467 článků mezi dny 1.12.2019 a 31.12.2019

Vlci v liberecké knihovně 3.12.2019 Výstava o vlcích se po třech měsících přemístila ze Šluknovského zámku do Liberce. V Krajské vědecké knihovně bude do 15. ledna. AOPK ČR, Ústředí Naučná stezka v lepší kondici 2.12.2019 Opršené, zarostlé i porostlé stojany naučné stezky Dubsko - Kokořínsko jsou již minulostí. AOPK ČR,... ...

Ve vánočních plastových stromcích, ozdobách a osvětlení se našly nadlimitní množství toxických látek. S karcinogeny, alergeny a jinými látkami, které ničí imunitu nebo vývoj mozku se můžeme běžně setkat také v hračkách, oblečení, botách, nábytku, elektronice a dalších produktech. O složení se z etikety přitom nic nedozvíme. Evropská mobilní aplikace... ...

Calla Vás srdečně zve na přírodovědnou vycházku Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova s lichenologem Janem Vondrákem (PřF JU) a malakologem Olegem Ditrichem (PřF JU & BC AV ČR) Přírodovědná vycházka do údolí Vltavy u Boršova zaměřená především na určování lišejníků a plžů podle nalezených ulit. Vycházka s odborným výkladem je vhodná i pro... ...

Tento týden zveřejněná superzpráva Evropské agentury pro životní prostředí diagnostikuje řadu aktuálních výzev pro životní prostředí v Evropě...I přes přínosy stávajících evropských politik životního prostředí a klimatu se stále potýkáme s množstvím přetrvávajících problémů. V prvé řadě mezi ně patří ztráta biodiverzity, nadměrné využívání... ...

Uber zveřejnil první zprávu o bezpečnosti v rámci své služby na území Spojených států za roky 2017 a 2018. Vyplývá z ní, že v roce 2017 obdržel 2936 hlášení o sexuálních útocích a rok poté toto číslo poskočilo na 3045. Ač absolutní hodnoty očividně vzrostly, s ohledem na vyšší počet jízd se jedná o ...

Před pár týdny jsem se rozhodl vyzkoušet novinku - živě a česky komentovat nejen start kosmické lodi, ale i její přílet k ISS. U přenosu z příletu lodi Cygnus NG-12 jsem Vás požádal, abyste na nový formát, který není tak akční jako starty, napsali svůj názor. Děkuji tímto všem, kdo jste se vyjádřili - ať už v komentářích pod článkem, pod videem, osobně, nebo mailem. Těší mne, že mezi desítkami reakcí nebyla žádná negativní a proto jsem se rozhodl, že budeme tento formát zařazovat častěji. Dovolte tedy, abych Vás pozval k nedělnímu zachycení lodi Dragon, ke krému by mělo dojít v 11:30 SEČ.

Na svět exoplanet se díváme klíčovou dírkou. Dvě nejúspěšnější detekční metody (měření radiálních rychlostí, tranzitní fotometrie) jsou totiž citlivé na planety s krátkou oběžnou dobou. Velká část planet ve Sluneční soustavě (počínaje Marsem) ale obíhá dál od Slunce. Vzdálenější planety nám pomůže najít Gaia prostřednictvím astrometrie. Chce to ale trpělivost. Jsou nutná data za dlouhou […]

The post Pootevřené dveře do světa exoplanet: Chladní jupiteři jsou 8krát běžnější než ti horcí appeared first on Exoplanety.cz.

Před zraky stamiliónů lidí opustila letos 19. července ve 21 hodin 6 minut oběžnou dráhu orbitální vesmírná laboratoř Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2), která v kosmu kroužila 1 036 dní, aby znovu vstoupila do hustých vrstev atmosféry. Za dobu své existence oběhla Zemi 16 211krát. Jen malé množství trosek dopadlo do bezpečné oblasti v jižním Pacifiku. Tím byly úspěšně splněny všechny úkoly jedné etapy čínské pilotované kosmonautiky, etapy malých vesmírných laboratoří. 

T chien-kung 2 byl úspěšně vypuštěn a naveden na oběžnou dráhu 15. září 2016. Ihned po začátku své vesmírné mise zahájil svůj nabitý pracovní program: „potřásl si rukou“ s pilotovanou kosmickou lodí Šen-čou 11 (Božský koráb 11), následně se zde uskutečnil střednědobý pobyt kosmonautů (čínští kosmonauté bývají někdy též označováni jako tchajkonauté – pozn. překl.) a otestovaly se mimo jiné technologie pro udržení životních funkcí, zdraví a práceschopnosti posádky při střednědobých a dlouhodobých letech. Stanice navíc „přijala poslíčka“ – nákladní loď Tchien-čou 1 (Nebeská loď 1) a experimentovala s doplňováním pohonných hmot na oběžné dráze.

