feed info

8,995 článků z OSEL.cz

Antické mauzoleum v roli opuštěné katedrály ostrova Sikinu, 3. a 7. století

Na kykladský ostrov Sikinos přišla v římské době bohatší rodina z maloasijské Lýkie a podle svého zvyku si pod horami postavila v 3. století mauzoleum. V 7. století bylo přestavěno na katedrálu, nakonec znovu trochu přestavěno při opravě v 17. století. Pak bylo biskupství opuštěno, v našem století se celek dočkal výzkumu a restaurování.

SpinLaunch hodlají vystřelovat katapultem stovky mikrosatelitů současně

Po pár letech o sobě dávají vědět SpinLaunch se svým neuvěřitelným vesmírným katapultem. Uzavřeli smlouvu s NanoAvionics, divizí Kongsberg Defence and Aerospace a chtějí vystřelovat stovky mikrosatelitů současně v malých raketách, které je dopraví na orbitu. Takto vybudují konstelaci komunikačních satelitů Meridian Space, která bude tvrdě konkurovat Starlinku....


Neděle 13. dubna 2025


Zařídí vytouženou jednotnou teorii pole pro fyziky gravitace?

Jednotná teorie pole by měla sjednotit známé fyzikální interakce a smířit obecnou relativitu s kvantovou mechanikou. Kde ji ale vzít? Jussi Lindgren s kolegy nabízí jako cestu k řešení geometrickou teorii elektromagnetismu, jejíž optikou je například elektrický náboj lokálním stlačením časoprostoru.


Pátek 11. dubna 2025


Když prší kvantový plyn: Vědci poprvé pozorovali kvantový déšť

Kvantové plyny se chovají jako kapaliny. Dokonce vytvářejí kvantové kapky, jejichž vlastnosti jsou v lecčem podobné kapkám klasických kapalin. Luca Cavicchioli s kolegy tančili mezi kapkami kvantového deště směsi ultrachladných atomů draslíku a rubidia. Jejich výzkum otevírá cestu k novým kvantovým technologiím.


Středa 9. dubna 2025


Dronové Slunce Flying Sun 1000 promění noc v den

Pozoruhodný dronový systém Flying Sun 1000 je jako poletující (malý kousek) Slunce. Jeho 288 LEDek společně generuje 300 tisíc lumenů. Jednoduše řešený zdroj energie zajistí svícení po prakticky neomezenou dobu, například při katastrofách či nehodách, ostraze, na stavbách nebo třeba při filmové či televizní produkci.


Úterý 8. dubna 2025


Colossal Bioscience vyrobili „zpravlkovatělé“ vlky

Romulus, Remus a Khaleesi nejsou vzkříšení pravlci. Jsou to lehce „zpravlkovatělí“vlci s genetickým mejkapem, vytvořeným rekordními 20 lokálními editacemi vlčího genomu. Stejně ale představují ohromný úspěch. Dokazují, že technologie de-extinkce funguje, a že už v podstatě máme pohromadě vše potřebné vzkříšení vyhynulých druhů. Teď už je to jenom...


Pondělí 7. dubna 2025


Hard scifi: Kawasaki vyvíjejí robotického koně Corleo pro dvě osoby

Dvoumístný čtyřnohý terénní robot Corleo s nabušenou umělou inteligencí by měl být jako vodíkový robotický kůň bez hlavy, který se požene rychlostí až 80 km/h a bude ladně skákat jako masivní robotická šelma. Kawasaki si tentokrát ukousli pořádné sousto. Zatím je to jen koncept s prototypem co nic neumí. Běhat po kraji by měl asi tak za dvacet let. Uvidíme.

Kapalina s tvarem se vysmívá učebnicím

Když děláte italský dresink do salátu, smícháte olej, vodu a koření, které sníží mezifázové napětí a vznikne chutná emulze. Pokud nahradíte koření magnetizovanými nanočásticemi, poklesne vám čelist. Slabší fyzikální povahy možná s brekotem utečou. Kapalina s tvarem není pro každého.


Neděle 6. dubna 2025


Pulzné oximetre sú nespoľahlivé u vážne chorých pacientov

Nasýtenie krvi kyslíkom je parameter, podľa ktorého sa dajú identifikovať pacienti s poruchou dýchania a s nedostatkom kyslíka v tepennej krvi. Merať sa dá pomocou malého, jednoduchého a lacného prístroja, pulzného oximetra. Lenže, po dlhom čase sa zistilo, že pulzné oximetre nemusia merať spoľahlivo pri závažných poruchách dýchania.


