1,504 článků z DUBNA 2019

V úterní Aréně Jaromíra Soukupa došlo na palčivá témata posledních dní. V bouřlivém prostředí se Patrik Nacher (ANO), Radek Holomčík (Piráti), Kateřina Konečná (KSČM), Radek Hlaváček (ČSSD) či lídr SPD Tomio Okamura vyjádřili například k cestě prezidenta Miloše Zemana do Číny, zkrácení pracovní doby nebo zavedení sektorové daně.

Než dočtete tuto větu, paprsek světla třikrát proletí vzdálenost Země-Měsíc. K tomuto vědeckému poznání dospělo lidstvo až v posledních 200 letech a doplnilo náboženský, etický i estetický rozměr, který má světlo už tisíce let. Světlo není jen elektromagnetickým zářením, je také jednou z nejstabilnějších konstant lidského kolektivního vědomí. 

Čeští parahokejisté porazili na domácím mistrovství světa v Ostravě v závěrečném utkání základní skupiny B Itálii 4:0, vyhráli tabulku bez ztráty bodu a ve středečním čtvrtfinále je čeká od 20:00 Norsko. Seveřané skončili ve výkonnostně silnější skupině A na posledním čtvrtém místě bez bodu. Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Itálie s Koreou.

Astronomové se i nadále dohadují, zda existuje první objevený exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b. Jedno je jisté. Záhadu se v nejbližších letech nepodaří jednoznačně rozlousknout. Měsíc původně našel Kepler a další pozorování provedl Hubblův kosmický dalekohled. Legenda vesmírní astronomie našla hned dva jevy, které ukazují na existenci měsíce. K tranzitu planety došlo o 78 minut dříve, než […]

The post Možná tam je, možná ne. Jak dál s ověřením existence exoměsíce Kepler-1625 b I? appeared first on Exoplanety.cz.

Ústavní soud 30. dubna vyhověl stížnosti firmy, která v ostravském hotelu Brioni odmítala ubytovat občany Ruské federace, pokud nepodepíšou prohlášení, že nesouhlasí s okupací Krymu. Za to dostala pokutu pět tisíc korun od České obchodní inspekce, proti kterému podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který jí ovšem zamítl. A Ústavní soud jeho rozsudek nyní zrušil. Zajímavé ovšem jsou odkazy na literární díla v obou soudních dokumentech, které oba protichůdné postoje ilustrují možná lépe než právní rozbory.

Hvězdný kanonýr Alexandr Ovečkin se představí v dresu ruských hokejistů na turnaji Carlson Hockey Games v Brně, který bude generálkou na mistrovství světa na Slovensku. K týmu se stejně jako jeho spoluhráči z Washingtonu obránce Dmitrij Orlov s útočníkem Jevgenijem Kuzněcovem a torontský bek Nikita Zajcev připojí ve čtvrtek přímo v Česku.

Milovníci módy se na konci května mohou těšit na výstavu Memory, která se uskuteční v The Designer Gallery v Centru Chodov. Návštěvníci na ní budou moci zhlédnout řadu ikonických modelů od talentovaného britského designéra Alexandera McQueena. Módní kousky budou v Česku vystaveny poprvé. Kurátorkou celého projektu se stala česká návrhářka Liběna Rochová.

Prioritou nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) by mělo být urychlení výstavby dopravní infrastruktury, řekl v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) po uvedení nového ministra do úřadu. Kremlíkovi doporučil, aby se zaměřil na legislativní změny, které stavby usnadní. Mezi další cíle Babiš zařadil transformaci úřadů podřízených ministerstvu nebo zefektivnění řízení provozu na dálnicích.