46 článků z PONDĚLÍ 5.11.2018

Do Prahy dorazí kosmonaut Viktor Savinych, který zachraňoval Saljut-7

Psal se rok 1985. Kosmická stanice Saljut-7 přestala odpovídat na povely a hrozil její neřízený pád na zemský povrch. Proto do vesmíru odstartovali dva kosmonauti, kteří ji měli zachránit. Jeden z těchto kosmonautů, Viktor Savinych, jehož kniha se stala předlohou filmu o záchraně stanice Saljut 7, dorazí 6. listopadu 2018 do Planetária Praha na besedu s návštěvníky. ...

Alternativní medicína – diskuse v kruhu

Co je alternativní medicína? Proč o ní málo mluvíme nebo jen určitým způsobem? Proč se o ni lidé zajímají v době čtvrté průmyslové revoluce? Zkusme si ujasnit, jaké je její místo v současném zdravotnictví.

Bolest a vnímání vlastního těla

Smysly nás občas klamou. Především zrak, a to i když jde o vlastní tělo. Bolestivé stavy mění představu vlastního těla a pozměněné tělesné rozměry mohou ovlivnit vnímání bolesti.

Budeme si vyrábět léky doma?

Již delší dobu se na internetu objevují návody, jak si připravit z dostupných surovin ilegální drogy. Každému normálně smýšlejícímu člověku se ale myšlenka obdobné domácí výroby léčiv zřejmě zdá zcela nesmyslná.

Chovejte mne, má matičko!

Psychiatr Radkin Honzák v článku „Paměť není jedna“ (Vesmír 96, 736, 2017/12) zmiňuje význam citové vazby mezi matkou a dítětem během prvních dvou let života a rozhodující vliv této vazby na budoucí psychický stav v dospělosti. Z těchto informací bych usuzovala, že pro děti, které nemohou být z nějakého důvodu v nejranějším věku v péči své vlastní rodiny,...

Cukrovka, metformin a nádorová onemocnění

Lidé trpící cukrovkou (diabetes mellitus) mají vyšší riziko vzniku nádorových onemocnění, jako jsou nádory slinivky, dělohy, prsu či tlustého střeva. Zároveň se za posledních několik let objevily studie naznačující významný ochranný vliv jednoho z nejrozšířenějších léků využívaných u diabetu 2. typu, metforminu, na rozvoj některých nádorů. Nyní se objevila...

Hlubokomořské pytlíky vody

Jak jsou některé rostliny, ryby, žraloci a korýši schopni přežít několik kilometrů pod hladinou oceánů – v hloubce, kde je teplota vody velmi nízká, nedostatek světla, ale především vysoký hydrostatický tlak? Jakým způsobem se tyto organismy adaptovaly na tamní podmínky, především na odolnost vůči tlaku?

Jak se vynalézala příroda

Pro nás je nejvýznamnějším biologem, snad i přírodovědcem 19. století Charles Darwin, avšak v 19. století by se lidé velmi pravděpodobně shodli na jiném jménu – Alexander von Humboldt (1769–1859). Tento botanik, zoolog, geolog, geograf a meteorolog zasáhl do řady přírodních i humanitních věd a pro mnohé posunul tyto disciplíny na vyšší úroveň, než byla jen ta...

Je psychosomatika obchod s deštěm?

Nedávné kauzy pochybných léčebných praktik, které zveřejnila Česká televize, rozbouřila odbornou i laickou veřejnost. Jsou všechny ty pokusy nabídnout pacientům „jinou léčbu“, postavenou často na vědou neprokázaných účincích, jen „obchodem s deštěm“?

Kdy? Nejpozději na začátku

V titulku obsažená odpověď klimatologa Radima Tolasze na otázku, kdy v rámci modelem predikovaného časového intervalu stoupne průměrná globální teplota ve srovnání s předindustriální dobou o 1,5 °C, je absurdní jen zdánlivě. Naráží na skutečnost, že klimatické modely jsou spíše konzervativní. Klima se mění rychleji, než jsme si ještě nedávno mysleli.

Mikrobiologie na silnici

Na rozdíl od představ šířených reklamou zdraví a hygiena nejsou v přírodě spojeny s dezinfekcí a sterilitou. (Mýval se ve vodě sice rád cachtá, její čistotu ale nijak zvlášť neřeší.)