feed info
1,102 článků z National Geographic
Invazi krvelačných mihulí z Atlantiku se podařilo vědcům zastavit, a zachránili tak rybářský průmysl
Invazní mihule mořská se v severoamerickém regionu živila původními rybami, dokud vědci neučinili náhodný objev. Nyní si zúčastněné instituce připisují vítězství nad krvelačným vetřelcem, který téměř zničil sedmimiliardový rybářský průmysl ve Velkých jezerech.
Omezení cukru může změnit vaše tělo k lepšímu – během několika dní
Snížení příjmu cukru může přinést mnoho překvapivých zdravotních výhod – od lepší pleti až po nižší riziko cukrovky. „Mluvíme o potenciálním zlepšení během několika dnů nebo týdnů, nikoli měsíců nebo let.“
Aztécké píšťaly smrti: Archeologové odhalili tajemství nástroje, který děsí i moderní posluchače
Malé hliněné píšťaly ve tvaru lebky, nalezené v aztéckých chrámech, patří k nejpozoruhodnějším archeologickým objevům Mezoameriky. Švýcarský výzkumný tým nyní pomocí moderních technologií a psychologických experimentů odhalil, proč vyvolávají v posluchačích tak silné pocity hrůzy.
Tvář gotické katedrále nevtiskl stavitel, nýbrž opat a geniální zadavatel Suger
Jak Saint-Denis, pohřebiště francouzských králů a královen, inspirovalo revoluci v architektuře a stalo se vzorem pro sakrální stavby v celé Evropě.
Varovné pruhy na srsti skunků slábnou v bezpečných oblastech, potvrdil rozsáhlý výzkum
Ačkoli je skunk již dlouho známý svojí výraznou srstí, vědci zkoumali, proč se u některých jedinců objevují netypicky zbarvená srst. Tento zdánlivě banální problém má však poměrně poutavé vysvětlení, související se souhrou mezi organismem a prostředím.
Syrový dech Belfastu: Jak umění a hudba v severoirské metropoli pomáhají zacelovat hluboké jizvy
V severoirském hlavním městě slouží síla hudby a umění jako nástroj ke smíření se s minulostí. Na koncertech Roryho Gallaghera se zde v krušných sedmdesátých letech scházeli také přívrženci obou znesvářených politických stran.
Úterý 19. listopadu 2024
Nadměrný hluk lodní dopravy způsobuje hladovění kosatek v severním Tichomoří
Vědci odposlouchávali kosatky a zjistili, že zvuky lodí mohou před ohroženými kosatkami skrývat ryby, které tito kytovci běžně loví..
Potřebuji vízum? A co jazyk, doprava a etiketa? Praktický průvodce pro návštěvu Jižní Koreje
Od nejvhodnější doby pro návštěvu Jižní Koreje až po místní etiketu, kterou byste měli znát. V článku najdete praktické a užitečné informace, které se vám při plánování vaší cesty do Jižní Koreje určitě budou hodit.
Záhadná krádež irských korunovačních klenotů zůstává i po více než století nevyřešenou kauzou
Korunovační klenoty byly uloženy na nejstřeženějším místě a byly odcizeny z uzamčené bezpečnostní schránky, která zůstala nepoškozena. Tisk ani žádný ze zúčastněných nemohli zprvu uvěřit, že se něco takového mohlo stát.
Současná doba přináší vyhoření i třicátníkům, někteří však dokáží povstat jako bájný Fénix
Zatímco dříve bylo vyhoření spojováno především s únavou ve druhé polovině kariéry, dnes tento fenomén zasahuje i třicátníky. Proč k tomuto posunu došlo a existuje z této pasti cesta ven?
Superpočítače nám odhalují tajemství vzniku prvních hvězd v raném vesmíru před třinácti miliardami let
Zrození prvních hvězd představuje začátek posloupnosti, která dala vzniknout všem světům a bytostem. Vynikajícím prostředkem k zachycení prvních důležitých okamžiků při zrodu dávných hvězd, jejichž světlo zatím nedokážeme zachytit pomocí teleskopů, jsou počítačové simulace.
Američané každoročně vybíjejí tisíce chřestýšů kvůli zisku i pověrám, ačkoli tito hadi nejsou nebezpeční
Podle vědců jsou chřestýši dobrými rodiči a sousedy a jejich jed může zachraňovat lidské životy. Místní obyvatelé jsou však jiného názoru. Zabíjení hadů je navíc tradičně projevem neohroženosti a maskulinity. Co je tedy realita a co tendenční fikce? Více v zajímavé reportáži.