Vědecké experimenty 

Jakožto u první čínské vesmírné laboratoře byly hlavní náplní úkolů Tchien-kungu kosmické vědecké experimenty. Stanice nesla užitečný náklad zhruba 600 kilogramů pro 14 různých projektů, vybavení pro lékařské experimenty v kosmu a vybavení pro zkoušky oprav a údržby během letu. I díky době, po kterou Tchien-kung 2 „přesluhoval“, bylo na orbitu úspěšně provedeno přes 60 kosmických vědeckých a technických pokusů, jejichž výsledky představují na mezinárodním poli špičkovou úroveň a mají významné praktické využití. 

Z mezinárodního pohledu se navíc jedná o první použití studených atomových hodin na oběžné dráze. Jejich přesnost dosáhla chybovosti menší než jedna sekunda za 30 miliónů let, čímž se přesnost, s jakou může lidstvo měřit čas ve vesmíru, zvýšila o jeden až dva řády. 

Polarizační detektor gama záblesků POLAR, který se nacházel na palubě stanice a byl vyvinut ve spolupráci Číny s Evropou, ve vesmíru úspěšně zaznamenal 55 gama záblesků, čímž významně přispěl k mezinárodnímu programu společné detekce těchto jevů.

Ruku v ruce s rozvojem pilotované kosmonautiky musí lidstvo, pokud chce dlouhodobě pobývat ve vesmíru, řešit problém, jak v kosmu pěstovat rostliny. Na palubě stanice Tchien-kung 2 se proto nacházel i mini-inkubátor s vhodnou teplotou a s řízeným osvětlením. V minulosti žádný z experimentálních cyklů pěstování rostlin v kosmu nepřekročil 20 dní, vždy se jednalo o pokusy s mladými rostlinami. Číně se tentokráte v kosmu podařilo uskutečnit experiment, který zahrnoval celý proces pěstování vesmírných rostlin „od semene k semeni“. 

Kromě toho Tchien-kung 2 zrealizoval také tři pokusy, se kterými zvítězili hongkongští středoškoláci v soutěži vědecko-technických kosmických projektů: chov bource morušového v beztíži, pokusy s dvojitým kyvadlem a pokusy s reakcí vodních membrán.

U Tchien-kungu 2, který byl původně postaven jako záložní a cílové kosmické plavidlo pro stanici Tchien-kung 1 a na tomto základě byl vylepšen, postupně přistály pilotovaná kosmická loď Šen-čou 11 a nákladní loď Tchien-čou 1, které u něj celkem čtyřikrát dokovaly. Tchien-kung 2 úspěšně poskytl podporu dvěma kosmonautům po dobu 30 dní, a umožnil tak pokořit milník při zvládnutí střednědobého pobytu čínských kosmonautů ve vesmíru. Podařilo se i testování technologie doplňování pohonných hmot, tzv. „tankování ve vesmíru“. 

Sen o vesmírné stanici

Tchien-kung 2 tak shromáždil cenné zkušenosti pro vývoj, budování a provoz čínské vesmírné stanice. Na ní bude role kosmonautů nepostradatelná. 

Na 12. ročníku leteckého veletrhu v Ču-chaji byl poprvé představen veřejnosti model základního modulu čínské vesmírné stanice „Tchien-che“ (Nebeská harmonie) v měřítku 1 : 1, což pro nemálo návštěvníků bylo velké překvapení. Ve skutečnosti přípravné práce na výstavbě a sestavování programu experimentů již dávno probíhají a s vypuštěním základního modulu se počítá už v příštím roce. Zhruba v roce 2022 bude vypuštěn Experimentální modul I a Experimentální modul II, každý o hmotnosti kolem 20 tun, ze kterých se bude skládat základ celé stanice. Během letu na oběžné dráze budou na čínskou vesmírnou stanici Tchien-che dopravovat členy posádky pilotované kosmické lodě Šen-čou a zásoby a podporu budou vynášet nákladní lodě Tchien-čou. Vesmírná stanice je projektována s životností minimálně deseti let. Stálý počet členů posádky budou tři lidé, při výměně posádek může tento počet dosáhnout šesti osob. 

