Majorana 1: Microsoft vypustil první kvantový čip s „topologickými qubity“
Microsoft se žene vpřed v epochálním kvantovém závodu. Jejich kvantový čip Majorana 1 využívá topologické qubity, pozoruhodné kvantové prvky z topovodičů v podobě nanodrátků v nichž vzniká topologická supravodivost a v důsledku toho se objevují kvazičástice majoranové nulové módy (MZM). Microsoft si dělá zálusk na procesor s milionem topologických qubitů.
Čtvrtek 20. února 2025
Co nám říká detekce neutrina s extrémní energií o našem Vesmíru?
Podmořský experiment KM3NeT detekoval vesmírné neutrino s extrémní energií, která je tou nejvyšší zatím zaznamenanou. Nese informaci o těch nejenergičtějších procesech v našem Vesmíru. Podívejme, co z této detekce můžeme zjistit.
Lidská varianta „genu řeči“ NOVA1 (skoro) rozmluvila myši
Na lidskou řeč jsme pyšní, ale nemáme jasno, jak vlastně vznikla. Podle nového výzkumu v tom hraje významnou roli gen NOVA1, jehož produkt, což je protein, který váže RNA a ovlivňuje vývoj nervové tkáně. Přenesení lidské varianty genu NOVA1 do myší změnilo jejich řeč, tedy pískání, kterým se domlouvají.
Úterý 18. února 2025
Fyzici změřili „velikost“ neutrina: Je větší než běžné atomové jádro
Neutrina jsou přízraky, které se řítí vesmírem, aniž by se příliš zajímaly o to, s čím se na své dráze setkají. Mezinárodní tým fyziků provedl experiment, v němž odhadl velikost elektronového neutrina. Vzhledem k tomu, že neutrina mají téměř nulovou hmotnost, je určená velikost docela slušná.
Jak rychle a levně vyrobit průhlednou keramiku z oxidu hliníku?
Průhledná alumina je nejen průhledná, ale také velice pevná a odolná. Její výroba je ale náročná a patřičně drahá. Nová metoda kapkové anodizace zajistí levnější a dostupnější materiál, který se může prosadit v mnoha rozmanitých aplikacích, včetně dotykových displejů, čoček nebo trvanlivých povrchů automobilů či budov.
Nejstarším dinosaurem je šedesátiletý gigant
…aneb Když zestárnete do délky 40 metrů
Pondělí 17. února 2025
Černé díry se mohou zrodit z čiré gravitace
Klasické černé díry, které se objevily v Einsteinových rovnicích, v sobě obsahují singularity, které vědce přivádějí k šílenství. Španělští fyzikové spočítali, že teoreticky mohou existovat černé díry bez singularit. Výzkum je v plném běhu, rovnice se pěkně žhaví a v budoucnu by mohly přinést pozoruhodné objevy.
Sobota 15. února 2025
Kvantové trable: Z kvantových systémů se vynořují dvě šipky času
Šipka času naší reality míří z minulosti do budoucnosti. Rozbitá hračka se sama od sebe neposkládá. Jenomže v říši kvant to, jak se zdá, tak úplně neplatí. Nejnověji k tomu dospěli teoretičtí kvantoví fyzici, podle jejichž výzkumu je šipka času ve kvantových systémech jako korouhvička, která může měnit směr podle okolností.
Pátek 14. února 2025
Co nám říká Ciolkovského rovnice o mezihvězdných letech?
Pro dosažení i nejbližších hvězd je potřeba zajistit odpovídající pohon. Pokud půjde o raketový motor, je třeba zajistit nejen dostatek energie, ale také hybnosti, která zajišťuje zrychlování kosmické lodi. Let rakety a potřebné parametry popisuje Ciolkovského rovnice. Podívejme se na výzvy spojené s mezihvězdným letem, které nám ukazuje.
Milrem Robotics vyvinuli osmikolového robotického obrněnce HAVOC
Estonští tvůrci pozemních bojových robotů Milrem Robotics představili 15tunového osmikolového obrněnce HAVOC s hybridním/elektrickým pohonem na všechna kola. Má slušnou výdrž, zvládá náročný terén a může být vybaven pro rozmanité bojové i logistické mise jako doprovodný obrněnec pro tanky a obrněná vozidla s posádkou.
Čtvrtek 13. února 2025
Dvě století iguanodona
…aneb Jak vstoupil do dějin druhý popsaný dinosaurus
Je vesmír ve všech směrech stejný? Odpověď hledají slabé gravitační čočky
Slovutný kosmologický princip praví, že náš vesmír je homogenní a izotropní, čili, jednoduše řečeno, všude stejný. V posledních letech ale kosmologický princip dostává zabrat a objevuje se možnost, že by vesmír mohl být anizotropní. Podle nově navrženého postupu bychom to mohli zjistit analýzou slabého gravitačního čočkování.
Úskalí teologie, pohanské i křesťanské
Pokus o orientaci ve spletitém pojmosloví a dějinách teologických oborů. Aby nás Pánbůh při zdravém rozumu uchovati ráčil!
