Jak funguje suchý poldr aneb urputný boj o přehradu
Loňské povodně velmi dobře ukázaly jak účinná jsou přírodě blízká protipovodňová opatření jako jsou suché poldry uznává to i Povodí Odry, které je realizuje v balíku protipovodňových opatření do kterých ale patří i megalomanský projekt přehrady v Nových Heřminovech. Pojďme se podívat jak tyto, nejen ekology ale i hydrology, prosazované stavby fungují a proč...
Středa 15. ledna 2025
Hlíva ústřičná jako pomocník proti různým neduhům
Hlíva je známá dřevokazná houba, často komerčně dostupná téměř ve všech supermarketech. Je totiž výbornou kulinářskou pochoutkou, a pokud jsme vášniví zahrádkáři, můžeme si zkusit vypěstovat i vlastní sadbu. V přírodě lze hlívu nalézt také, ale je snadno zaměnitelná s jedovatými druhy, proto sbíráme, jen pokud jsme si stoprocentně jistí, že se skutečně...
Pátek 10. ledna 2025
Oteplení o 1,5 stupně? Udělejme pomalu pápá sněhu, prázdninám na jihu, českým meruňkám. Přivítejme jižany
„Bájná“ hranice globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia, oproti předindustriálnímu období, překonána, hlásí Copernicus. Letní dovolená u moře na jihu? Zimní lyžovačka a sáňkování na přírodním sněhu třeba přímo v Praze? České meruňky a jablka? Rozlučme se a přivítejme jižany.
Budeme létat tišeji? Díky sovám možná ano
To, že sovy létají tiše se ví už dávno. Stejně tak se ví i proč tomu tak je. Dokonce je známo i to, co tomu napomáhá. Až nedávno se ale podařilo rozklíčovat jak.
Čtvrtek 9. ledna 2025
Technický sníh, příroda a lidé
V posledních letech, kdy sílí klimatická změna je čím dál větší problém najít v naší zemi místo, kde se dá lyžovat čistě jen na přírodním sněhu. Níže položené areály se přírodního sněhu nedočkají během zimy mnohdy vůbec a i ty výše položené musí zasněžovat aby uspokojili zájem lyžařů a byly ekonomicky rentabilní. Co to znamená pro přírodu?
Středa 8. ledna 2025
Chlorella a spirulina – stejná zelená tabletka?
V poslední době se čím dál víc mluví o úžasném léčivém účinku některých řas (a to nejenom těch mořských) a sinic. Jednou z nich je i chlorella. Často bývá zaměňována se spirulinou, která po zpracování sice vypadá podobně, ale spirulina je sinice, zatímco chlorella je sladkovodní řasa.
Pondělí 6. ledna 2025
Zvládne současná vládnoucí garnitura dotáhnout legislativu pro lepší ochranu našich lesů a přírody obecně?
Spolu s velkou novelou zákona 114 o ochraně přírody a krajiny, do které spadá, mimo jiné, i vyhlášení NP Křivoklátsko či CHKO Soutok a Krušné hory, čeká na naše zákonodárce ještě přinejmenším další tři zásadní věci týkající se ochrany lesů a přírody obecně, které má vláda v programovém prohlášení .Jde o novelu lesního a mysliveckého zákona a systém...
Sobota 4. ledna 2025
Pomozte vědcům sečíst ptáky na krmítkách během Ptačí hodinky.
Již několik let vyzývá Česká společnost ornitologická všechny milovníky přírody, nejen ptáků aby pomohli zjistit jak si stojí populace u nás zimujících druhů ptáků, které zalétávají na krmítka. Pomoci může každý. Přinášíme pár základních informací jak na to.
Pátek 3. ledna 2025
Pomozte vědcům sečíst ptáky na krmítkách během Ptačí hodinky. Již tento víkend
Již několik let vyzívá Česká společnost ornitologická všechny milovníky přírody, nejen ptáků aby pomohli zjistit jak si stojí populace u nás zimujících druhů ptáků, které zalétávají na krmítka. Pomoci může každý. Přinášíme pár základních informací jak na to.
Úterý 31. prosince 2024
Víme první: Zákaz aut v centrech všech českých městech! Jak to bude vypadat u vás?
Vláda v přísném utajení připravila obří projekt, díky kterému čeká všechna naše města radikální proměna. Zajímá vás, jak se změní vaše město? Náš článek, který jen úplnou shodou okolností vychází na Silvestra, vás se zelenější budoucností českých měst seznámí.
Středa 25. prosince 2024
Jmelí bílé – záleží na úhlu pohledu
Jmelí všichni známe jako oblíbenou vánoční dekoraci, zejména pak pro romantické nejenom vánoční polibky. Snad všichni víme, že jmelí je jedovaté. Málokdo však ví, že jmelí je také zajímavá léčivka. Jak to tedy všechno je a jak se v tom správně orientovat?
Čtvrtek 19. prosince 2024
Není svíčka jako svíčka
I v Česku si svíčky získávají svoji oblibu i v jiných obdobích než jsou Vánoce. Je to především díky jejich schopnosti vykouzlit pohodovou uklidňující atmosféru. Zejména pokud patříte k lidem, kteří svíčky milují a doma pálí jednu za druhou, čtěte další řádky. Ne každá svíčka Vašemu tělu dodá jen pocit pohody.
