feed info

63 článků z Příroda.cz


Středa 2. dubna 2025


Látka zakázaná na postřik hospodářských plodin v přípravcích proti hmyzu pro zvířata

Látky o kterých se v článku zmíním, sice nemají takový účinek na savce jako organofosfáty, o kterých se hodně mluví, ale na hmyz obecně ano. I na ten potřebný. Každopádně i na těchto přípravcích je uváděna nutnost opatrnosti při aplikaci, protože mohou být toxické pro lidi, zejména při dlouhodobém vystavení této látce. A nemohou být tedy toxické i pro naše...


Čtvrtek 27. března 2025



Středa 26. března 2025



Úterý 25. března 2025



Čtvrtek 20. března 2025



Středa 19. března 2025


Smetanka lékařská, pampeliška - zázrak, co vám roste u domu

Drobné žluté pampelišky známe od dětství asi každý. Jakmile se půda trochu ohřeje, jsou jich všude tisíce, a to i tam, kde by si žádná jiná rostlina růst netroufla. Kromě toho, že se z nich dají uvít nádherné věnečky, poskytuje také mnoho zdravotních benefitů a na ty se teď podíváme podrobněji.


Čtvrtek 13. března 2025


Na ozdravné treky s Raynor Winnovou

Nakladatelství Kazda v průběhu let vydalo tři knížky britské spisovatelky Raynor Winnové. Nejedná se o pouhé cestopisy. Raynor v nich svůj životní příběh. Život bez domova, život s manželem, který trpí nevyléčitelnou nemocí, život na cestách a na farmě.


Středa 12. března 2025


Jetel luční – milostná zelinka

Jetel známe všichni – je to jeden z našich nejčastějších plevelů a dokáže potrápit nejednoho zahrádkáře, zvlášť ten plazivý. Setkáme se s ním v téměř každém trávníku, ale málokdo ví, že se v něm skrývá léčivý poklad. Jak již jeho lidový název napovídá, zaměřuje se především na náš pohlavní a hormonální systém, ale umí toho mnohem víc. Co...


Pondělí 10. března 2025



Pátek 7. března 2025



Středa 5. března 2025


Sedmikráska – drobný kvítek z každé zahrádky

Sedmikrásku zná většina z nás už od dětství. Drobné bílé nebo narůžovělé kvítky, které mnohdy vykukují i pod sněhem téměř v každém trávníku. Někteří z nás ji možná i zkusili ochutnat a překvapila je sladce nahořklá chuť. Sedmikráska je skutečně výbornou jedlou rostlinkou a ozdobou mnoha pokrmů, ale také výbornou léčivkou. Co se tedy v tomto drobném...


Úterý 4. března 2025


Dohoda pro čistý průmysl, proč to EU řeší teď?

CID – Clean Industrial Deal - Dohoda pro čistý průmysl, navazuje na Zelenou dohodu pro Evropu. Představuje podstatě road mapu toho, jakým směrem se EU v tomhle tématu vydá v legislativním procesu. Ano za současné geopolitické situace je to jedno z nejdůležitějších témat. Podobně jako zbrojení.


Čtvrtek 20. února 2025


Bříza bělokorá – bělostný zázrak nejen v péči o vlasy

Břízu známe všichni. Nádherný strom s ojediněle nezvyklou bílou kůrou pocházející z oblastí Ruska a Běloruska (ostatně díky ní má Bělorusko právě svůj název). Všichni také známe březové šampony a další kosmetické přípravky, ve kterých má bříza svoje místo, a někteří z nás také možná znají sladidlo xylitol vyrábějící se právě z břízy....

Česnek setý – pomocník už od pravěku

Česnek znali lidé už v pravěku. Nevěděli samozřejmě tenkrát, z jakého důvodu na určité věci funguje, ale důležité bylo, že pomáhal. Dnes již toho o česneku víme mnohem víc, a tak se na něj můžeme podívat pořádně zblízka.

Cibule u masa nesmí chybět, nejen kvůli chuti

Cibuli zná každá kuchařka, a znali ji dobře už i naši předkové. Používá se téměř od pravěku, kdy samozřejmě ještě nebyly přesně známé její mnohonásobné léčebné účinky, ale lidé zkrátka věděli, že je velkým pomocníkem. Kuchyňskou stránku dnes vynecháme a podíváme se blížeji na její léčebné účinky.

Jak hadi tancují?

Trik s hadem „tančícím“ na melodii, kterou hraje jeho krotitel, je dobře známý. Ovšem úplně hluší hadi nejsou.

Jak nám bobr ušetřil desítky milionů

Na Padrťsku v CHKO Brdy se dlouhé čekání na různá povolení a domluvy na revitalizaci části území opravdu vyplatilo. Zatímco se úředníci a další zainteresované osoby dohadovali, bobr pracoval. Ne vždy je ale miláček a naopak něco stojí.

Kočičí vrnění proti stresu a pro lepší pohyb

Blahodárnost kočičího vrnění na lidskou psychiku zná každý, komu někdy na klíně kočka vrněla. A ostatní o tom jistě slyšeli. Kočka samozřejmě nepřede kvůli nám, ale především kvůli sobě :-). I její psychice to dělá dobře, a nejen té.

Lyžaři, vraťte staré vosky se slevou na nové

Proč? Protože většina z nich obsahuje věčné chemikálie, které v nemalé míře zůstávají na trati. Vzhledem k tomu, že výrazná část tratí se nachází v našich horách, tedy v těch nejchráněnjších oblastech, je to velký problém.

Naslouchat tichu v Jizerkách

Dnešní recenze knihy bude o, sice útlé, ale myšlenkově velmi vydařené, knížce Naslouchat tichu od známé liberecké postavy, Miroslava Stuchlého.

Nejen člověk ovlivňuje klima na Zemi, v tom má pan Macinka pravdu

Petr Macinka - Motoristé: „Klima není a nesmí být vnímáno jako nepřítel! Klima je přirozenou součástí planety Země, na které závisí všechny ekosystémy i lidský život. Nejedná se o protivníka, jehož je třeba spoutat, ale o systém, který se miliardy let vyvíjí a mění – bez ohledu na činnost člověka. Změny klimatu se na světě odehrávaly dávno před érou...


Středa 29. ledna 2025