách či měsících
Najdeme vytoužený důkaz existence primordiálních černých děr v dutých planetkách či měsících? Anebo v nanotunelech vyhlodaných maličkými černými dírami v běžném materiálu kolem nás? Podle dvojice fyziků je to dobrá šance, jak tyto přízračné astrofyzikální objekty objevit.
Neděle 6. října 2024
Kosmický plazmový motor Super Magdrive letí na železo
Britští Magdrive vyvinuli plazmový motor Super Magdrive, který s využitím solární energie ionizuje železo a tím vytváří tah. Kosmická loď s takovým pohonem, pokud se osvědčí, by si mohla těžit palivo na kometách, planetkách nebo dalších tělesech Sluneční soustavy a operovat prakticky věčně bez nutnosti návratu na Zemi.
Sobota 5. října 2024
Kompletně zmapovaný mozek octomilky by zasloužil Nobelovku
Početný výzkumný tým dosáhl vytouženého milníku v mapování mozku. Sestavili kompletní mapu mozku, konektom FlyWire, kterou tvoří téměř 140 tisíc neuronů, propojených 50 miliony neurálními spoji. Přesněji řečeno, pověřili tím umělou inteligenci. Teď, když máme mozek octomilky v počítači, budou se dít věci.
Stopy antihmoty v kosmickém záření by mohly být „živou vodou“ pro WIMPy
S WIMPy jakožto kandidáty na chladnou temnou vodu to vůbec nevypadá dobře. V poslední době schytávají jednu ránu za druhou. Chytí se příslovečného stébla, které jim teď nečekaně nabízejí zvláštní výsledky experimentu AMS-02 na ISS, které odhalily nečekané množství antijader antihelia?
Pátek 4. října 2024
Vylepšený letoun U2 špehoval gama záření v tropických bouřích
Vědci vyslali speciálně upravený letoun Lockheed U-2 ve verzi ER-2 pro mise NASA na výzkum gama záření, o němž víme, že nějakým způsobem vzniká v bouřkových mracích. Letadlo odvážně létalo nad tropickými bouřemi v Mexickém zálivu a získalo spoustu nových poznatků o tomto fascinujícím fenoménu.
Čtvrtek 3. října 2024
Kvantoví inženýři uspěli s teleportací logického qubitu odolnou vůči chybám
Odborníci společnosti Quantinuum nedávno jako první dokázali teleportovat logický qubit s využitím postupů zajišťujících odolnosti vůči kvantovým chybám. Logický qubit je sám o sobě konstruktem, který je odolnější vůči chybám než fyzický qubit. Jeho slabinou ale až doposud byla právě teleportace s využitím kvantového provázání. Je to další milník na...
Záhadný nový tyranosaurid z Mexika
…aneb Představuje se Labocania aguillonae
Středa 2. října 2024
Vylepšený čínský humanoid GR-2 je silnější a šikovnější
Čínští tvůrci robotů Fourier Intelligence vylepšili svůj už tak velmi zajímavý model GR-1 z loňského roku. Nový humanoid GR-2 ho předčí v řadě ohledů. Mnohem více připomíná člověka, v neposlední řadě kvůli tomu, že má k dispozici „lidské“ ruce s pěti prsty na elektrický pohon. Vývoj robotů běží na plný plyn.
Úterý 1. října 2024
Dávno vyhaslé vulkány mohou být bohatým zdrojem vzácných zemin
Experimentální vulkanické erupce v laboratoři ukázaly, že by magma bohaté na železo, jehož původ je pro geology stále dost záhadný, mohlo poskytnout velké množství vzácných zemin. Nachází se v pravěkých vulkánech, které soptily před miliony let, na různých místech světa. Geologové by je měli pořádně prozkoumat.
Pondělí 30. září 2024
Co je to filosofie? Kde ji hledat?
Každý jen tu svou má za jedinou. Různá určení filosofie v různých dobách a školách. Každý z typů filosofie představuje jiné pojetí toho, co je filosofie. Trapná otázka vědeckosti. Co když je filosofie spíš cosi mezi vědou, uměním a náboženstvím? A co mimo Řecko a Evropu? Odkud se na to podívat? Něco o vzniku filosofie. Varování před nadvládou samoúčelných...
Elekromagnetický „Zeldovičův jev“ může krást energii z rotujícího systému
Sovětský fyzik ze stalinského uzavřeného města Jakov Zeldovič před půlstoletím vymyslel způsob, jak těžit energii z rotujícího systému, s využitím rotačního Dopplerova jevu. Britští fyzici to nejprve zkusili se zvukovými vlnami a teď potvrdili, že „Zeldovičův jev“funguje s elektromagnetickými vlnami. Časem chtějí mechanickou rotací těžit fotony...
Vědci vystopovali tlačítko „Play/Pause“ ve vývoji lidského embrya
Embrya některých savců mohou stopnout vývoj ve fázi blastocysty a projít fází opožděné nidace (embryonal diapause). Evropský tým odhalil ovládací prvek tohoto mechanismu, signální dráhu mTOR. Vše nasvědčuje tomu, že i lidské buňky mají tuto funkci signální dráhy mTOR k dispozici, byť ji obvykle nepoužívají. Využijeme toho?