Středa 18. prosince 2024
Zázvor pravý – asijské zlato, které může i škodit, pozor v těhotenství
Zázvor - rostlina, respektive její kořen, který je dnes dostupný téměř v každém supermarketu. Není tomu však tak dávno, kdy si jej mohli dopřát jen vybraní hosté v asijských destinacích a dodnes je v Asii velmi ceněnou surovinou. My jej dnes u nás známe především jako prostředek pomáhající při nachlazení, rýmách a chřipkách, ale umí toho mnohem víc, i...
Pátek 13. prosince 2024
Ledovka, náledí a námraza – není to totéž
Všechny tři výrazy slýcháme čas od času v předpovědi počasí. Ne, „rosničky“ si nevybírají který se jim zrovna líbí. Všechno to jsou námrazové jevy, ale každý značí trošku něco jiného.
Středa 11. prosince 2024
Skořice – kůra nejen do štrůdlu
Každý jistě zná skořici jako voňavou přísadu do štrúdlu, ale i jiných moučníků, včetně vánočního cukroví. Jakmile potemní noc a přiblíží se Vánoce, skořicí se rozvoní nejedna domácnost. Kromě výborného dochucovadla se v ní však skrývá také mnoho léčivých vlastností, a tak se na ni nyní podíváme zblízka.
Pondělí 9. prosince 2024
Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru
Asi všichni na Vánocích milujeme dárečky. A to jak jako obdarovaný tak jako dárce. U vánočního stromu se nám za Štědrý večer vždy nakupí hromada obalů a vánočního papíru, do kterých byly dárky zabaleny.
Pondělí 2. prosince 2024
Neodpírejme si kapra
V posledních letech se množí seznam řetězců prodejen potravin, které zakázaly před svými prodejnami prodej živých kaprů v kádích. Hlavním důvodem je uvědomělost v oblasti ochrany zvířat. Na druhé straně pak stojí zastánci tradic. Ideál bude opět někde uprostřed.
Čtvrtek 28. listopadu 2024
Jak správně přikrmovat ptáky
Velmi dlouho se vedou debaty, zda nepřikrmujme ptáky jen proto, abychom je mohli pozorovat a přitom si myslíme, jak jim pomáháme. Jak to tedy udělat abychom jim neškodili a přitom se mohli radovat z jejich přítomnosti?
Pondělí 25. listopadu 2024
Jak správně větrat v zimě
Asi nikdo si nechce do vyhřátého domova pouštět zimu, už jen proto, že to stojí peníze za vytápění. Je třeba ale myslet také na naše zdraví a dobrý stav domu. Jak tedy správně větrat, abychom neplatili majlant za topení, měli doma čerstvý vzduch a netvořily se nám plísně, které jsou nejen zdraví nebezpečné, ale poškozují samotnou stavbu.
Středa 20. listopadu 2024
„Spalovák vytvoří více emisí CO2 než elektroauto, ano i po započtení výroby baterie a elektřiny,” říkají čeští vědci
Ano takové studie už tu byly, tahle je ovšem počítána s českým energetickým mixem a na jednom konkrétním autě v různých motorizacích. Studie netvrdí, že elektroauta jsou bezemisní. Krom emisí z provozu započítává emise z výroby a likvidace. Jedná se o studii českých vědců a jednoho Brita podpořenou VUT v Brně.
Pátek 15. listopadu 2024
Největší galerii minerálů v ČR mají ve Dvoře Králové
Když se řekne Dvůr Králové, snad každý si ho spojí se Safari parkem, případně s nedalekou přehradou Les království. Upřímně věřím, že se k těmto dvěma atrakcím brzy přidá i největší Galerie minerálů v ČR, která září nejen minerály, ale ještě i novotou. Své brány otevřela v roce 2021.
Čtvrtek 14. listopadu 2024
Obrněnci opět řádili v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové
Když se řekne Plachta, většina z nás si vybaví přírodní památku, s pasoucími se buvoly a Exmoorskými pony, která kdysi, stejně jako mnohé další patřila vojákům. Už delší dobu sem ochranáři pravidelně pouští „vyřádit se“ spolek sběratelů vojenské techniky.
Středa 13. listopadu 2024
Křen selský – ženšen chudých
Křen selský, ať už syrový, zavařený nebo třeba v podobě omáčky většina z nás zná jako chutný doplněk k párkům a dalším uzeninám. Křen je však také výbornou léčivkou a vypěstovat si jej není vůbec těžké – naopak, v mnoha zahradách se šíří jako nežádoucí plevel. Jaký poklad se v tomto zdánlivě obyčejném kořenu skrývá?
Úterý 12. listopadu 2024
Komentář: Co znamená znovuzvolení Donalda Trumpa pro ochranu přírody?
Trump, připravuje odstoupení USA od Pařížské dohody. Bude prý bojovat proti vědcům, kteří nebudou souhlasit s jeho administrativou. Naopak slibuje vliv Robertu F. Kennedymu Jr, který zpochybňuje bezpečnost vakcín.
Sobota 9. listopadu 2024
Kniha Ptačí svět očima fotografa – šperk do knihovny milovníků přírody
Spáchal ji Tomáš Grim, uznávaný ornitolog, cestovatel, publicista a fotograf. Tím se nazývá až od letoška, kdy začal spolupracovat s významnou nizozemskou fotoagenturou. V knize zdaleka nejde jen o soubor unikátních fotografií, ale o erudovaný pohled do ptačí říše se špetkou humoru, která je Grimovi vlastní.