- IAN
- 9. 4. 12:00
S velkým napětím očekávají v japonském ISAS (Institute of Space and Astronautical Sciences) návrat sondy Hayabusa s pohnutým osudem.
Pátek 9. dubna 2010
S velkým napětím očekávají v japonském ISAS (Institute of Space and Astronautical Sciences) návrat sondy Hayabusa s pohnutým osudem.
Středa 7. dubna 2010
Přestože je pozorování první planety pro pozorovatele poměrně vzácnou událostí, čekají nás v následujícím období ideální podmínky pro její sledování. Doplní ji navíc Venuše.
Úterý 6. dubna 2010
Dlouho trvající záhada světelných změn v systému Epsilon Aur je možná vyřešena.
Pondělí 5. dubna 2010
Ne Velikonoční pondělí, krátce před půl jednou SELČ odstartoval k ISS raketoplán Discovery.
Středa 4. listopadu 2009
Přijde Ti úžasné, co člověk již vše dokázal v kosmu a zajímá Tě, kam směřujeme? Skvěle! Připadá Ti ale kosmický výzkum odosobněný a nedosažitelný pro Tebe samotného? Chyba!
Středa 14. října 2009
Praha, 14. října 2009 - V jihokorejském Daejeonu začal v pondělí 60. Mezinárodní astronautický kongres (International Astronautical Congress, IAC), který potrvá až do konce tohoto týdne. Největšího světového kongresu zabývajícího se kosmonautikou a s ní souvisejícími obory se účastní přes 3000 zástupců kosmických agentur a odborníků z předních vědeckých...
Pondělí 5. října 2009
Ve středu 7. října do Brna zavítají, v rámci XXII. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, ASE Prague 2009, dvě desítky kosmonautů z celého světa. Jednotícím prvkem je motto „Vesmír - šance pro všechny“, které upozorňuje na fakt, že kosmonautika už dávno není doménou dvou světových supervelmocí, ale především motivací a inkubátorem pro všechny...
Pátek 11. září 2009
do redakce dnes dorazil e-mail, který stojí za to zveřejnit.
Čtvrtek 3. září 2009
Memorandum z Paláce sv. Jakuba vyzývá ke globální dohodě o změně klimatu, která by odpovídala rozměru a naléhavosti lidské, ekologické a ekonomické krize, jíž dnes svět čelí. Naléhá na vlády na všech úrovních, stejně jako na vědeckou obec, aby se spojily s podniky a občanskou společností a chopily se této historické příležitosti k přeměně našich uhlíkově...
Hvězdný vesmír. Extrasolární planety. Hnědí trpaslíci. Teoretická hvězdná astrofyzika a další...
Úterý 28. července 2009
Andrew J. Feustel (nar. 1965) je americkým geofyzikem a aktivním astronautem NASA. V květnu tohoto roku se zúčastnil jako letový specialista výpravy raketoplánu Atlantis (číslo STS-125), který byl poslední servisní misi misí u Hubbleova kosmického dalekohledu.
Pondělí 29. června 2009
Máme tu nový ročník populárního přednáškového cyklu v psané podobě...
Pondělí 22. června 2009
Jednu z nejjasnějších hvězd oblohy - rudého obra Betelgeuse pozoroval posledních patnáct let tým astronomů pomocí interferometru ISI. Výsledky jejich pozorování jsou velmi zajímavé - hvězda během tohoto období zmenšila své rozměry o patnáct procent.
Středa 20. května 2009
Po náročném týdnu plném oprav byl ve středu 19. května kosmický dalekohled Hubble opět ponechán svému osudu. Přiložené video vás přenese na palubu raketoplánu v tuto vzácnou chvíli...
Neděle 17. května 2009
Shrnutí dosavadního průběhu mise STS-125 k HST, včetně videí a pohledných obrázků.
Úterý 12. května 2009
Zatímco Atlantis odstartoval k opravě HST, na Floridě vyčkává záložní letoun Endeavour na misi STS-400. Jak by vypadala?
Úterý 5. května 2009
Plánovaná mise k Hubblovu dalekohledu má jasný úkol - předělat observatoř tak, aby byla konkurenceschopná i dalších pět let.
Pondělí 4. května 2009
Každý kdo se těšil na stálou základnu na Měsíci má možná důvod k depresi. Podle serveru Sky & Teleskope je možné, že žádná nebude.
Čtvrtek 12. března 2009
Halové jevy u Měsíce během únorové lunace.
Pondělí 16. února 2009
Pár prosincových snímků z Příchovic a úkazy ze dne 29.ledna.
Vďaka IAN som sa dozvedel o prednáške Ing. Jána Baláža, PhD., ktorá bola 12. 2. v košickom centre Teledom. Vybral som sa na ňu a teraz posielam pár riadkov o nej.
Téměř po roce Vás organizátoři s potěšením zvou na další ročník rokycanského semináře, pořádaného pro majitele a konstruktéry amatérských dalekohledů a astronomické techniky.
Dokončení tohoto ročníku.
Čtvrtek 12. února 2009
O tom, že Měsíc zažil během své existence přehršel kopanců se můžete přesvědčit sami pokaždé, když je nad obzorem. Byl snad ale někdy k Zemi otočen zády?