31 článků z NEDĚLE 25.8.2019

Sonda Parker Solar Probe má za sebou první rok ve vesmíru, který se dá označit jako velmi úspěšný. I díky tomu se pozemní týmy rozhodly, že sondě prodlouží fázi sběru vědeckých dat už během třetího průletu perihelem - nejnižším bodem dráhy kolem Slunce, který přijde 1. září. Sonda tedy zapnula svou čtveřici přístrojů už 16. srpna, což je mnohem dříve, než v případě prvních dvou průletů nejnižším bodem dráhy. Jelikož dojde ke stejnému prodloužení i ve fázi vzdalování od Slunce, bude fáze sběru vědeckých dat prodloužena z dosavadních 11 na celkem 35 dní!

Týden uběhl jako pád do černé díry (pro někoho rychle, pro někoho pomalu – záleží, jak se na to díváte), ale pro všechny je přichystán tradiční přehled nejzajímavějších událostí v kosmonautice za posledních sedm dní. V hlavním tématu se tentokrát netradičně ponoříme pod vodu a to ve zcela nových technologických udělátkách. Nahlédneme totiž do přípravy expedice NEEMO NXT. Dalšími tématy budou například další plán na řešení problémů se Sojuzem MS-14, anebo fotografie z posledního startu rakety Delta IV. Přeji vám dobré četní a hezkou neděli.

Naše Slunce je osamocené, ale ve vesmíru jsou běžné vícenásobné hvězdné systémy. Okolo společného těžiště obíhají dvě ale třeba i více hvězd. Konec konců nejbližší hvězdný systém od nás (Alfa Centauri) je trojhvězdou. Také v těchto systémech nacházíme exoplanety. Mohou obíhat okolo některé z hvězd, nebo… okolo dvou hvězd současně! Podobných systémům se říká cirkumbinární. […]

The post Jako ze Star Wars: Našli další planety se dvěma slunci. První zářez si zapsala TESS appeared first on Exoplanety.cz.

Mám v paměti časopisy, co tak už rok před tím kupoval táta a nekonečný pláč naší mámy.

Byli jsme na severu Čech, psali vápnem na silnice vzkazy Ivanovi, aby šel domů a vyměňovali cedule s názvy obcí.

Od tých čias už jsem nikdy nezažil, aby se lidi měli tak rádi, aby se respektovali, smáli se a mluvili spolu.

Ne, už potom nikdy... Snad jen na chvíli v tom roce 1989, než všechno převálcoval primitivní ekonomický pragmatismus, který mimo jiné vedl až k rozdělení Československa bez referenda.

Dodnes mě to velmi rozčiluje! Stejně, jako tehdy ten „vstup vojsk“ – obyčejnou okupaci bylo třeba přejmenovat.

Je to pryč, ruštinu nikdy nebudu mít rád, nechci na to myslet.

A abych nekončil ponuře, ty skoro válečné časy konce léta 1968 a dál popsal pro mě geniálně Jiří Dědeček, lezla na mě puberta, jako na něj:

Když potom obrněné vozy

se rozlézaly po vlasti,

mě lákaly jen dívčí kozy

a přičleněné oblasti...

Dovolil jsem si citovat zpaměti.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}