Čína již zahájila sestavování experimentálních programů, se kterými se obrací nejen na vlastní vědecké kruhy. Čínská kancelář pro pilotovanou kosmonautiku a Úřad OSN pro vesmírné záležitosti letos v červnu uveřejnily ve Vídni první sérii výsledků výběru projektů pro mezinárodní spolupráci na čínské vesmírné stanici včetně oborů, jako jsou astronomie, fyzika kapalin v mikrogravitaci, studium spalování, vědy o Zemi, nové aplikované technologie, astrobiologie, biotechnologie a dalších, zahrnujících devět vybraných projektů od odborníků ze 17 zemí a pěti kontinentů.

Švédská pravice si začíná zvykat na myšlenku spolupráce se stranou Švédských demokratů, která byla dlouho tabu.

Švédští demokraté, Sverigedemokraterna (SD), jsou z celého místního politického spektra nejvíce skeptičtí vůči imigraci z třetího světa. V celostátním parlamentu, Riksdagu, sedí od roku 2010. Tehdy měli jen 5,7 procenta hlasů a dvacet poslanců ze 349 celkem. Od té doby jejich volební výsledky vzrostly. V posledních švédských volbách získala SD 17,5 procenta, což bylo více než minule, ale méně, než se čekalo.

Švédská politika se tradičně dělí na dva bloky (levicový a pravicový), v případě SD se ovšem oba bloky shodly, že s nimi nechtějí mít nic společného. Tomu se obvykle říká sanitární kordon a ten byl naposledy potvrzen ještě v lednu tohoto roku, kdy dvě menší středopravé strany raději podpořily menšinovou levicovou vládu, jen aby SD nezískala na vlivu. Tím ovšem zároveň „podrazily“ svoje spojence na pravici, se kterými předtím po patnáct let vytvářely tzv. Alianci. (R.I.P.)

Důvody k tomuto kordonu jsou všelijaké, hodně se hovoří o nečistých kořenech partaje, která ve svých počátcích skutečně přitahovala tvrdé rasisty; nicméně její současný předseda Jimmie Åkesson se poměrně dost snaží její obraz v tomto smyslu očistit, i za cenu vyhazování zjevně problémových jedinců. Osobně bych odhadoval, že jde i o to, že politické Švédsko se příliš sžilo s vlastním obrazem coby humanitární supervelmoci, a nechce si připustit, že mezi voliči došlo v imigračních záležitostech k trvalé změně nálad.

Pomineme-li nepřímý vliv skrze rostoucí preference, měli Švédští demokraté na celostátní scéně dosud jen jeden okamžik úspěchu, a to roku 2014, kdy „sestřelili“ státní rozpočet tehdejší levicové vlády a nebylo daleko k předčasným volbám. Na regionální úrovni už tak izolovaní nejsou, v městečku Hörby na jihu Švédska získali loni prvního starostu a v několika dalších městech pomohli sesadit sociální demokraty a podporují pravicové městské rady z opozice.

Vláda, kterou začátkem roku 2019 vytvořili sociální demokrati se Zelenými, od počátku spoléhala jen na velmi těsnou podporu v parlamentu. Sám předseda vlády Stefan Löfven je poslední dobou nepopulární, dokonce má v celostátním švédském průzkumu horší výsledky než Åkesson sám.

Preference sociálních demokratů během posledního roku poklesly a preference SD naopak vystoupaly, i když to ještě není záruka volebního výsledku; SD měla velmi vysoké preference už za migrační krize v letech 2015–2016, ale nakonec nesklidila tolik hlasů, v kolik doufala. Každopádně v současnosti by levice vládu neposkládala ani přibližně a Zelení se pohybují na samostatné hranici volitelnosti.

Což zákonitě v pravicových stranách vede k otázce, co dělat, aby se zase dostaly k moci. A je patrné, že bez pomoci Švédských demokratů by to v takových číselných poměrech nešlo.

První stranou, která vyjádřila otevřenost k nějaké spolupráci se Švédskými demokraty, byla menší strana KD (křesťanští demokraté), jejíž předsedkyně Ebba Busch Thor v březnu 2019 řekla, že se chce bavit „se všemi stranami“. To bylo na švédské poměry něco jako revoluce a voličům to zjevně nevadilo; podpora KD dokonce nějakou dobu vystoupila nad deset procent.

