Marnivost Donalda Trumpa ukončila šetření vodou v amerických domácnostech
Nový americký prezident doslova rozdělil celý svět. Někdo ho miluje a obdivuje jeho „akčnost“, jiný nechápavě kroutí hlavou nad jeho těžko pochopitelnými rozhodnutími. Svou akčnost a zároveň i vztah k životnímu prostředí naposledy prokázal včera, kdy zrušil omezení týkající se plýtvání s vodou v domácnostech.
Středa 2. dubna 2025
Látka zakázaná na postřik hospodářských plodin v přípravcích proti hmyzu pro zvířata
Látky o kterých se v článku zmíním, sice nemají takový účinek na savce jako organofosfáty, o kterých se hodně mluví, ale na hmyz obecně ano. I na ten potřebný. Každopádně i na těchto přípravcích je uváděna nutnost opatrnosti při aplikaci, protože mohou být toxické pro lidi, zejména při dlouhodobém vystavení této látce. A nemohou být tedy toxické i pro naše...
Čtvrtek 27. března 2025
Jak si samičky netopýrů schraňují spermie několik měsíců v děloze bez oplodnění
Netopýři jsou zajímaví nejen svojí schopností orientovat se a lovit pomocí ultrazvukových vln, zajímavé je i jejich rozmnožování. Páří se na podzim, k ovulaci a oplození dochází na jaře a mláďata se rodí začátkem léta.
Středa 26. března 2025
Mražené potraviny mohou být zdravější než ty čerstvé
Ne neotevřeli jste reklamu mrazíren. Zásadní je to, jak a kdy se potraviny sklízí a co se s nimi děje po té. Ale pozor neplést si mraženou potravinu a polotovar.
Úterý 25. března 2025
Stejné oteplení od konce Doby ledové do začátku industriální éry, jako nyní za posledních 100 let, ukazují data
Je veřejně dobře známo, že od konce 19tého století stoupla globální teplota o 1,5 stupně Celsia. Možná vás ale překvapí, že na vrcholu doby ledové byla globální teplota jen o 3 stupně nižší než v této předindutriální době. Co to znamená?
Čtvrtek 20. března 2025
Ten pravý důvod neustálého boje se škůdci na zahradě
Už jste se zamýšleli, čím to je, že máte záhony věčně plné plzáků, něčím napadené keře, stromy, a zeleninu? Tenhle článek vám možná ukáže ten pravý důvod a poradí jak se vyhnout chemickým postřikům a jiným zásahům.
Středa 19. března 2025
Smetanka lékařská, pampeliška - zázrak, co vám roste u domu
Drobné žluté pampelišky známe od dětství asi každý. Jakmile se půda trochu ohřeje, jsou jich všude tisíce, a to i tam, kde by si žádná jiná rostlina růst netroufla. Kromě toho, že se z nich dají uvít nádherné věnečky, poskytuje také mnoho zdravotních benefitů a na ty se teď podíváme podrobněji.
Čtvrtek 13. března 2025
Na ozdravné treky s Raynor Winnovou
Nakladatelství Kazda v průběhu let vydalo tři knížky britské spisovatelky Raynor Winnové. Nejedná se o pouhé cestopisy. Raynor v nich svůj životní příběh. Život bez domova, život s manželem, který trpí nevyléčitelnou nemocí, život na cestách a na farmě.
Středa 12. března 2025
Jetel luční – milostná zelinka
Jetel známe všichni – je to jeden z našich nejčastějších plevelů a dokáže potrápit nejednoho zahrádkáře, zvlášť ten plazivý. Setkáme se s ním v téměř každém trávníku, ale málokdo ví, že se v něm skrývá léčivý poklad. Jak již jeho lidový název napovídá, zaměřuje se především na náš pohlavní a hormonální systém, ale umí toho mnohem víc. Co...
Pondělí 10. března 2025
Dotace na rekonstrukci domu předem a s možností výhodného úvěru
Koncem února bylo zpuštěno další kolo příjmu žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám. Na ministerstvu připravili dvě zajímavé novinky po kterých lidé volali. Možnost získat peníze předem a výhodná nabídka úvěru.
Pátek 7. března 2025
Už týden platí zákaz pálení biomasy, jak je to se špekáčky a grilováním?
Až do nedávna bylo možné na zahradách legálně pálit listí, trávu a další biomasu. Zákon o odpadech to sice zakazoval, ale v zákoně o ovzduší to bylo za určitých podmínek dovoleno. K 1.3. 2025 vešla v platnost jeho novela zákona, která je v tomto sladěna se zákonem o odpadech. Pálení biomasy v zahradách je tedy definitivně zakázáno.
