Největší galerii minerálů v ČR mají ve Dvoře Králové
Když se řekne Dvůr Králové, snad každý si ho spojí se Safari parkem, případně s nedalekou přehradou Les království. Upřímně věřím, že se k těmto dvěma atrakcím brzy přidá i největší Galerie minerálů v ČR, která září nejen minerály, ale ještě i novotou. Své brány otevřela v roce 2021.
Čtvrtek 14. listopadu 2024
Obrněnci opět řádili v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové
Když se řekne Plachta, většina z nás si vybaví přírodní památku, s pasoucími se buvoly a Exmoorskými pony, která kdysi, stejně jako mnohé další patřila vojákům. Už delší dobu sem ochranáři pravidelně pouští „vyřádit se“ spolek sběratelů vojenské techniky.
Středa 13. listopadu 2024
Křen selský – ženšen chudých
Křen selský, ať už syrový, zavařený nebo třeba v podobě omáčky většina z nás zná jako chutný doplněk k párkům a dalším uzeninám. Křen je však také výbornou léčivkou a vypěstovat si jej není vůbec těžké – naopak, v mnoha zahradách se šíří jako nežádoucí plevel. Jaký poklad se v tomto zdánlivě obyčejném kořenu skrývá?
Úterý 12. listopadu 2024
Komentář: Co znamená znovuzvolení Donalda Trumpa pro ochranu přírody?
Trump, připravuje odstoupení USA od Pařížské dohody. Bude prý bojovat proti vědcům, kteří nebudou souhlasit s jeho administrativou. Naopak slibuje vliv Robertu F. Kennedymu Jr, který zpochybňuje bezpečnost vakcín.
Sobota 9. listopadu 2024
Kniha Ptačí svět očima fotografa – šperk do knihovny milovníků přírody
Spáchal ji Tomáš Grim, uznávaný ornitolog, cestovatel, publicista a fotograf. Tím se nazývá až od letoška, kdy začal spolupracovat s významnou nizozemskou fotoagenturou. V knize zdaleka nejde jen o soubor unikátních fotografií, ale o erudovaný pohled do ptačí říše se špetkou humoru, která je Grimovi vlastní.
Objevte Krkonoše! Zjistěte, co všechno můžete dělat v nejznámějších střediscích
Nejvyšší české hory Krkonoše jsou oblíbenou turistickou destinací. Můžete obdivovat unikátní ledovcové kary, přírodu se skalnatými hřebeny a horskými údolími, vodopády i rašeliništi. Poznáte nejvyšší českou horu Sněžku i významná horská střediska se spoustou sportovních i adrenalinových aktivit a turistických možností v přírodním prostředí. Můžete...
Středa 6. listopadu 2024
Brambory léčí i škodí
Brambory, erteple, zemáky a mnoho dalších názvů – ať už jim říkáte jakkoliv, označujete jednu a tu samou věc. Podzemní hlízu rostliny Solanum tuberosum, nebo-li lilek brambor. Rostlina, která vyvolává kontroverze už celá léta. Největší dohady se točí kolem jejich konzumace, zvláště pak v naklíčeném nebo zeleném stavu. Někteří říkají, že to nevadí, jiní...
Pondělí 4. listopadu 2024
Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti
Především proto, že jsou sovy noční ptáci, jsou opředeny nejedním tajemstvím. Pro lidi sovy od pradávna byly a jsou symbolem symbolem moudrosti, ale také jasnozřivosti, neštěstí a smrti. Nejstarší, desetitisíce let staré, jeskynní kresby, které vyobrazují sovy a dokazují tak zájem člověka o tyto tvory, byly nalezeny teprve poměrně nedávno.
Středa 30. října 2024
Růže šípková – nejen na nachlazení
Každoročně koncem září, v některých oblastech až v říjnu rozzáří louky a okraje cest korálky z šípků. Sytě červené nápadné plody nelze přehlédnout, snad jen občas je můžeme zaměnit se stejně barevnými hložinkami. Růže šípková má však také využití ve svém květu a pro svoji krásu bývá mnohdy vysazována i jako okrasná rostlina do parků a...
Pátek 25. října 2024
Vřes obecný – přísada do piva, koště, okrasa a lék v jednom
Vřes obecný nebo taky břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břesňák, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský nebo vědecky Calluna ( z řeckého výrazu pro zametání) vulgaris (latinsky obyčejný) nesloužil jen pro okrasu a k zametání, pomůže i s některými neduhami vašeho těla. Ve středověku se používal i k výrobě piva, místo chmele.
Čtvrtek 24. října 2024
Co sova ví – nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa
Hlavně díky tomu, že se jedná o noční ptáky byly a jsou sovy opředeny mnohým tajemstvím a mýty. Vědci některá z nich pro člověka odtajnili teprve nedávno. Tahle kniha od Jennifer Ackermanové vám poodhalí fakta o sovím nočním životě, tichém letu a hlavě s „lidskou tváří“.
Pondělí 21. října 2024
Nejen přírodě není jedno jestli použiješ toaleťák, kapesníček nebo vlhčený ubrousek
Právě tyto věci nejčastěji nacházíme pří toulkách přírodou. Ano, když musíš, tak musíš. Ale proboha aspoň to po sobě zahrab a příště buď připraven, ať to tu po tobě nezůstane roky. Není totiž jedno jestli použiješ toaleťák, kapesníček nebo vlhčený ubrousek.
Středa 16. října 2024
Bylinky pomáhající při stresu
Slovo stres je v dnešní době skloňováno až příliš často. Není divu. Doba je rychlá, všechno je třeba mít hned, z filmů frčí co nejrychlejší zápletka, u knih se člověk neptá, o čem jsou, ale jak jsou dlouhé. Informace se dají najít na internetu, stejně tak komunikace probíhá přes telefony a sociální sítě. Dávno už jsou pryč doby, kdy člověk čekal na jeden...
