Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes uskutečnil poslední pokus o kontakt s roverem Opportunity. Bohužel byl neúspěšný. Rekordní mise je tak u svého konce. „Dnes, po více než 800 pokusech kontaktovat Opportunity, ohlašujeme konec úspěšné mise na Marsu,“ napsal na Twitteru ředitel NASA Jim Bridenstine. Vozítku se stala osudnou celoplanetární bouře, která...
Utiskuje vás partner nebo partnerka v posteli? • Řešení od Fordu se inspiruje systémy udržování jízdních pruhů • Lůžko detekuje polohu spáčů a posouvá je, aby leželi uprostřed
Česká kosmická kancelář předložila před pár dny všem zájemcům z vědecké sféry velmi zajímavou nabídku. Evropská kosmická agentura totiž hledá tipy na vědecké využívání Mezinárodní kosmické stanice v oblasti materiálového výzkumu a studia vlivu prostředí kosmického letu na lidský organizmus. České vědecké instituce (ale i jednotlivci) tak mají jedinečnou možnost zapojit se do velmi prestižního výzkumu, který má souvislost s Mezinárodní kosmickou stanicí. V České republice žije velké množství chytrých lidí a bylo by pěkné, kdyby se mohli blýsknout podobným úspěchem.
Australský vynálezce David Thompson shání po celém světě investory pro svou novou technologii. Jmenuje se POET, ale s poezií nemá nic společného. Thompsonův reaktor by měl zpracovávat 20 tun plastového odpadu týdně a ještě u toho vyrábět energii.
ČEZ Energo, dceřiná společnost ČEZ ESCO, instaluje pět kogeneračních jednotek pro Jabloneckou energetickou. Investice do jablonecké soustavy zásobování teplem dosáhne téměř 80 milionů korun.
Elektrické trucky/pick-upy jsou momentálně v Americe ještě žhavější téma, než Tesla Model 3. Možná jsou onou pověstnou "next big thing", pročež už se spekuluje, že miliardy na investice mají připraveny GM i Amazon.
DARPA má nový pozoruhodný nápad • Shání někoho, kdo by vyvinul autonomní podvodní dron nového typu • Ten by měl být schopen manipulovat s objekty na mořském dně
Čím dál častěji se v lesích a parcích České republiky setkáváme s cizokrajnými keři a stromy. Vytlačují tak přirozené zástupce dřevin naší krajiny, a tím způsobují nedostatek potravy pro ptactvo, které u nás žije a hnízdí. Domácí druhy keřů dokážou svými plody poskytnout až šestkrát více potravy ptačím druhům než keře dovezené a uměle vysazené....
Čeští vývojáři Siemens Mobility se podílejí na zakázce v hodnotě přibližně 400 milionů eur. Německý železniční dopravce si objednal 44 jednotek Mireo a 12 jednotek Desiro HC.
Ať už patříte k pokročilejším pěstitelům nebo s pokojovkami teprve začínáte, rýmovník by vám doma rozhodně neměl chybět. Tato houževnatá rostlina připomínající hluchavku je nenáročná na pěstování a daří se jí skoro všude, což dává okatě najevo svými velmi rychle rostoucími šlahouny. Jak s rýmovníkem zacházet a na co všechno je dobrý?
Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je charakteristický svou příjemnou a silnou vůní, stačí ho promnout mezi prsty a a vymačkanou vodičkou si pomaže nos, někdo lístek zlomí na půl a namaže část pod nosem a někdo jiný si pro jistotu kousek utrhnutého lístku vloží do nosní dírky a nechá chvíli působit.
Rýmovník – rychle rostoucí rostlina původem z Afriky může sloužit jako léčivka i koření.
Pěstovat rýmovník je snadné a pokud mu dopřejete světlé
místo a mírnou zálivku, budete překvapeni jeho rychlým růstem. Rostlinu však
neumisťujte na přímé slunce, které by ho mohlo poškodit. Velikou výhodou
rýmovníku je, že dobře snáší suchý vzduch a bez problému přežije zimu v
městských bytech, kde většina pokojovek trpí. V tomto období však omezte
zálivku. V létě ocení pobyt venku, ale nezapomeňte ho umístit zpátky do tepla,
jakmile se venku ochladí. Rýmovník vytváří dlouhé výhony, které je třeba
pravidelně zaštipovat. Výhony s listy můžete využít mnoha způsoby!
