76 článků z PONDĚLÍ 16.9.2019

Jsou současná města ještě místem pro kvalitní život? Inu, jak která. Nicméně je pravdou, že shon, stres, nerozluční sourozenci života ve velkoměstě, stejně tak jako znečištěné životní prostředí, život příliš neprodlouží. Lze městům vrátit jejich původní smysl a udělat z nich znovu příjemné místo k žití a prodloužit tak jejich obyvatelům život? Určitě ano. Úkol...

Dron pořídil 8. června fotografie starobylého města Li-šuej, které leží na jihozápadě provincie Če-ťiang ve Východní Číně. Protéká jím 338 kilometrů dlouhá řeka Ou-ťiang, která se vlévá do Východočínského moře.

Město Li-šuej bylo založené za dynastie Suej (581-618). Během dynastie Ming (1368–1644) byly postaveny obě pagody města. Dnes v něm žije několik set tisíc obyvatel a prochází jím vysokorychlostní železnice a dvě dálnice. 

Název města Li-šuej doslova znamená "Krásná voda". Voda je zde využívána jako zdroj energie, v celé stejnojmenné provincii funguje několik set hydroelektráren.

Na trhu se pomalu začínají objevovat Wi-Fi routery a koncová zařízení s podporou opět o něco rychlejší specifikace 802.11ax – třeba nové iPhony. Wi-Fi Alliance dnes konečně oznámila spuštění certifikačního programu. Organizace zastřešující právě certifikaci všemožných bezdrátových krabiček s ...

Japonská sonda měla 5. září uvolnit do okolí planetky Ryugu sledovací terčíky. Tato akce však musela být odložena, neboť sondu potkaly menší komplikace. Hayabusa 2 je vybavena čtveřicí setrvačníků, z nichž tři slouží k udržení orientace v prostoru. 29. srpna se inženýři pokusili prověřit stav záložního setrvačníku, který byl naposledy použit vloni v říjnu. Data však ukázala nestandardní hodnoty - nadlimitní byla úroveň točivého momentu. Sonda proto automaticky vstoupila do tzv safe modu (bezpečný režim) a čekala na pokyny ze Země. Během této doby nebyla sonda v žádném nebezpečí, protože pozici udržovaly tři setrvačníky. Problém se podařilo vyřešit a proto sonda mohla nastoupit zpět do provozu.