Úterý 15. října 2024
Víme, že klimatická změna probíhá. Chceme ji řešit? Polovina z nás ji ještě nezaznamenala
Na jaře letošního roku probíhal výzkum, který zjišťoval jak česká veřejnost vnímá klimatickou změnu a s ní související opatření v krajině. Drtivá většina z nás si klimatickou změnu uvědomuje. Pouze 3 % lidí si myslí, že k ní vůbec nepřispívá člověk. Ovšem polovina z nás klimatickou změnu ve svém okolí prý ještě nezaznamenala. Pomůže si krajina sama? Co...
Středa 9. října 2024
Bylinky pro náš žlučník
Žlučník je vcelku drobný nenápadný orgán uložený v pravém podžebří těsně pod játry. Pokud žijeme zdravě, většinou o něm vůbec nevíme, jelikož tvorba i vyprazdňování žluči probíhá bez našeho vědomí. Jakmile však přijdou potíže, dokáže pořádně potrápit. Pojďme se tedy podívat, jaké bylinky nám v takovém případě mohou pomoci.
Úterý 8. října 2024
Myslivci: „Ochranářům nevadí vlci v ohradách s hospodářskými zvířaty, ale norování ano. Proč?“
Vláda schválila novelu zákona o myslivosti, jejíž hlavním cílem je redukce přemnožené zvěře. Jedna z věcí, která zatím z novely vypadla, je zákaz norování. Díky pozměňovacím návrhům se do novely ale možná dostane. Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty, v jednom z rozhovorů norování přirovnává k decimování hospodářských zvířat vlky....
Pondělí 7. října 2024
Jiří Hulcr: “ Kůrovec není ten hlavní problém kůrovcové kalamity”
Každý bude bránit svůj oblíbený druh. Může se zdát, že nejinak tomu je i u Jiřího Hulcra, předního světového odborníka na kůrovce z Floridské univerzity v USA. Pojďme se s ním podívat do lesa a najít v čem je problém kůrovcových kalamit, když to není kůrovec.
Čtvrtek 3. října 2024
Přehrada Nové Heřminovy – organizace chtějí efektivnější variantu, ministerstvo odmítá zjistit, která to je
Brzy po povodních v roce 1997 se začala plánovat protipovodňová opatření na řece Odře, která mají pomoci ochránit obce po jejím toku. Tím nejzásadnějším má být přehrada Nové Heřminovy. Proč ani po téměř 30ti letech nestojí? Přinášíme přehled dění.
Středa 2. října 2024
Bylinky pro podzimní období
V září nás ještě obvykle potká tzv. babí léto s příjemnými teplotami a stále poměrně dlouhými večery, ale říjen už se obvykle přihlásí se svými typickými plískanicemi, deštíky a studeným větrem, a listopad nezůstává pozadu. Jelikož je podzim časem přípravy na zimu, dozrává poslední ovoce a úroda, a příroda se chystá ke spánku. Ne tak člověk, který...
Babička: „Nemáš prosím nějaké suché pečivo pro zvířátka?“ Já: „Mám, ale nedám“
Babička: „Proč?“ Já: “Protože to pro ně nemá smysl a může to být pro ně nebezpečné. Platí to jak pro slepičky, králíky, morčata, tak velká hospodářská či volně žijící zvířata i vodní ptáky.“
Pondělí 30. září 2024
Realita versus předsudky: Skutečně vás bude nabíjení elektromobilu zdržovat?
Kolem elektromobilů panuje řada předsudků. Jedním z nejčastějších je: „nemám čas neustále elektromobil někde nabíjet“. Dnešní auta se spalovacím motorem zvládnou na jednu nádrž ujet třeba i 1000 km, ale elektromobil na jedno nabití ujede sotva pár set kilometrů a člověk proto ztratí spoustu času nabíjením. A nebo snad ne?
Pátek 27. září 2024
Důvodem posledních extrémních srážek ve střední Evropě byl ojedinělý jev
Píše se ve studii, která měla za úkol prozkoumat jak se podepisuje klimatická změna na intenzitě a četnosti extrémních srážek. Výzkum se zaměřoval na oblast zhruba shodnou s oblastí, která byla zasažená teď v půlce září.
Pondělí 23. září 2024
„Zelená“ v místních referendech táhla jen málo
Součástí Krajských voleb a voleb do senátu byla mnohde i místní referenda. Nemálo z nich, se týkala „zelených témat. Zejména energetiky. Jednalo se zejména o výstavbě větrných a fotovoltaických elektráren, ale také těžbu živce.
Pátek 20. září 2024
Krnap: „Poškozeny jsou kilometry cest a 1/3 roční plánované těžby dřeva“
Po řádění živlů o minulém víkendu v Krnapu sečetli škody. Podle vyjádření na Facebooku bylo poškozeno 28 000 m3 dřeva. Což je zhruba 1/3 plánované roční těžby v Krnap. Odnesly to i cesty. Nejvíc se vítr a déšť vyřádil na Černé a Světlé hoře a okolí.
Sloupsko – Šošůvské jeskyně
Koncem prázdnin nás zlákal Moravský kras, jako první jsme samozřejmě koukali na Punkevní jeskyně. Jízda na lodičkách po Punkvě je prostě top. Nicméně ani nás nepřekvapilo, že vstupenky on-line byly na náš termín vyprodány. Poohlédli jsme se tedy jinde. Další v řadě jeskyní, které jsem si pamatovala ještě z dětství, byly Sloupsko - Šošůvské jeskyně.