- Optické úkazy
- 10. 6. 15:31
Nápadné krepuskulární paprsky byly pozorovatelné za večerního soumraku díky mohutné oblačnosti nad Německem.
Nápadné krepuskulární paprsky byly pozorovatelné za večerního soumraku díky mohutné oblačnosti nad Německem.
Čtvrtek 22. listopadu 2012
Teplotní inverze a unikátní fotografie faty morgány pozorované z Boubína a Krkonoš během letošního podzimu.
Úterý 24. dubna 2012
Proč je obloha modrá? O vývoji teorií, historických souvislostech a o rozptylu světla se dozvíte více v článku.
Středa 9. března 2011
Další unikátní snímky atmosférického zrcadlení alpských vrcholů pořízené za mimořádné dohlednosti z Boubína v lednu a únoru 2011.
Pondělí 7. března 2011
Popis pozorování a fotografie vzácného eliptického hala.
Pátek 21. ledna 2011
Článek s příklady časosběrných (time-lapse) snímků složených ze sekvence statických záběrů pořízených v časovém sledu. Výsledný snímek kombinuje záběr reálné scény s její proměnou v čase. V ukázkách byly využity záběry webových kamer a složená videa.
Čtvrtek 14. října 2010
Článek s unikátními snímky atmosférického zrcadlení (fata morgány) alpských vrcholů pořízenými za mimořádné dohlednosti ráno 8. října 2010.
Pondělí 23. srpna 2010
V červnu a červenci lze každoročně pozorovat vzácné noční svítící oblaky (NLC). Během letošní sezóny byly tyto oblaky pozorovatelné z ČR minimálně v průběhu 10 nocí. Stejně jako v minulých letech najdete přehled pozorování na stránkách Optické úkazy v atmosféře, kam lze také zasílat fotografie.
Úterý 30. března 2010
O výpravě členů Astronomické společnosti Pardubice na celodenní túru po zasněženém hřebenu Krkonoš. Termín na přelomu roku s jasným počasím využili k pozorování zajímavých úkazů na obloze.
Pondělí 29. března 2010
Souhrn novinek a úprav na webu Optické úkazy v atmosféře. Nové fotografie a pozorování lze nyní přehledněji vyhledávat a třídit, nově přibyla rubrika Krátké zprávy a doplněny byly články.
Čtvrtek 2. července 2009
Výběr z nových fotografií optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů stránek. Obsahem této galerie je bohatá úroda snímků nočních svítících oblaků, unikátní snímky duhy, irizace, halových jevů, neobvyklých tvarů oblaků a dalších jevů pořízených v červnu 2009.
Úterý 23. června 2009
Průběžně doplňovaný výběr fotografií nočních svítících oblaků z našeho území z června 2009.
Pondělí 1. června 2009
Čtvrtek 21. května 2009
Výběr z nových fotografií halových jevů a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pořízené v dubnu. Fotografie jsou průběžně doplňovány o záběry z května 2009.
Úterý 31. března 2009
Úterý 17. března 2009
Výběr z nových fotografií halových jevů a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pořízené v únoru včetně několika starších. Fotografie jsou průběžně doplňovány o záběry z března 2009.
Středa 25. února 2009
Počátek roku přinesl vysoký počet pozorování mimořádně jasných halových jevů vzniklých převážně na ledových krystalech v přízemní vrstvě ovzduší, tzv. diamantovém prachu. Průběžně přicházejí pozorování nejen z České republiky ale i ze Slovenska. V aktualizovaném článku přibyla lednová pozorování, nové fotografie, přehledné popisy halových jevů a...
Úterý 6. ledna 2009
Výběr z nových fotografií halových jevů a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pořízené v prosinci a nechybí mezi nimi aktuální záběry mimořádně jasných halových jevů, které byly pozorovatelné na našich horách v ledových krystalech v přízemní vrstvě atmosféry. Fotografie jsou průběžně...
Sobota 3. ledna 2009
Přelom roku přinesl vysoký počet pozorování výrazných halových jevů vzniklých převážně na ledových krystalech v přízemní vrstvě ovzduší, tzv. diamantovém prachu. Mrazivé počasí těchto dnů vytváří v ledových krystalech na obloze při současném Slunce mimořádně jasné úkazy. Fotografie pořízené na různých místech České republiky koncem prosince...
Úterý 2. prosince 2008
Výběr z nových fotografií halových jevů a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pořízené v listopadu 2008 a nechybí mezi nimi snímky soumrakových jevů z konce měsíce nebo přiblížení Jupitera a Venuše.
Čtvrtek 20. listopadu 2008
Výběr z nových fotografií duhy, halových jevů, irizace a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pořízené v říjnu 2008.
Pondělí 13. října 2008
Výběr z nových fotografií duhy, halových jevů, irizace a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Obsahem této galerie jsou především snímky pořízené v září 2008.
Čtvrtek 9. října 2008
Od 6. října do začátku prosince 2008 probíhá v Praze výstava 25 vybraných fotografií od 20 autorů. Vystaveny jsou snímky duhy, halových jevů, polární záře aj. ve formátech 45x30 cm a menších. Akce probíhá v komorním prostředí čajovny V Síti v Praze 2.
Pátek 26. září 2008
Výběr z nových fotografií nočních svítících oblaků, halových jevů, duhy a dalších optických jevů v atmosféře zaslaných od čtenářů. Převážně srpnové snímky zachycují barevné "sopečné" soumraky koncem měsíce, cirkumzenitální oblouk, nebo vzácné "red sprites" zaznamenané při bouřce 11. srpna.
Pátek 12. září 2008
Koncem srpna ozvláštnily evropské západy a východy Slunce nezvykle syté barvy, které byly dobře pozorovatelné i z našeho území. Aktualizovaný článek obsahuje nové animace a fotografie.