Ke skutečně zásadnímu posunu ale došlo před pár dny. Tradičně největší stranou na pravici bývali Umírnění čili Moderaterna, jejichž předseda Ulf Kristersson se ještě loni zaklínal, že se Švédskými demokraty nebude „vládnout, spolupracovat ani mluvit“ (zdroj). Nicméně doba nemluvení očividně skončila, protože tento týden se Åkesson a Kristersson poprvé osobně sešli, aby probrali možnou spolupráci na důležitých tématech v parlamentu. A šéf Umírněných Ulf Kristersson k tomu pak napsal toto:

Umírnění a Švédští demokraté jsou odlišné strany s odlišnými ideologiemi a na některé věci máme jiný názor. Navzájem se však k sobě chováme s respektem a v některých důležitých tématech přemýšlíme stejně. Co se těchto témat týče, chtěl bych samozřejmě, abychom spolupracovali i v parlamentu.“ (Zdroj)

To je panečku posun od „nebudeme se s nimi bavit“, že? Najednou se k sobě chovají s respektem. A stačil k tomu jeden rok.

Co se stalo? Určitě k tomu přispěla „zrada“ menších koaličních partnerů na pravici, kteří podpořili menšinovou levicovou vládu. Určitě k tomu přispěl i vývoj volebních preferencí a neoblíbenost současného premiéra. Ale svůj podíl měla možná i letošní vlna výbuchů, kterou dnes řeší i notoricky zdrženlivá BBC. Nemluvě o pár spektakulárních vraždách.

Realita se zkrátka nakonec vždycky nějak prosadí, jenom někdy pomalu a jindy rychleji.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

Převzato s laskavým svolením autora z jeho webu, na kterém kromě tohoto článku najdete další texty o politice a společnosti. Knihy Mariana Kechlibara si můžete objednat ZDE.

Microsoft chystá další zajímavý program pro Android. Jmenuje se Math Solver a aktuálně je zdarma ke stažení v Obchodě Play v rámci předběžného přístupu. Jak už patrně tušíte z názvu, jedná se o aplikaci pro řešení matematických příkladů. Na novinku od Microsoftu čeká poměrně široká konkurence, ...

Podzimní ráno bylo dneska studené. A vlastně před chvilkou jsem měl svátek, svátek, bylo Martina, už zase! A tak jsem pro vás vytáhl jednu příhodu z knihy Tajemství Dřeva…

Hádej hádej hadači!

Přišel k nám bílý kůň, / zalehl nám celý dvůr.     (sníh)

Jestli nevíte, kdo to byl, tak to byl bílý Bůch, který kdysi dávno přišel se sněhem k jednomu chudému chalupníkovi a přinesl mu skleněnou trubičku. Vyndal ji z dřevěného tubusu, pouzdra a podal ji chalupníkovi. Touhle trubičkou se měří teplota. Řekl mu.

Co? Jaká, čeho? Ptal se chalupník. Já měřím teplotu rukou. A vzduch nosem. Ale jeho třináctiletý synek se Bůcha zeptal, jestli tou trubičkou se dá měřit i teplota vody.

Ano. Řekl Bůch a ohlédl se po svých ženách. Jenže ze všech jeho žen tu najednou byla jediná – Celsia.

Podíval se na ni a řekl: Zařiď to. Když voda bude v ledu, bude to nula. A když bude vřít a měnit se v páru, plyn, tak to bude sto dílků. Sto stupňů. Zařiď to, aby si to lidé zapamatovali a pro mě, řekl chalupníkovi, udělejte z té vody, co se vám mění na kamnech v páru, horký čaj na průdušky, a… nějak mi vyhládlo. Nabral do ruky sníh, podal ho chalupníkovi a sníh se proměnil ve švestkový koláč s mákem.

martin patricny zima2Krásná tmavovláska Celsia uposlechla. Jenže ostatní Bůchovy ženy nedávaly pozor, zvlášť Reaumura s Rankinou byly neukázněné a podobně jako Farenheita a Kelvina se zvědavě rozletěly kolem a nedávaly pozor, no a zvrzaly to. Každá zkrátka udělala stupnici jinou. Zmatení stupnic nastalo. Babylonská věž stupnic.

Od těch časů mají lidi různé stupnice pro měření teplot, pokud ovšem neměří rukou. Maminky měří kojencům teplotu láhve na tváři, na předloktí a ty nejpozornější na očním víčku. Ve stavu zavřeném.

Když Bůch viděl, jaký zmatek jeho ženy na světě provedly, moc se mu to nelíbilo, ale pak si řekl, že oni si s tím lidi nějak poradí, jsou to fiškusové.

Ale doma si sám pořádek udělal!

Bílé znaménko má za dnešek jenom Celsia, řekl.

Jindy používal červenou vlaječku a zase jindy květ šípkové růže do vlasů anebo puntíky – bílý a černý. Tak odměňoval chování. Neutralita byla třeba nepřítomnost vlaječky.

Vy ostatní, podíval se na ženy přísně, máte černý puntík. Ženy zašuměly.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}