32 článků z NEDĚLE 5.5.2019

V sobotu 4. května uplynulo 82 let od zahájení operace „Výprask a vysídlení“. Turecká vláda tak reagovala na nepoddajnost a odbojnost alevitských Kurdů v oblasti Dersim, kteří se nehodili k Atatürkovu heslu – jeden stát, jeden jazyk, jeden národ. Podle velmi konzervativních odhadů bylo tehdy různými a hrůznými způsoby zavražděno tureckou armádou 13 tisíc lidí, desetitisíce deportovány a vůdci odboje v čele se Seyidem Rizou byli popraveni.

SLEDOVALI JSME ON-LINE. Fotbalisté Plzně vstoupili vítězně do prvoligové nadstavby a v úvodním kole skupiny o titul doma zdolali Jablonec 2:1 díky obratu v závěru. Úřadující mistři využili sobotní remízy Slavie 0:0 v Liberci a na pražského lídra tabulky z druhého místa ztrácejí už jenom dva body. Viktoria se na stadionu Slavie představí za týden.

Sonda OSIRIS-REx snímkuje planetku Bennu z různých úhlů. Dnes Vás chceme seznámit se snímkem, který nemíří přímo pod sondu, ale je skloněný souběžně s povrchem vstříc horizontu. Díky tomu perfektně vyniknou všechny detaily, kterých je na povrchu Bennu požehnaně. Fotku pořídila 28. března kamera PolyCam ze vzdálenosti 3,6 kilometrů od povrchu. Zorné pole je široké 52 metrů a největší balvan v levém horním rohu měří na šířku 14,5 metru. V době pořízení snímku byla sonda nad jižní polokoulí a kamera byla otočená směrem k severu.

Fotbalisté Chelsea porazili v 37. kole anglické ligy Watford doma 3:0 a přiblížili se účasti v Lize mistrů. Před závěrečným kolem se posunuli na třetí místo tabulky o bod před čtvrtý Tottenham, který nyní jako poslední drží příčku zaručují účast v prestižní soutěži. Arsenal překvapivě doma remizoval se sedmnáctým Brightonem 1:1 a na "Spurs" ztrácí tři body.

Tenistka Karolína Plíšková odvrátila čtyři mečboly a po výhře 5:7, 7:6 a 6:3 nad Dajanou Jastremskou postoupila na turnaji v Madridu do druhého kola. S ukrajinskou soupeřkou si po obratu poradila i její sestra Kristýna, která zvítězila 3:6, 6:3 a 6:2 nad Martou Kosťukovou. V prvním kole naopak skončila Barbora Strýcová, která prohrála 3:6, 1:6 s Kristinou Mladenovicovou z Francie.

Skladatel, kytarista, zpěvák, textař i producent. To vše je Michal Pavlíček, jenž spolupracuje s řadou tuzemských hvězd a sám je součástí hned několika skupin, od Pražského výběru přes Stromboli, Big Heads, BSP až po Supergroup. Je prý kapelový typ a písničky si nikdy neschovává pro sebe. V rozhovoru pro časopis Instinkt na sebe ale práskl, že si do tvorby nenechá nikým mluvit.

Ve dnech 25. a 26.4. jsme se zúčastnili národního finále soutěže CanSat 2019 v Plzni (letiště Erpužice a Centrum robotiky v Plzni). Soutěž měla dvě části. První probíhala na letišti v Erpužicích, kde probíhal test CanSatu (naší EVY). Druhá v Centru robotiky v Plzni. Přinášíme reportáž z celé akce. Na celou akci jsme se řádně …

Pokračovat ve čtení »

Příspěvek Tým Charles4th na soutěži CanSat 2019 pochází z ExoSpace.cz

Mornštajnová nepodlehla módě ozvláštňovacích křečí, Broch nahmatal osudovou nutnost fašismu a pozoruhodné je chápání dětského světa v esejích Feng C‘-kchaje.

Ilustrační foto: Dmitrij Paskevic, Unsplash

 

Alena Mornštajnová: Tiché roky (Host 2019)

Další autorčin rodinný román uspokojí přání usedlejších čtenářů dostat se konečně k dobře vyprávěné a přehledné současné české knize. Mornštajnová nepodlehla módě ozvláštňovacích křečí na straně jedné a na straně druhé neklesla pod hladinu dobrého vkusu a nepodbízí se. Životy jejích hrdinů jsou nehrdinské a odvíjejí se všedním tempem českého dvacátého století. Mají-li osudy tří generací postav něco jednotícího, je to ubývající schopnost vzájemně komunikovat, a tudíž vykročit vstříc pochopení toho druhého. Disharmonie vztahů mezi manžely nebo mezi rodiči a dětmi jako kdyby se dědila v záhadném genu. Román úporně trvá na autorčině přesvědčení, že epika je i dnes stále ještě možná. 

 

Hermann Broch: Nevinní (Dauphin 2017/2018, překlad Michal Kleprlík)

Jeho Smrt Vergilovu jsem četl snad před padesáti lety. Se zvědavostí jsem proto sáhl po tomto téměř čerstvém překladu a chtěl jsem konfrontovat tohoto klasika (1886–1951) nejen rakouské literatury s tím, co se píše nejen v Rakousku dnes. Potvrdilo se, že Brochova (a Kafkova) generace se čerta starala o to, co by chtěl čtenář. Otázka viny a soudu se klade jako základní, i když vlastní vůle postav podléhá nezbadatelné manipulaci, jež neodvratně ústí do tragédie. Broch ex post nahmatává osudovou nutnost fašismu a příšerné je jeho zjištění, z jak nepatrných příznaků se zvedá vichřice. Celkový dojem z románu kazí lehké podezření, co se týče kvality překladu, neboť četné chyby nesvědčí o přílišné pečlivosti.

 

Feng C‘-kchaj: Nahé srdce (Brody 1998, překlad Dušan Andrš)

Svazek esejů připomněl v roce vydání sté výročí narození čínského malíře, spisovatele, překladatele, hudebního teoretika a pedagoga. Poté, co jsem v městečku Š‘-men-wan v provincii Če-ťiang navštívil klasikův rodný dům, potřeboval jsem si dokreslit pozadí jeho osudu a díla. Tyto texty mě překvapily důsledností, s jakou Feng kráčel v duchu buddhistické tradice. Pozoruhodné je také jeho chápání dětského světa, do něhož se vracel nejen ve vzpomínkách, nýbrž i bedlivým pozorováním svých sedmi dětí. I při přemítání o povaze snu zůstává autor zcela asexuální tak jako i v ostatních textech, na hony vzdálen freudismu. Jeho jednoduchá, ale výrazná tušová kresba, jejíž vzorky jsou připojeny, v současné Číně zlidověla.