Středa 12. února 2025
Neutrino s rekordně vysokou energií
Neutrinový podvodní teleskop, na jehož vývoji se v rámci mezinárodního projektu KM3NeT podílí vědecký tým z Ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického (ÚTEF ČVUT), zachytil neutrino s rekordně vysokou energií. Výsledky analýzy tohoto unikátního jevu, který může posunout vpřed neutrinovou astronomii a přispět k lepšímu poznání...
Vědci poprvé zobrazili kosmickou pavučinu ve vysokém rozlišení
Náš vesmír je protkaný kosmickou pavučinou. Je všudypřítomná, ale přesto je nesmírně obtížné ji pozorovat, protože ji tvoří kosmický plyn, který je velice nezřetelný. Převratný úspěch přinesla náročná pozorování soustavy Very Large Telescope se spektrografem MUSE, díky nimž astronomové získali nejvíce detailní snímek kosmické pavučiny.
Úterý 11. února 2025
Autonomní dronový generátor Windlift těží 30 kWh létáním na kabelu
Společnost Windlift vyvíjí systém na těžbu větrné energie, jehož klíčovým prvkem je dron s generátory, který autonomně létá na kabelu, v němž teče větrná elektřina do pozemní stanice. V tuto chvíli mají systém o výkonu 30 kW a vyvíjejí větší komerční variantu dodávající 70 kW. Dronový generátor je oproti klasickým větrným turbínám dramaticky...
Léky, co ubližují jen někomu, nebo jen někdy
Jak pravil starý dobrý Paracelsus, dávka rozhoduje. Látky, které při optimálním dávkování vyvolávají spíše terapeutický účinek, mohou ve větších dávkách způsobovat reakce zdraví škodlivé či přímo život ohrožující. No a pak tu máme farmakologicky účinné látky, u nichž je popsána tzv. idiosynkratická reakce….
Pondělí 10. února 2025
Sedimentární DNA přinesla překvapivé objevy v jeskyni Rudé dámy z El Mirón
Z jeskyně El Mirón na severu Španělska pochází Rudá dáma, slavná kostra ženy z doby před 18 700 lety. Archeologové teď v El Mirón zpracovali mnohem méně divácky atraktivní, ale zajímavými informacemi nabitou sedimentární pravěkou sedaDNA. Prokázala přítomnost mnohem více druhů živočichů, než kolik jich tam dokládají kosti.
Neděle 9. února 2025
Nález základních stavebních kamenů života na asteroidu mění náhled na vznik života na Zemi
Na asteroidu Bennu se nacházejí molekuly, z nichž je postaven pozemský život. Nebeské těleso je ale nese v překvapivém složení. Z analýz vzorků získaných misí OSIRIS-REx vyplývá, že se život mohl vyvinout i na jiných místech sluneční soustavy.
Sobota 8. února 2025
Schrödingerova kočka a Maxwellův démon si nejdou navzájem po krku
Kvantová mechanika a termodynamika představují obvykle mimoběžné koncepty ve fyzice. Jak ale ukázal pozoruhodný teoretický výzkum japonsko-slovenského týmu, termodynamický démon může porušovat zákony i v rámci kvantové mechaniky, ale přesto nepotápí druhý termodynamický zákon. Kvantový exorcismus není nutný.
Sférolit jako unikátní nález severského souvku v České republice
Povodně ze září 2024 v moravskoslezské oblasti zanechaly stopy v říčních korytech. Někde vznikla nová koryta. Voda vyplavovala na břeh říční sedimenty. V naplaveninách řeky Opavy na poli asi 1,5 km jihovýchodně od Krnova našel pan Ferdinand Scholz, který se věnuje sběru a průzkumu ledovcových souvků na Krnovsku a Opavsku, souvek sférolitu, horniny s kulovitými...
Pátek 7. února 2025
Astronomové vystopovali největší galaktickou strukturu vesmíru Kipu
Kupy a nadkupy galaxií mohou společně tvořit nezměrné superstruktury, největší známé galaktické struktury vesmíru. Největší z nich je Kipu o hmotnosti asi 200 biliard Sluncí a délce 1,3 miliard světelných let. Pochopení superstruktur je podle všeho zásadní pro porozumění vývoji celého vesmíru.
Vyhynutí dinosaurů ve světové literatuře
…aneb Jak se psalo v beletrii o katastrofě na konci křídy
Čtvrtek 6. února 2025
Nový čínský fúzní rekord slibuje zrychlení příchodu fúzní elektrárny
Začátkem roku 2025 překonal čínský tokamak EAST svůj dřívější celosvětový rekord v délce udržení fúzního plazmatu. Poprvé v historii se podařilo překonat dobu tisíc sekund. Jde o další krok, který přibližuje dobu využívání fúzní energie. Čína intenzivně pracuje na dalších zařízeních a dostává se do čela i v této oblasti.
Taiwan, klenot polovodičového priemyslu na dostrel
Keď čínske vojnové lode plávajú niekoľko desiatok kilometrov od závodov TSMC na Taiwane, ktoré vyrábajú asi polovicu svetovej produkcie vyspelých čipov, taiwanská armáda je v pohotovosti a USA dvíhajú varovný prst. Dôvod na znepokojenie je jednoznačný: ak by tieto závody prestali pracovať, dôsledky pre svet by sa najmenej vyrovnali ropnej kríze z roku 1973.