Sobota 5. dubna 2025


Fotonický AI chip dramaticky snižuje spotřebu energie v datacentrech

Klasická elektronika v datacentrech mele s nástupem umělých inteligencí z posledního. Do hry vstupují fotonické čipy. Q.ANT zahájil výrobu fotonického AI čipu v bývalé továrně na polovodiče IMS Chips v německém Stuttgartu. Nový čip nabízí 30krát vyšší energetickou účinnost a 50krát rychlejší výpočty oproti křemíku.

Horká kvantová kočka potvrzuje kvantové fenomény v drsnějších podmínkách

Fyzici obvykle zacházejí s kvantovými jevy jako s křehkými květinkami. Poskytují jim ideální podmínky a téměř ani nedýchají, když s nimi experimentují. Rakouský tým nebyl tak ohleduplný a kvvantovým kočkám přitopil. Bylo to sice jen na 1,8 kelvinu, i tak ale jde o významný průlom, který slibuje nové směry výzkumu i aplikace.


Pátek 4. dubna 2025


Americké vesmírné síly vyvíjejí orbitální mateřskou stanici pro satelity

Když je nutné zasáhnout na oběžné dráze, obvykle to vyžaduje start nosné rakety. Dnes je to sice rychlejší než dřív, ale stále to znamená podstatné zdržení. Co kdyby ale na orbitě operovala mateřská stanice schopná vypustit v případě potřeby satelity? Tohle nabízí Orbital Carrier, který vyvíjí společnost Gravitics.


Středa 2. dubna 2025


Vědci vzkřísili rozsivku po 7 tisících let v sedimentu na dně Baltu

Sediment na dně Baltského moře se stal strojem času pro výzkum planktonu z dávných časů. Nejde přitom o fosilie, ale o probuzené rozsivky Skeletonema marinoi, které strávily ve tmě a bez přístupu kyslíku tisíce let. Taková je ekologie vzkříšení, moderní věda okořeněná sympatickou nekromancií.


Úterý 1. dubna 2025


Jak náš mozek předvídá budoucnost?

Když se k nám blíží někdo v bílém plášti s injekční stříkačkou, náš mozek ví, co bude následovat. Nemusí ale jít ani o tak vypjaté situace. Muzikantům mozek předpovídá čas, kdy mají vyloudit ten správný tón, či ťuknout paličkou do bubnu. Lovcům určuje kam vystřelit, aby se broky letící rychlostí 300m za sekundu potkaly s kachnou vzdalující se padesáti...

Kvantová kouzla: Počítač s 56 qubity generuje doopravdy náhodná čísla

56-qubitový kvantový počítač Quantinuum System Model H2 uspěl v generování ryze náhodných čísel, což pak následně ověřil s vypětím všech sil klasický superpočítač. Je to významný průlom, který vede k zajímavému praktickému uplatnění kvantových počítačů. Opravdu náhodná čísla jsou (mnohem) cennější než zlato.


Pondělí 31. března 2025


Notoricky záhadný silurský gigant Prototaxites mohl být vyhynulou větví života

Některé fosilie nedají paleontologům spát. Typickým příkladem je Prototaxites, zcela záhadná osmimetrová fosilie ze silurské a devonské krajiny, kde organismy dosahovaly velikosti maximálně pár desítek centimetrů. Pokud nevylezly z kosmických lodí, jde podle nového výzkumu o dnes neznámou a zřejmě dávno vymřelou skupinu organismů.


Neděle 30. března 2025


Athénský Kerameikos

Hrnčířská čtvrť u potoka Eridanos, ve které prý bydlel Sókratés. Odtud vycházely panathénajské průvody na Akropoli. Odtud vedla i „Posvátná cesta“ k mysterijní svatyni v Eleúsis, kolem Platónovy Akadémie. Rozsáhlý archeologický areál zahrnuje antický hřbitov a sakrální i obranné stavby.


Sobota 29. března 2025


Nejdelší kvantová komunikační linka přesáhla 12 900 kilometrů

Čína si v kvantové komunikaci nebere servítky. Ve spolupráci s Jihoafrickou republikou kvantově komunikovali na rekordní vzdálenost přes 12 900 kilometrů. Komunikace proběhla mezi Pekingem a Stellenboschem přes pokročilý kvantový satelit Jinan-1. Bude kvantový internet mluvit čínsky?


Pátek 28. března 2025


Ďalší cieľ prevencie aterosklerózy - lipoproteín(a)

Lipoproteín(a) - Lp(a) je považovaný za nezávislý rizikový faktor aterosklerózy. Jeho zvýšené koncentrácie v krvi sú spojené so zvýšenou pravdepodobnosťou srdcového zlyhania, cievnej mozgovej príhody a ďalších kardiovaskulárnych ochorení so zvýšenou celkovou úmrtnosťou. Zatiaľ nie je schválená žiadna liečba, ktorá by špecificky znižovala jeho hladinu v krvi.


Čtvrtek 27. března 2025