Neděle 29. září 2024
Vysoce autonomní protidronový dron polských APS loví drony nárazem
Polský lídr protidronových technologí Advanced Protection Systems (APS) vylepšil svůj existující systém SKYctrl o protidronové drony. Systém ovládaný softwarem CyView C2 nejprve vystopuje cizí drony radarem FIELDctrl, pomocí umělé inteligence ověří, že jde o kýžený cíl a poté ho snese z oblohy.
Sobota 28. září 2024
Nečekaný objev: Výtrysk supermasivní černé díry v okolí odpaluje novy
Když se něco přimotá přímo do cesty obrovitému výtrysku supermasivní černé díry, dostane to nejspíš pořádně zabrat. Jak se ale ukazuje na příkladu eliptické supergalaxie M87, takový výtrysk, jehož délka je v tomto případě asi 3 tisíce světelných let, nějakým zatím neznámým způsobem odpaluje novy, které se nacházejí poblíž. Je to pozoruhodná záhada!
Pátek 27. září 2024
V Číně spustili nejsilnější rezistivní magnet na světě
Institut Čínské akademie věd Hefei Institutes of Physical Science zdolal rekord amerických laboratoří National High Magnetic Laboratory z roku 2017, když na rezistivním elektromagnetu vytvořili magnetické pole o indukci 42 tesla. Jde o experimentální zařízení, které poslouží výzkumu i vývoji elektromagnetických aplikací.
Zlom v pohledu na evropskou energetiku – jak realistický je pohled Faktů o klimatu?
V současné době se stále více začínají projevovat neblahé dopady energetické koncepce prosazované v Evropské unii. Ukazuje se, že samotné obnovitelné zdroje přechod k nízkým emisím zajistit nedokáží a je potřeba stabilní nízkoemisní zdroj v podobě jaderné energetiky. Ještě stále se však objevují studie organizace Fakta o klimatu, že uhelné zdroje můžeme...
Čtvrtek 26. září 2024
Westinghouse finišuje vývoj mikroreaktoru eVinci
Americká společnost Westinghouse Electric Company vyvinula velmi kompaktní a vysoce bezpečný mikroreaktor eVinci, jehož průměr nedosahuje ani 3 metry. Pohání ho palivo TRISO a generuje až 5 MWe elektrického výkonu a 15 MWth tepelného výkonu pro civilní energetiku, vojenské a výzkumné základny, těžební a vrtné stanice nebo třeba pro výrobu vodíku.
Středa 25. září 2024
Budou se restartovat odstavené jaderné reaktory?
Elektrifikace dopravy a průmyslu, a hlavně nárůst spotřeby elektřiny datových center v souvislosti se zaváděním umělé inteligence vedou k růstu potřeb elektřiny, který se v budoucnu bude ještě zrychlovat. Zároveň se vypíná řada fosilních zdrojů a začínají dramaticky chybět stabilní zdroje, které nejsou závislé na počasí. Právě datová centra potřebují...
Ještě k antickému vodovodu na Naxu
Místo, kde antický vodovod vstupuje do tunelu. Pokračování srpnového článku o naxijském vodovodu z 6. století před n. l., který je vážným kandidátem na nejdelší vodovod z řecké archaické doby. S dodatkem o stavu vody na Naxu letos koncem září.
Selhání při přistání: Čínská opětovně použitelná raketa Nebula-1 tvrdě narazila
Čínští Deep Blue Aerospace prováděli v neděli 22. září letový test raketového stupně pro opakované použití Nebula-1. Let probíhal dobře až do závěrečných okamžiků, kdy selhal řídicí systém, provedl přistávací manévr a vypnul motory, aniž by ale Nebula-1 byla na zemi. Došlo k nárazu, který raketu zdemoloval.
Úterý 24. září 2024
Fugaku Next: Japonsko připravuje zettaFLOPSový superpočítač
Japonští tvůrci výpočetních monster zahájí v roce 2025 výstavbu superpočítače Fugaku Next, který by měl pokořit zettaFLOPSovou hranici, tedy trilliardu operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu. Pokud vše půjde podle plánu, Fugaku Next bude online v roce 2030. Měl by se věnovat umělým inteligencím i tradičnějším typům superpočítačových výpočtů.
Microsoft restartuje jadernou elektrárnu 3 Mile Island pro pohon datacenter
Microsoft bude odebírat elektřinu vyráběnou v bývalé jaderné elektrárně Three Mile Island. Jde o jednotku TMI-1 s tlakovodním štěpným reaktorem, která je sice momentálně vypnutá, ale po nezbytné renovaci klíčových součástí a restartu by měla bez potíží dodávat energii věčně hladovým datovým centrům.
Produkce těžkých antijader a antihyperjader
Antisvět by měl být téměř stejný, jako svět. Jeho zkoumání je silně omezeno našimi možnostmi produkce a udržení antihmoty. Podívejme se na pokrok, který se nám daří při produkci „normálních“ antijader i „exotičtějších“ antihyperjader.
Tyrannosaurus rex by svými čelistmi rozdrtil automobil
…aneb Co nám prozrazuje fyzika o čelistech a zubech obřího teropoda