feed info

8,687 článků z OSEL.cz

Kosmické záření – největší hrozba pro kosmonauty a jak ji zkoumat

Návrat na Měsíc a expanze na Mars vystavuje kosmonauty dlouhodobému vlivu kosmického záření. Americká organizace NASA a evropská ESA tak potřebují základnu pro studium biologických účinků tohoto záření. Jsou k tomu potřeba urychlovače relativistických těžkých iontů. A takové jsou v laboratoří BNL a GSI Darmstadt. Podívejme se na možnosti takových výzkumů...

Ozonová díra nad Antarktidou mizí. Plné zotavení se čeká do roku 2066

Nejnovější data o stavu ozonové potvrzují optimismus. Ozonové díry pokračují ve trendu mizení. Jako poslední by se měla zavřít ozonová vrstva nad Antarktidou, s čímž odborníci počítají kolem roku 2066. Předpovídat vývoj atmosféry, obzvláště na delší období, je sice obtížné a stát se může leccos, zdá se ale, že ozonová vrstva směřuje k uzdravení.


Středa 18. září 2024


Stentrode nabízí ovládání myšlenkami bez nutnosti operace v lebce

Společnost Synchron vyvíjí rozhraní Stentrode mezi mozkem a elektronikou, kvůli němuž není nutné operovat skrz lebku, jako v případě Neuralinku. Stentrode je jako stent s elektrodami, který se umístí v hrdelní žíle do blízkosti povrchu mozku. Nedávno toto endovaskulární neurální rozhraní úspěšně otestoval pacient s amyotrofickou laterální sklerózou.


Úterý 17. září 2024


Sklon podléhat finančním podvodům může být symptomem Alzheimera

Magnetická rezonance mozku v oblasti entorhinální kůry prozradila, že když dochází k jejímu ztenčování, což bývá projevem rané Alzheimerovy choroby, lidé se stávají zranitelnějšími finančními podvodníky. Mohl by z toho být účinný nástroj pro diagnostiku Alzheimera a současně motivace pro větší ochranu seniorů.


Pondělí 16. září 2024


Extravagantní minulost: Měla Země v ordoviku prstenec jako Saturn?

Zkuste si představit, že Zemi v oblasti rovníku obepíná impozantní prstenec, který vznikl roztrháním planetky, v průběhu pár desítek milionů let se zase rozpadne a jeho kusy budou bombardovat zemský povrch. Zřejmě k tomu opravdu došlo, asi před 466 miliony let, v období středního ordoviku. Musela to být fantastická podívaná.


Neděle 15. září 2024


Nepohyblivé turbíny Aeromine těží vítr na střechách

Aeromine Technologies vyvinuli sklízeče větru pro střech budov. Na rozdíl od monumentálních větrných turbín jsou tiché, při pohledu zvenčí se na nich nic neotáčí. Oproti solárnímu panelu o stejném výkonu zaberou jen jednu desetinu plochy a ve srovnání se stejně drahým solárním panelem vvtěží o 50 procent více energie. Pilotní projekt probíhá v areálu továrny...

Odhalená tajemství saňových psů

Romány Jacka Londona, jako je Bílý tesák nebo Volání divočiny, připisují saňovým psům bezmála zázračné schopnosti. Genetici nyní nabízejí možná ještě dobrodružnější příběhy huskyů, malamutů či grónských psů.

Pozoruhodná metoda recyklace udělá z ruin městské doly na beton

Beton je solidní konstrukční materiál, ale nevydrží věčně. Nový postup japonských odborníků nabízí možnost zabít dvě mouchy jednou ranou – recyklovat použitý beton, v němž bývá utopená spousta energie a surovin a při jeho recyklaci odebírat z atmosféry oxid uhličitý, který se ukládá do nového betonu v podobě uhličitanu vápenatého.


Sobota 14. září 2024


Nově objevená vosička skoncuje s octomilkou velmi hororovým způsobem

Nenápadná parazitická vosička Syntretus perlmani velmi dlouho unikala pozornosti vědců. Její objev ale rozhodně stál za to. Infikuje dospělé mušky a jejich larva po 18 dnech vyžírání octomilky předvede hororovou show. Nelítostně se prodere ven stále živou muškou, že by se za to nemusel stydět ani vetřelec Ridleyho Scotta.


Pátek 13. září 2024


Chemický zásobník se železem by mohl snadno skladovat vodík na zimu

Vodík by byl fajn pro zelenou energetiku, ale je to logistická noční můra. Nová technologie ETH Zürich umožňuje uskladnit v létě vyrobený vodík na zimu, ve velkých množstvích, bezpečně a hlavně levně. Hlavní roli hrají zásobníky z nerez oceli plné železné rudy, kterou lze vodíkem přeměnit na železo a vodu a v případě potřeby zase zpět.

Jak létali pterosauři?

Paleontologům dlouho nebylo jasné, zda pterosauři vůbec létali. O tom už sice dneska nikdo nepochybuje, ale o stylu jejich letu se dál vedou spory. Objevy mimořádně zachovalých fosilií na Arabském poloostrově vnášejí do záhad spojených s pterosauřím letem nové světlo.


Čtvrtek 12. září 2024


Co se stane, když laboratorní psi s autismem prožijí trip na LSD?

Psi s mutací Shank3 se nejsou schopní "naladit se na stejnou vlnu" s lidmi při sociální interakci, což jinak psi dovedou a je to základem jejich výjimečného vztahu s naším druhem. Proto mohou být modelem autismu při výzkumu. Pokud ale tihle psi dostanou LSD, jejich sociálních interakce to dramaticky vylepší. Jsme na prahu psychedelické léčby autismu?

Jaké malé modulární reaktory se budou v Česku budovat?

Firma ČEZ chce do konce roku 2024 rozhodnout o výběru malého modulárního reaktoru, který využije k náhradě uhelných kogeneračních elektráren a tepláren. Na jeho vývoji i následné výrobě komponent by se měl významně podílet i český jaderný průmysl. Vybírá se ze tří modelů. Podívejme se na to, proč se rozhoduje právě mezi těmi třemi a proč už nyní.

Přízračný červený obr R Doradus se vaří obrovskými bublinami

Soustava radioteleskopů ALMA pozorovala povrch červeného obra R Doradus v Mečounovi. Umírající hvězda, která kdysi jako by z oka vypadla Slunci, a dnes je nafouklá jako 300 slunečních poloměrů, vře jadernou fúzí a bublá jako lávová lampa, jejíž bubliny mají průměr asi 75 Sluncí.


Středa 11. září 2024


Zboření mýtu pevnosti Masada: Římské obléhání trvalo jen pár týdnů

Když koncem první židovské války padl Jeruzalém a Římané zničili Druhý chrám, zbývající židovští povstalci kladli poslední odpor v několika pevnostech. Legenda říká, že jako úplně poslední byla dobyta Masada, bráněná extrémistickými zélóty, která podlehla až po několika letech obléhání. Izraelští archeologové teď ovšem, jak se zdá, s tímto...


Úterý 10. září 2024