Velkou výhodou rýmovníku je snadné množení. Nekupujte
jej, ale prostě požádejte někoho, kdo už je má, o větvičku. Tu nechte zakořenit
ve vodě, a pak ji zasaďte do hlíny určené pro pokojové květiny.
Nachlazení? Uvařte si rýmovníkový čaj
Listy rýmovníku obsahují vitamín A, C a E a navíc mají protizánětlivé účinky. Čaj vyrobíte jednoduše tak, že 5 lístků rýmovníků umyjete, přelijete převařenou vodou a osladíte medem.
Rýmovník je nutné dobře zaštipovat. Jen tak vám vyroste hustá a krásná rostlina.
V listech jsou obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a
karvakrol. Stačí listy promnout v ruce a inhalovat jejich silnou vůni, uleví od
bolestí v krku a od ucpaného nosu.
Rýmovníkový sirup
Na výrobu sirupu budete potřebovat:
20 – 30 lístků rýmovníku
Citrón, limetku nebo pomeranč
Vodu
1 kg cukru krupice
Den před přípravou sirupu spařte lístky rýmovníku spolu s
plátky umytého citrónu, limetky nebo pomeranče. V hrnci zalijte suroviny horkou
vodou tak, aby byly ponořené a nechejte odstát přes noc. Druhý den směs
přeceďte a jakmile tekutinu přivedete k varu, ztlumte plamen a opatrně přisypte
cukr. Sirup vařte na mírném ohni a občas ho zamíchejte, dokud nechytne měděný
odstín a nezhoustne. Od vaření raději neodcházejte, jakmile se vyvaří hlavní díl
vody, rychle začne pěnit. Jak poznat, že má sirup tu správnou konzistenci?
Poznáte to tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek a
pokud kapička drží tvar, je sirup hotový. Ještě teplý sirup naplňte do
skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném
místě.
Dezinfekce na rány
Stejně jako aloe vera, také rýmovník díky svým skvělým
dezinfekčním vlastnostem pomáhá hojit rány. Použít můžete vymačkanou šťávu z
listů nebo nálev, který připravíte převařením listů. Nálevem pak můžete potírat
rány, odřeniny, štípnutí hmyzem, ekzém i spáleniny.
Rýmovník je zkrátka nenáročný a voňavý kamarád do nepohody.
Jeho nekonečně rostoucí výhonky můžete využít mnoha způsoby, nebo z nich
namnožit novou rostlinu. Výhonek stačí ponořit do vody a až vyraší kořínky,
zasaďte ho do hlíny. Namnoženým rýmovníkem můžete potěšit své blízké.
Podle průzkumu Evropské asociace tepelných čerpadel se v roce 2017 v Evropě instaloval více než 1 mil. kusů tepelných čerpadel, čímž se dosáhlo 10 mil. nainstalovaných zařízení.
Elektromobily Tesla se v poslední době stávají stále častěji terčem zlodějů, kteří kradou samotné vozy, ale i jejich obsah. Tesla proto poslala svým zákazníkům několik tipů, jak na správné zabezpečení vozu.
Především v chudších zemích představuje jednu z hlavních příčin úmrtí kojenců jejich nedostatečná porodní váha. Američtí odborníci se rozhodli zakročit a vyvinuli doplněk stravy, který navzdory nízké ceně dokáže některým tragédiím zabránit. Doplněk pojmenovaný „Women First“ bude obsahovat nezbytné proteiny a mastné kyseliny. Tvoří je především sušené mléko s extrakty ze soji a arašídů. To celé...
Hyundai informoval o vývoji a budoucím komerčním využití systému airbagů pro vícenásobné kolize. První systém svého druhu na světě významně zvyšuje účinnost ochrany airbagy při nehodách s vícenásobnými kolizemi.
Čerstvě zrozené hvězdy typu T Tauri v systému dvojhvězdy JW 566 stále ještě polykají hmotu z okolí a rostou. Pokud se při tom zaseknou, tak mohou odpálit tak silnou hvězdnou erupci, že to otřese celým blízkým vesmírem.