Středa 5. března 2025
Sedmikráska – drobný kvítek z každé zahrádky
Sedmikrásku zná většina z nás už od dětství. Drobné bílé nebo narůžovělé kvítky, které mnohdy vykukují i pod sněhem téměř v každém trávníku. Někteří z nás ji možná i zkusili ochutnat a překvapila je sladce nahořklá chuť. Sedmikráska je skutečně výbornou jedlou rostlinkou a ozdobou mnoha pokrmů, ale také výbornou léčivkou. Co se tedy v tomto drobném...
Úterý 4. března 2025
Dohoda pro čistý průmysl, proč to EU řeší teď?
CID – Clean Industrial Deal - Dohoda pro čistý průmysl, navazuje na Zelenou dohodu pro Evropu. Představuje podstatě road mapu toho, jakým směrem se EU v tomhle tématu vydá v legislativním procesu. Ano za současné geopolitické situace je to jedno z nejdůležitějších témat. Podobně jako zbrojení.
Čtvrtek 20. února 2025
Američtí farmáři, PFAS a soudní spor, který hýbe i legislativou v EU
Věčné chemikálie PFAS (per- a polyfluoralkylové látky) se začaly využívat v širokém měřítku od 60tých let minulého století. Na jejich škodlivost pro životní prostředí i člověka se přišlo až v posledních desetiletích. Nebyla tomu ovšem věnována patřičná pozornost.
Bříza bělokorá – bělostný zázrak nejen v péči o vlasy
Břízu známe všichni. Nádherný strom s ojediněle nezvyklou bílou kůrou pocházející z oblastí Ruska a Běloruska (ostatně díky ní má Bělorusko právě svůj název). Všichni také známe březové šampony a další kosmetické přípravky, ve kterých má bříza svoje místo, a někteří z nás také možná znají sladidlo xylitol vyrábějící se právě z břízy....
Česnek setý – pomocník už od pravěku
Česnek znali lidé už v pravěku. Nevěděli samozřejmě tenkrát, z jakého důvodu na určité věci funguje, ale důležité bylo, že pomáhal. Dnes již toho o česneku víme mnohem víc, a tak se na něj můžeme podívat pořádně zblízka.
Cibule u masa nesmí chybět, nejen kvůli chuti
Cibuli zná každá kuchařka, a znali ji dobře už i naši předkové. Používá se téměř od pravěku, kdy samozřejmě ještě nebyly přesně známé její mnohonásobné léčebné účinky, ale lidé zkrátka věděli, že je velkým pomocníkem. Kuchyňskou stránku dnes vynecháme a podíváme se blížeji na její léčebné účinky.
Jak hadi tancují?
Trik s hadem „tančícím“ na melodii, kterou hraje jeho krotitel, je dobře známý. Ovšem úplně hluší hadi nejsou.
Jak nám bobr ušetřil desítky milionů
Na Padrťsku v CHKO Brdy se dlouhé čekání na různá povolení a domluvy na revitalizaci části území opravdu vyplatilo. Zatímco se úředníci a další zainteresované osoby dohadovali, bobr pracoval. Ne vždy je ale miláček a naopak něco stojí.
Kočičí vrnění proti stresu a pro lepší pohyb
Blahodárnost kočičího vrnění na lidskou psychiku zná každý, komu někdy na klíně kočka vrněla. A ostatní o tom jistě slyšeli. Kočka samozřejmě nepřede kvůli nám, ale především kvůli sobě :-). I její psychice to dělá dobře, a nejen té.
Lyžaři, vraťte staré vosky se slevou na nové
Proč? Protože většina z nich obsahuje věčné chemikálie, které v nemalé míře zůstávají na trati. Vzhledem k tomu, že výrazná část tratí se nachází v našich horách, tedy v těch nejchráněnjších oblastech, je to velký problém.
Naslouchat tichu v Jizerkách
Dnešní recenze knihy bude o, sice útlé, ale myšlenkově velmi vydařené, knížce Naslouchat tichu od známé liberecké postavy, Miroslava Stuchlého.
Nejen člověk ovlivňuje klima na Zemi, v tom má pan Macinka pravdu
Petr Macinka - Motoristé: „Klima není a nesmí být vnímáno jako nepřítel! Klima je přirozenou součástí planety Země, na které závisí všechny ekosystémy i lidský život. Nejedná se o protivníka, jehož je třeba spoutat, ale o systém, který se miliardy let vyvíjí a mění – bez ohledu na činnost člověka. Změny klimatu se na světě odehrávaly dávno před érou...
„Měl větší vliv na stav zemské atmosféry, než jakýkoli jiný organismus v historii Země“
Takto mluví environmentální historik J. R. McNeill o jednom konkrétním člověkovi, o Thomasi Midgleym Jr. Thomas Midgley byl americký strojní inženýr a chemik, který objevil blahodárné účinky tetraethylolova na chod motoru. A také má na svědomí „zdravější“ chladící medium - Freony.
Středa 29. ledna 2025
Brukev zelná, babička košťálové zeleniny
Ano, květák brokolice ale také kedlubna, hlávkové zelí či kapusta mají společného předka. Brukev zelnou. Pěstují se už tisíce let.