Pondělí 18. listopadu 2024
Chcete být správně hydratovaní? Tak vězte, že mléko je pro tělo lépší než čistá voda
Letošní letní extrémní vedra nutí mnohé přemýšlet, zda existují lepší způsoby, jak řešit hydrataci. Toto jsou úvahy, které stojí za to.
Podivuhodný příběh o tom, jak byl ukraden Einsteinův mozek. Ten přitom výjimečností neoplýval
Einstein po smrti zanechal konkrétní instrukce ohledně svých ostatků. Nechtěl, aby byl jeho mozek nebo tělo studováno. Ale patolog Thomas Harvey přesto jeho mozek získal a následně s ním prováděl "psí kusy".
Jak TikTok mění tvář cestování po celém světě – v dobrém i zlém
Platforma sociálních médií mění tvář cestování, jak ji známe – od podvodů s destinacemi a letů bez pojištění až po turistiku v obchodech s potravinami.
KVÍZ: Co skutečně víte o životě ve starověkém Římě? Ověřte si své znalosti na sedmi otázkách
Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Ale kolik toho skutečně víme o věčném městě a impériu, které z něj vyrostlo? Než se vydáte do kina na pokračování Gladiátora, můžete si ověřit, zda vaše znalosti o antickém Římě odpovídají historické realitě.
Přijměte výzvu. Toto je 6 nejnáročnějších turistických tras v Evropě, zvládnou je jen opravdoví borci
Od epické stezky táhnoucí se napříč slovinskými horami až po dvoutýdenní dobrodružství ve Skotsku - tyto túry opravdu nejsou pro slabé povahy. Vydejte se za dobrodružstvím, které prověří vaše odhodlaní poprat se s překážkami různého druhu.
Osamělý tučňák císařský přeplaval přes 3 000 kilometrů z Antarktidy až do Austrálie, ale nevíme proč
Pochopení důvodů, proč někteří tučňáci připlouvají tisíce kilometrů od svého přirozeného prostředí, může pomoci v jejich budoucí ochraně, zejména v době, kdy na Antarktidu doléhají klimatické změny.
Staří Egypťané mísili psychoaktivní látky s lidskou krví. Vědci odhalili tajemství rituální nádoby
Rituální nádoba ve tvaru hlavy egyptského boha Bese ukrývala po více než dva tisíce let své tajemství. Díky nejmodernějším analytickým metodám se mezinárodnímu týmu vědců podařilo zjistit její fascinující obsah – směs psychoaktivních látek, fermentovaných nápojů a lidských tělních tekutin.
Neděle 17. listopadu 2024
Nejsevernější moravská enkláva ukrývá židovský hřbitov i nejklikatější železniční trať v Česku
Stezka Slezskem patří do sítě dálkových tras Via Czechia. Jedna z jejích dvaceti etap prochází snad nejopuštěnější oblastí Česka, izolovaným Osoblažským výběžkem.
Kdy je ten správný čas začít s novým návykem – a skutečně ho dodržovat?
Zapomeňte na novoroční předsevzetí a další triky. Odborníci tvrdí, že nejlepší způsob, jak změnit své návyky, je vzít v úvahu takzvané „inflexní body“ vlastního života – a jednat rychle.
Světové ledovce tají rychleji, než jsme si mysleli, ukazuje nový výzkum
Ledovce přežily díky křehké rovnováze mezi přírůstky a úbytky. Nová studie ukazuje, jak moc se misky vah vychýlily.
Infračervené teplo je v módě: A může být skutečně zdraví prospěšné, tvrdí odborníci
Infračervená světelná terapie je víc než jen trend: Ukazuje se, že má potenciál zmírnit chronickou bolest, zlepšit pohyblivost a posílit duševní zdraví. Tady je to, co byste měli vědět, než se do využívání infračerveného tepla pustíte.
10 věcí, které byste měli vědět o nadcházející lyžařské sezóně v zahraničí
Letošní sezóna na sněhu: nová otevření, modernizovaná střediska, problémy s ledovkou, horké vstupenky a udržitelnější způsoby, jak se dostat na sjezdovky v Alpách i mimo ně.
Koření na planetě Duna je skutečnější, než si myslíte
Od halucinogenních ryb po hlístice s feromony prodlužujícími život – mnoho živočichů na Zemi vylučuje chemické látky s podobnými účinky, jaké mají obří píseční červi na Arrakisu.