29 článků ze STŘEDY 13.2.2019

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes uskutečnil poslední pokus o kontakt s roverem Opportunity. Bohužel byl neúspěšný. Rekordní mise je tak u svého konce. „Dnes, po více než 800 pokusech kontaktovat Opportunity, ohlašujeme konec úspěšné mise na Marsu,“ napsal na Twitteru ředitel NASA Jim Bridenstine. Vozítku se stala osudnou celoplanetární bouře, která...

Česká kosmická kancelář předložila před pár dny všem zájemcům z vědecké sféry velmi zajímavou nabídku. Evropská kosmická agentura totiž hledá tipy na vědecké využívání Mezinárodní kosmické stanice v oblasti materiálového výzkumu a studia vlivu prostředí kosmického letu na lidský organizmus. České vědecké instituce (ale i jednotlivci) tak mají jedinečnou možnost zapojit se do velmi prestižního výzkumu, který má souvislost s Mezinárodní kosmickou stanicí. V České republice žije velké množství chytrých lidí a bylo by pěkné, kdyby se mohli blýsknout podobným úspěchem.

Čím dál častěji se v lesích a parcích České republiky setkáváme s cizokrajnými keři a stromy. Vytlačují tak přirozené zástupce dřevin naší krajiny, a tím způsobují nedostatek potravy pro ptactvo, které u nás žije a hnízdí. Domácí druhy keřů dokážou svými plody poskytnout až šestkrát více potravy ptačím druhům než keře dovezené a uměle vysazené....

Ať už patříte k pokročilejším pěstitelům nebo s pokojovkami teprve začínáte, rýmovník by vám doma rozhodně neměl chybět. Tato houževnatá rostlina připomínající hluchavku je nenáročná na pěstování a daří se jí skoro všude, což dává okatě najevo svými velmi rychle rostoucími šlahouny. Jak s rýmovníkem zacházet a na co všechno je dobrý?

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je charakteristický svou příjemnou a silnou vůní, stačí ho promnout mezi prsty a  a vymačkanou vodičkou si pomaže nos, někdo lístek zlomí na půl a namaže část pod nosem a někdo jiný si pro jistotu kousek utrhnutého lístku vloží do nosní dírky a nechá chvíli působit.

Rýmovník – rychle rostoucí rostlina původem z Afriky může sloužit jako léčivka i koření.

Pěstovat rýmovník je snadné a pokud mu dopřejete světlé místo a mírnou zálivku, budete překvapeni jeho rychlým růstem. Rostlinu však neumisťujte na přímé slunce, které by ho mohlo poškodit. Velikou výhodou rýmovníku je, že dobře snáší suchý vzduch a bez problému přežije zimu v městských bytech, kde většina pokojovek trpí. V tomto období však omezte zálivku. V létě ocení pobyt venku, ale nezapomeňte ho umístit zpátky do tepla, jakmile se venku ochladí. Rýmovník vytváří dlouhé výhony, které je třeba pravidelně zaštipovat. Výhony s listy můžete využít mnoha způsoby!

Velkou výhodou rýmovníku je snadné množení. Nekupujte jej, ale prostě požádejte někoho, kdo už je má, o větvičku. Tu nechte zakořenit ve vodě, a pak ji zasaďte do hlíny určené pro pokojové květiny.  

Nachlazení? Uvařte si rýmovníkový čaj

Listy rýmovníku obsahují vitamín A, C a E a navíc mají protizánětlivé účinky. Čaj vyrobíte jednoduše tak, že 5 lístků rýmovníků umyjete, přelijete převařenou vodou a osladíte medem.

Rýmovník je nutné dobře zaštipovat. Jen tak vám vyroste hustá a krásná rostlina.

V listech jsou obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a karvakrol. Stačí listy promnout v ruce a inhalovat jejich silnou vůni, uleví od bolestí v krku a od ucpaného nosu. 

Rýmovníkový sirup

Na výrobu sirupu budete potřebovat:

  • 20 – 30 lístků rýmovníku
  • Citrón, limetku nebo pomeranč
  • Vodu
  • 1 kg cukru krupice 

Den před přípravou sirupu spařte lístky rýmovníku spolu s plátky umytého citrónu, limetky nebo pomeranče. V hrnci zalijte suroviny horkou vodou tak, aby byly ponořené a nechejte odstát přes noc. Druhý den směs přeceďte a jakmile tekutinu přivedete k varu, ztlumte plamen a opatrně přisypte cukr. Sirup vařte na mírném ohni a občas ho zamíchejte, dokud nechytne měděný odstín a nezhoustne. Od vaření raději neodcházejte, jakmile se vyvaří hlavní díl vody, rychle začne pěnit. Jak poznat, že má sirup tu správnou konzistenci? Poznáte to tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek a pokud kapička drží tvar, je sirup hotový. Ještě teplý sirup naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném místě.

Dezinfekce na rány

Stejně jako aloe vera, také rýmovník díky svým skvělým dezinfekčním vlastnostem pomáhá hojit rány. Použít můžete vymačkanou šťávu z listů nebo nálev, který připravíte převařením listů. Nálevem pak můžete potírat rány, odřeniny, štípnutí hmyzem, ekzém i spáleniny.

Rýmovník je zkrátka nenáročný a voňavý kamarád do nepohody. Jeho nekonečně rostoucí výhonky můžete využít mnoha způsoby, nebo z nich namnožit novou rostlinu. Výhonek stačí ponořit do vody a až vyraší kořínky, zasaďte ho do hlíny. Namnoženým rýmovníkem můžete potěšit své blízké.

The post Rýmovník – léčivá bylina, která roste před očima appeared first on Nazeleno.cz.

Především v chudších zemích představuje jednu z hlavních příčin úmrtí kojenců jejich nedostatečná porodní váha. Američtí odborníci se rozhodli zakročit a vyvinuli doplněk stravy, který navzdory nízké ceně dokáže některým tragédiím zabránit. Doplněk pojmenovaný „Women First“ bude obsahovat nezbytné proteiny a mastné kyseliny. Tvoří je především sušené mléko s extrakty ze soji a arašídů. To celé...