72 článků ze STŘEDY 29.5.2019

UVNITŘ ON-LINE. Fotbalisté Arsenalu s loučícím se brankářem Petrem Čechem ve finále Evropské ligy v Baku podlehli londýnskému rivalovi Chelsea vysoko 1:4. Bývalá jednička české reprezentace tak poslední zápas profesionální kariéry neoslavila ziskem trofeje. "Blues" soutěž vyhráli podruhé v historii a poprvé od roku 2013, kdy byl v týmu i Čech.

Ve věku 87 let ve středu zemřel spisovatel, scenárista, překladatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský. Informaci serveru Deník N potvrdil předseda Českého centra mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. Stránský je například autorem knihy Zdivočelá země, podle níž vznikl stejnojmenný televizní seriál. Ve svých dílech čerpal z vlastních zkušeností člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát uvězněn.

Projekt NGTS ulovil 920 světelných let od nás velmi zajímavý kousek. Exoplaneta NGTS-4b má velikost 3krát větší a hmotnost 20krát větší než Země. Lepší je srovnání s Neptunem. Planeta je zhruba o 20 % menší. Srovnání s Neptunem je velmi důležité. Exoplaneta totiž obíhá okolo své hvězdy s periodou 1,3 dní. Jedná se o oblast, […]

The post NGTS-4b je zakázaná planeta s nejmělčí hloubkou tranzitu appeared first on Exoplanety.cz.

Moravská zemská knihovna (MZK) v roce 2018/19 koordinuje Český rok kultury v německojazyčných zemích, jehož vrcholem byla účast ČR jako hlavní hostující země na Lipském knižním veletrhu v březnu 2019. Na úspěch v Lipsku chce navázat i v roce 2020, kdy bude ČR čestným hostem největšího knižního veletrhu v Polsku.

Jedním z vážných kandidátů na Oscary by se podle odhadů v Hollywoodu mohl stát připravovaný snímek režiséra Jamese Mangolda Na plný plyn. Půjde o životopisné drama točící se kolem památného 24hodinového závodu v Le Mans v roce 1966. Hlavní role obstarají oscaroví herci Matt Damon (Dobrý Will Hunting) a Christian Bale (Fighter). Server Entertainment Weekly (EW) exkluzivně odhalil první fotky z natáčení.

V úvodním barážovém utkání o účast v první fotbalové lize remizovala Zbrojovka Brno s Příbramí 3:3. Brnu se málem podařil dokonalý obrat, už po jedenácti minutách totiž prohrávalo 0:2 brankami Matouška a Kodra. Domácí se ale nevzdali, ještě do poločasu po trefách Magery a Šumbery snížili a ve druhé půli je k výhře přiblížil opět Magera, ale v předposlední minutě vyrovnal na konečných 3:3 Keita. Odveta se hraje v neděli od 18:30 na stadionu čtrnáctého celku první ligy.

Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR dali fotbalisté Slavie ve finále domácího poháru s Ostravou vítězný gól z chybně nařízené penalty. Hlavní sudí Petr Ardeleanu nesprávně posoudil zákrok Václava Procházky na Michaela Ngadeua v 36. minutě jako faul a odpískal pokutový kop, z nějž záložník Pražanů Tomáš Souček otevřel skóre. Slávisté ve finále před týdnem porazili Baník 2:0 a získali double.