77 článků z PONDĚLÍ 30.9.2019

Od té doby, co bylo v Praze roku 2006 nebohé Pluto takzvaně zplutováno, astronomové oficiálně znají jen osm planet ve Sluneční soustavě. Ale přece jen, není za oběžnou dráhou Neptunu ještě nějaké těleso, které by naším očím zůstávalo skryto? Popravdě řečeno, takových těles budou miliony. Za Neptunem v Kuiperově pásu a ještě dál v Oortově...

Největší pražská svozová a úklidová společnost pokračuje v elektrifikaci svého vozového parku. Bezemisní flotila se nově rozrostla o šest elektrických vysavačů Glutton, zametací vozidlo Bucher, tři elektrokola na kontrolu úklidu a novinky v garáži uzavírají dva plně elektrické Volkswageny e-Golf. Společnost tak pokračuje ve snaze snížit lokální produkci emisí.... ...

Nejvýraznější letošní akcí v rámci kampaně #KrajBezPlastu bylo pořízení a darování vratných kelímků jihomoravským obcím. Celkem bylo pořízeno 10.000 kusů kelímků za cca 217 tis. Kč. Darování vratných kelímků bylo financována z rozpočtu Jihomoravského kraje, projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21. Transparentní kelímky o objemu 0.5 litru které dodala... ...

Na celém světě se každou chvíli více či méně třese země. Ale naše planeta není jediným světem, kde už lidé měřili seismické vlny. Už astronauti z programu Apollo vzali na Měsíc citlivé seismometry a nejnovějším příspěvkem je mise InSight. Ta s sebou na Mars vzala francouzský extrémně citlivý seismometr SEIS. Jde bez přehánění o klíčový přístroj pro zkoumání vnitřní stavby rudé planety. Ze šíření seismických vln se dá vyčíst mnoho informací o prostředí, kterým prochází. O vyhodnocování dat se starají experti z univerzity ETH Zurich, kteří nyní ve speciální místnosti simulující zemětřesení napodobili chvění na jednotlivých světech a ukázali tak poměrně výrazné rozdíly.

Laureáty mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva za rok 2019 se stali Ilham Tohti z Číny a Youth Initiative for Human Rights (Mládežnická iniciativa za lidská práva) působící v zemích západního Balkánu. Bylo to oznámeno 30. září na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku. Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Ilham Tohti (Čína) je veřejně známý ujgurský vědec a profesor ekonomie z Číny. Přes 20 let se angažuje v rozvíjení dialogu a porozumění mezi Ujgury a Číňany. V roce 2014 byl odsouzen na doživotí.

Youth Initiative for Human Rights (Mládežnická iniciativa za lidská práva) YIHR byla založena v roce 2003. Propaguje usmíření prostřednictvím navazování vztahů mezi mladými lidmi na Balkáně, kteří pocházejí z různých etnických skupin, oblastí a zemí. YIHR se snaží rozšířit účast mladých na procesu přeměny justičního systému a budovat vazby, které zamezí dalšímu etnickému konfliktu, jež mnoho let devastoval tento region.

„Současné udělení ceny dlouholetému ujgurskému obhájci lidských práv a skupině mladých aktivistů bojujících za porozumění a smíření na západním Balkáně názorně ilustruje univerzální charakter lidských práv bez ohledu na geografii, náboženství, kulturu, věk či politické uspořádání,“ řekl Michael Žantovský, člen poroty a ředitel Knihovny Václava Havla.

Dosavadní laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva

2018Oyub Titiev (Ruská federace): obhájce lidských práv a vedoucí kanceláře Centra a památníku lidských práv Čečenska v Grozném. Od ledna 2018 byl držen ve vazbě. V březnu 2019 byl odsouzen na čtyři roky, v červnu 2019 pak na základě odvolání podmínečně propuštěn. 

2017 – Murat Arslan (Turecko): právník, zakladatel a jeden z prvních prezidentů Sdružení soudců a státních zástupců (YARSAV). V říjnu 2016 byl vzat do vazby, v lednu 2019 odsouzen k 10 letům vězení. Rozsudek byl vynesen bez přítomnosti právního zástupce. Platforma pro nezávislé turecké soudnictví, sdružující čtyři významná sdružení evropských soudců (AEAJ, EAJ, J4J a MEDEL) uvádí, že Arslan čelí ve vězení těžkým podmínkám. Na protest proti udělení Ceny Turecko snížilo své příspěvky do rozpočtu Rady Evropy.

2016 – Nadia Muradová (Irák): členka jezídské komunity, která přežila masakr své rodiny a sexuální zotročení džihádisty IS. Dne 16. prosince 2015 Nadia promluvila na Radě bezpečnosti OSN o útoku proti Jezídům směřujícím k jejich genocidě.

2015 – Ludmila Alexejevová (Rusko): disidentka, ochránkyně lidských práv, členka moskevské Helsinské skupiny; po roce 1989 prezidentka Mezinárodní Helsinské nadace a později členka Komise ruského prezidenta pro lidská práva.

2014 – Anar Mammadli (Ázerbájdžán): významný ochránce lidských práv a politický vězeň, zakladatel volebního Centra pro monitorování voleb a demokracii (EMDS) v Ázerbájdžánu.

2013 – Ales Bjajatský (Bělorusko): spisovatel, disident, politický vězeň; zakladatel Centra lidských práv Viasna.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}

World Cleanup Day 2019 Sweeps Across the PlanetAround 20 million people in 179 countries and territories joined cleanups at beaches, streets, forests and parks in a global effort to clean up waste from public spaces and nature. Many countries are yet to send in their number of volunteers and amount of waste collected. World Cleanup Day 2019 started in the Pacific island of Fiji and ended 24... ...

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se v pátek 27. září 2019 sešla ve Strakově akademii na pravidelném zasedání. K hlavním bodům jednání patřily opět agenda zavádění Inovační strategie ČR 2019-2030, implementace Metodiky hodnocení 2017+ a dále mj. volba odborníků do nově ustavené Komise pro problematiku klimatu. Z řešených úkolů a cílů... ...

Předseda Evropské rady Donald Tusk na dnešním klimatickém summitu OSN v New Yorku znovu potvrdil závazek EU v boji proti klimatickým změnám. Tusk uvedl, že EU překročí nastavené cíle snižování emisí oxidu uhličitého a do roku 2030 vyprodukuje o 45 % méně emisí oproti roku 1990. Kromě toho bude alespoň 25 % dlouhodobého rozpočtu na období 2021-2027 vyhrazeno na... ...